Yün Yatak

Yün Yatak

Yazı İçeriği

Yün yatak, doğal yün malzemesinden üretilen ve aynı zamanda hem doğal hem de sağlıklı uyku ortamı oluşturan yataktır. 

Yatak modelleri, uyku konforunu arttırmak ve tüm günün yorgunluğunu vücuttan atabilmek için tasarlanmıştır. Günümüzde yaylı, yaysız, visco yatak gibi yatak modellerinin yanı sıra tercih edilen diğer modellerden birisi de yün yataklardır. 

Eski zamanlarda yoğun olarak el işçiliği ile üretilen yün yataklar, günümüzde üretim sanayisinde daha gelişmiş teknolojilerle farklı tasarımlarda üretilebilmektedir. Ancak yünden yapılmış yataklar da kendi içerisinde farklı modellere ayrıldığından tercih sırasında beklentiler ve ihtiyaçlar mutlaka ön planda tutulmalıdır. 

Yün Yatak Nedir?

Yün yatak, adını üretilmekte olduğu yün malzemesinden almaktadır. Doğal bir lif malzemesi olan ve asırlar öncesinden bu yana yatak yapımında kullanılan yün, doğal bir malzemedir. Bu nedenle insan sağlığına katkılarından dolayı da fazlasıyla ilgi görmektedir. 

Nefes alabilen ve nem emen özelliği olan yün malzemesi ile üretilen yataklar da aynı özelliklere sahip olduğundan uyku esnasında vücut sıcaklığını dengeleyerek terlemeyi önlemeye de yardımcı olur. Antibakteriyel özelliği sayesinde uyku ortamını sağlıklı ve hijyenik bir seviyeye kavuşturur. 

Yün yatak, yün malzemesiyle doldurularak üretilen yataklardır. Söz konusu yatakların içerisinde dolgu malzemesi olarak kullanılan yün, bu sayede uyku esnasında vücuda destek sunar. Farklı modellerde üretilebildiği gibi dolgu yoğunluğuna göre ayarlanabilen farklı sertlik derecesindeki modelleri de mevcuttur. 

Yün Yatak Nasıl Yapılır?

Çift kişilik yatak ya da tek kişilik yatak olarak farklı ölçülerde yapılabilen yün yatakların yapımı için öncelikle doğal yünler toplanır ve toplanan yünler yatak yapımı için gerekli standartlara ulaştırılır. Daha sonrasında yünün yatak içinde dağılmasını ve deforme olmasını önlemek için ilk aşamada dolgu malzemesi olarak kullanılacak yün, elle ya da makine yardımıyla istenilen sertlik derecesinde paketlenir. 

Paketleme işlemi sonrasında yatağın üzeri kullanılacak olan kumaş ile kaplanır. Son aşamada yatağın son üretim rötuşları tamamlanır ve yatak kullanıma hazır hale getirilir.  

Yün Yatak Çeşitleri

Yatak çeşitleri, günümüzde özel üretim teknolojileri ve ekipmanlar sayesinde fazlasıyla geniş bir yelpazeye sahiptir. Yetişkin ve çocuk yatakları olarak güvenle kullanılabilen yün yataklar, elle ya da makine sistemleri ile üretilebilmektedir. 

Modeller arasında farklı ekipman ve teknolojilerle üretilmiş hem yün hem de ortopedik yatak olan modeller de bulunmaktadır. Doğal ve sağlıklı bir lif malzemesi olan yün, sadece yetişkin ve çocuk değil aynı zamanda bebek yataklarının üretiminde de tercih edilebilmektedir.  

Yün Yatak Pedi

Yün yatak pedi, yün ile doldurulmuş ve yatağın üzerine yerleştirilerek kullanılan bir üründür. Doğal bir lif malzemesi olan yünden üretilmiş olan ortopedik yün yatak pedi, yatağa ekstra yumuşaklık kazandırırken aynı zamanda ekstra destek ve sıcaklık sunar. 

Sahip olduğu esnek yapısı sayesinde yatağın konfor seviyesini arttıran yün yatak pedi, vücudun doğal şekline uyum sağladığı için basınç noktalarını hafifletme konusunda da oldukça başarılıdır. Aynı zamanda doğal bir yalıtım malzemesi olduğundan ısı ve nemi dengeleyerek ısıyı içerisine çekerek özellikle kış günlerinde daha sıcak bir uyku oluştururken yaz aylarında da soğuk havayı içinde tutarak terlemeyi minimum seviyeye indirger. 

Anti alerjen ve antibakteriyel özelliğe sahip olan yün malzemesinden üretilmiş olan yün yatak pedi, toz akarlarını ve alerjenleri içerisinde barındırmaz. Bu sebeple astım, bronşit ve benzeri gibi alerjik sorunlar yaşayan kişiler için oldukça ideal bir üründür. 

Yün Yer yatağı

Yatak firmaları tarafından yaygın olarak üretilen modellerden birisi de yünden yapılmış yer yataklarıdır. Yün yer yatağı, yün malzemesi ile doldurulmuş ve doğrudan zemine yerleştirilerek kullanılan modellerdir. Minimalist, sağlıklı ve konforlu uyku ortamı oluşturmak isteyenlerin tercihi olan yün yer yatağının tek dezavantajı ise doğrudan zemine konularak yani direk zeminle temas ederek kullanıldığı için esneklik yani yumuşaklık oranının diğer modellere göre daha az olmasıdır. 

El Yapımı Yün Yatak

El yapımı olarak üretilen yün yataklar, genellikle kişiye özel olarak yani özel istek ve talepler doğrultusunda el ile üretilen yataklardır. El yapımı olan yün yataklarda kullanılan yün dolgu malzemesi, el işçiliği kullanılarak üretilir ve daha sonrasında yatakların üretimi de ağırlıklı olarak el işçiliği kullanılarak gerçekleştirilir. 

Yün Yatak Şiltesi

Yün yatak şiltesi, yün ile doldurulmuş ince ve yatak üzerine serilerek yatak yüzeyini korumak amacıyla üretilmiş üründür. İçerisinde yün dolgusu olduğundan yatağın daha konforlu bir forma kavuşmasını sağlarken aynı zamanda yatak yüzeyini koruyarak yatağın kullanım ömrünü de uzatmaktadır. 

Doğal yalıtım özelliği sayesinde yazın sıcak havayı, kışın ise soğuk havayı içine hapsederek terletmeyen, üşütmeyen bir yapıya sahiptir. Yün malzemesinin anti alerjen özelliği sayesinde yün yatak şilteleri toz akarı ve bakteri barındırmaz, son derece sağlıklı ve hijyenik ürünlerdir. 

Yün Bebek Yatağı

Bebekler için yün yatak birçok anne tarafından tercih edilen seçenekler arasında yer alır. Doğal lif malzemesi olan yün malzemesi, aynı zamanda anti bakteriyel özelliğe sahip olduğundan bebekler için de son derece sağlıklı ve güvenilir ürünler olmaktadır. 

Yün bebek yatakları, daha az dolgu ile daha yumuşak formda üretilebileceği gibi aynı zamanda bebeklerin boylarına göre daha küçük ölçülerde tasarlanarak üretilebilmektedir. Ancak bebekler için kullanılacak olan yün yatağın %100 doğal yünden üretilmiş olması bebek sağlığı için son derece önemlidir. 

Yün Yatak Örtüsü

Yün yatak üretimi yapan yatak markaları ürün yelpazelerinde yün malzemesiyle üretilmiş yatak örtüsü modellerine de yer vermektedir. Yün yatak örtüleri, genellikle yatak üzerine dekoratif amaçlı örtülen ve çeşitli modellerde üretilebilen modeller olsa da üretildiği yün malzemesi sayesinde gerekli durumlarda özellikle kış aylarında uyku esnasında da kullanılabilen işlevsel ürünlerden birisidir. 

Yün Yatak Faydaları

Yün yataklar, %100 doğal yünden üretildiği takdirde beraberinde birçok faydayı da getirmektedir. Yün yatağın faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Yün, nefes alabilirliği yüksek bir üründür. Bu sayede uyku sırasında hava dolaşımı artacağından terlemeyi en aza indirerek, serin bir uyku ortamı oluşturur. 
  • Isı ve nemi dengede tutan yün yatak, vücut ısısını muhafaza ederken kışın sıcak, yazın ise serin bir uyku imkanı sunar. Ayrıca esnek bir malzeme olduğundan ötürü doğal ve konforlu bir uyku alanı oluştururken vücudu sararak basınç noktalarını rahatlatır. 
  • Yün yataklar, alerjen direnci yüksek antimikrobiyal olan modellerdir. Bu sayede toz akarları ve bakteri gibi hijyeni bozan unsurları içinde barındırmayarak steril bir ortam oluşmasına yardımcı olur. 
  • Tüm bunların yanı sıra doğal yün dayanıklı ve uzun ömürlü bir malzeme olduğundan yün yataklar uzun yıllar boyunda hiçbir deformasyon sorunu yaşatmadan ilk günkü yeniliği ile kullanılabilen ekonomik ürünlerdir.

Yün Yatak Nasıl Yıkanır?

Yün yataklar, doğal liflerden üretildiği için özel bakım ve temizliğe ihtiyaç duymaktadır. Dolayısıyla da yıkama sırasında mutlaka yatağın yıkama ya da temizleme talimatı göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer yün yatak üzerinde leke varsa lekelerin temizliği için yün şampuanı ya da yün temizliğinde kullanılabilecek leke çıkarıcı ürün ile leke nazikçe ovulabilir. 

Neredeyse tüm yün yatakların yıkama talimatında yünlerin elde yıkanması tavsiye edilmektedir. Bu doğrultuda deformasyon sorununa mahal vermemek adına yün dolgusu ılık ya da soğuk su ile yıkanmalıdır. Yıkama sonrasında mutlaka yün dolgusu iyi bir şekilde şampuan kalıntısı kalmadan durulanmalıdır. 

Yıkama işleminden sonra kurutma aşaması mutlaka gölge ve serin olan bir yerde olmalıdır. Zira yün yatağın yıkandıktan sonra doğrudan güneş ışınlarına maruz kalması aynı zamanda yün liflerinin deforme olmasına neden olabilmektedir. 

Yün yatak yıkaması ev ortamında oldukça zahmetli ve uğraştırıcıdır. Bu yöntemleri uygulamaya zamanı olmayan kullanıcılar için profesyonel yün yatak temizliği hem hijyen hem de yatağın sağlığı açısından çok daha doğru bir seçim olacaktır. 

Bebek İçin Pamuk Yatak mı Yün Yatak mı?

Bebek yatağı tercihinde en çok pamuk ve yün malzemeler kullanılmakta olduğundan birçok anne her iki yatak modeli arasında kararsız kalmaktadır. Elbette yün, son derece sağlıklı ve konforlu bir doğal malzemedir. Ancak yetişkinlere kıyasla bebekler hareketsiz kaldıkları ve terlemeyi anlayamadıkları için doğal pamuktan üretilmiş olan yataklar uzmanlar tarafından çok daha fazla tavsiye edilmektedir. 

Yün Yatak Terletir mi?

Yün yatak, nem ve ısıyı dengeleme özelliğine sahiptir. Bu özelliği sayesinde kışın soğuk havayı yazın ise sıcak havayı içine hapsederek kışın sıcak, yaz mevsiminde ise serin olacak şekilde sıcaklığı dengeler. Dolayısıyla da eğer bireyin ekstra terlemesine neden olacak bir durumu yok ise yün yatak terletmek yerine sıcaklığı dengeleyerek özellikle yazın serinletme özelliğine sahiptir. 

Yün Yatak Fiyatları

Visco yatak fiyatları, yatakların birçok özelliğine göre farklılık gösterebilir. Yatağın markası, yün malzemesinin doğallığı, yatak ölçüleri, yün dolgusunun yoğunluğu ve üretim teknikleri ile üretimde kullanılan ekipmanlar yün yataklarda fiyat belirlenmesinde etkili olan faktörlerin başında gelir. 

Yün yataklar, sürdürülebilir ve doğal bir malzeme olan yünden üretildiğinden ötürü diğer yatak modellerine göre biraz daha yüksek fiyatlı ürünlerdir. Ancak yatak fiyatları, temizliği ve işleme maliyeti her ne kadar yüksek olsa da uzun süreli kullanım ömrüne sahip olduğundan uzun sürede tasarruf imkanı sunan ekonomik modeller olmaktadır. 

Yün yatakların fiyatlarını etkileyen durumlardan birisi de ölçülerdir. Mesela; standart ölçülerdeki çift kişilik yün yataklarda yün malzemesi çok daha fazla kullanıldığından tek kişilik ölçülere göre çift kişilik yatakların fiyatları da daha yüksek olmaktadır. 

ViscoPad Visco Yatak Pedi 4 cm

ViscoPad Visco Yatak Pedi 7 cm

ViscoPad Visco Yatak Pedleri, rahatsızlık hissi veren yatakların konforlu hale gelmesi ve aynı zamanda yeni yataklara da ekstra konfor sağlanması için üretilmiştir. Bir başka üretim amacı ise yatağın temiz ve hijyenik kalması, sürtünmeye bağlı olarak aşınmanın engellenerek daha uzun ömürlü kullanım sağlanmasıdır.

Bizimle İletişime Geçmek İçin Kendinizi
Özgür Hissedin...

+90 216 479 81 12
Pazartesi - Cuma
09:00 – 17:00 arası

"Uykunun Kalbi Sizin İçin Atıyor"

Sizlere daha iyi bir deneyim sunabilmek için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak, çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.