Yaylı Yatak

Yaylı Yatak

Yazı İçeriği

Yaylı yatak, üretim sırasında içerisinde metal yay sistemlerinin kullanıldığı geleneksel yatak modellerine verilen isimdir. 

Yataklar, kaliteli ve dinlendirici uyku için son derece önemli bir konuma sahiptir. Dolayısıyla da günümüzde artan ve değişen talepler doğrultusunda yatak firmaları tarafından çeşitli form ve özelliklerde yatak üretimi yapılmaktadır. Bu yatak çeşitlerinden birisi de yaylı yataklardır. 

Her kullanıcının fiziki yapısı, beklenti ve istekleri farklı olduğundan en iyi yatak anlayışı da kişiden kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple yaylı yatak modelleri, aynı zamanda geleneksel yatak modelleri olarak bilinmekle birlikte kimi kullanıcılar için rahat ve konforlu olarak değerlendirilse de kimi kullanıcılar için konforsuz olarak değerlendirilebilmektedir.

Visko Love ağırlıklı olarak yaysız, otropedik visco yataklar üreterek uyku kalitenizi daha fazla arttırmaktadır.

Yaylı Yatak Nedir?

Yaysız yatağın aksine; yaylı yatak, içerisine metalden üretilmiş yay sistemlerinin yerleştirildiği ve uyku esnasında vücudu desteklemek amacıyla üretilmiş yataktır. Söz konusu metal yaylar, üretim esnasında yatağın içerisine belirli bir sistem ve düzende yerleştirilir. Yay sistemlerinin arası ise sünger ve benzeri gibi malzemeler ile desteklenir. 

Yaylı yatakların içerisinde kullanılan yay sistemleri, aynı zamanda uyku sırasında vücudun doğru hizalanarak vücut ağırlığının yatağa eşit yayılmasına da destek olur. Ayrıca yay sistemleri vücut hareketleriyle kombineli olarak hareket ettiğinden hareket transferinin de minimum seviyeye indirgenmesini, uyku kalitesinin ise maksimum seviyeye çıkmasını sağlar. 

Yaylı Yatak Modelleri 

Yaylı visco yatak çeşitleri birçok farklı modelde üretilebilmektedir. Modeller arasında yay sistemleri bağımsız hareket eden modeller olabildiği gibi birbiriyle bağlantılı yay sistemleriyle üretilmiş modeller de mevcuttur. Bu sayede farklı sertlik seviyesinde yay sistemleri kullanıldığından tercih sırasında beklentiler doğrultusundaki sertlikte yaylı yatak seçimi de mümkün hale gelmektedir. 

Geniş bir ürün skalasına sahip olan yaylı yatak modelleri arasında katlanır, paket yaylı ve ortopedik gibi farklı modeller vardır. Eğer yaylı yatak tercihi yapmak istiyorsanız bu modeller arasında ihtiyaçlarınız ve fiziki özellikleriniz doğrultusunda sizin için en konforlu olan modeli seçebilirsiniz. 

Paket Yaylı Yatak

Medikal yatak olarak da kullanılabilen paket yaylı yataklar, birbirinden bağımsız olarak torba içine yerleştirilen raylarla üretilen yataklardır. Paket yaylı yatakların üretiminde sertlik derecesinin ayarlanması için yaylar farklı ölçülerdeki tellerle kaplanmaktadır. Eğer farklı ölçülerdeki tel paketleri yoğun kullanıldığında yatak sertlik seviyesi artarken daha yumuşak yatakların üretiminde yaylar daha az oranda teller ile paketlenerek kullanılır. 

Katlanır Yaylı Yatak

Katlanabilir yaylı yatak, saklama ve taşıma kolaylığı olan bir nevi portatif yataklar olmakla birlikte ihtiyaç duyulmadığı takdirde katlanarak yer tasarrufu yapılmasını sağlayan yataktır. Yay sistemleri ile üretilen ve uyku konforu sağlayan katlanır yaylı yataklar, katlı formunda oldukça kompakt bir yapıya sahip olmaktadır. 

Katlanır yaylı yataklar, metal çerçeveli yaylar ile üretilmektedir. Üretim özellikleri sayesinde vücut ağırlığını tüm yatağa orantılı olarak dağıtırken uyku esnasında tüm vücudu desteklerken uyku konforu yatağın dolgu malzemesi ile daha üst seviyeye çıkarılır. 

Yaylı katlanabilir yataklar, bir mekanizma ya da menteşe sistemi sayesinde katlanabilir özelliğe kavuşturulur. Katlandıklarında ise oldukça küçük ölçülere geldiğinden büyük oranda yer tasarrufu sağlar. Bu özelliği sayesinde özellikle yer sorunu olan dar yatak odalarında ve konaklama alanlarında kullanımı ideal ve işlevsel modellerdir. 

Pocket Yaylı Yatak

Pocket ya da diğer adıyla paket yaylı yatak, paketlenmiş yay sistemleri ile üretilmiş olan ve her yay sisteminin bağımsız olarak çalıştığı yatak modelidir. Yatakların içerisindeki paket yay sistemleri bağımsız olarak çalıştığından her yay vücut ağırlığını dengeli olarak tüm yatağa dağıtır. Bu sayede uyku esnasında vücuda binen basıncı minimum seviyeye indirger.

Dynamic Yaylı Yatak

Dynamic yaylı yatak, gün içerisinde yoğun temposu olan ve gün sonunda aşırı stres, yorgunluk problemleri yaşayanlar için özel olarak tasarlanmıştır. Yaylı yatak modellerinden birisi olan Dynamic yaylı yatak, özel bir kumaş ile üretilmektedir. Kumaş yapısında iplik formundaki teller ve mikro kapsüller vardır. 

Vücut yatağa sürtündükçe iplik formundaki teller mikro kapsülleri harekete geçirerek vücuttaki elektriği yok ederken aynı zamanda yorgunluğun giderilmesini sağlar. Ayrıca Dynamic yatak yapısındaki mikro kapsüller serinletici özelliğe sahip olduğundan yumuşak ve ferah bir uyku ortamı oluşturur. 

Ortopedik Yaylı Yatak

Yaylı ortopedik yatak, uyku sırasında omurganın doğru hizada kalmasını ve vücudun desteklenmesini sağlayan özel formüle edilmiştir. Ortopedik özellikteki yaylı yatakların asıl üretim amacı, uyku süresi boyunca vücuda tam destek vererek uyku kalitesini de maksimum seviyeye çıkarmaktır. 

Ortopedik yaylı yatakların içerisinde yay sistemlerinin yanı sıra aynı zamanda vücuda ekstra destek sağlaması için ekstra katmanlar bulunur. Bu sayede vücudun tüm ağırlığı dengeli bir şekilde tüm yatağa yayılırken omurga tüm yatış pozisyonlarında doğru çizgide kalır. 

Ortopedik yaylı yataklar genellikle eklem, sırt ve omurga ağrısı olan kişiler için önerilmektedir. Vücuda uyum sağlayan yapısı sayesinde basınç noktalarının azalmasını sağlarken uyku kalitesini arttırır. 

Tek Kişilik Yaylı Yatak

Yay sistemleriyle üretilen tek kişilik yatak modelleri, adından da anlaşılabileceği gibi tek kişinin rahatlıkla yatabileceği yatak ölçüsüdür. Özellikle 90×190 yaylı yatak en çok tercih edilen yetişkin yatağı olmakla birlikte geniş çocuk yatakları olarak da kullanılabilmektedir. 

Çift Kişilik Yaylı Yatak

Çift kişilik yatak ölçüleri, adından da anlayabileceğiniz gibi çift kişinin rahat bir şekilde yatabileceği yatak ölçüleridir. Çift kişilik üretilen yaylı yataklar, standart ölçülerde üretilebileceği gibi aynı zamanda “King Size” olarak da bilinen battal yani ultra geniş ölçülerde de üretilebilmektedir. 

Yaylı Yatak mı Sünger Yatak mı?

Yaylı yataklar, yay sistemleri ile üretilmiş yataklar olmakla birlikte sünger yatak modellerinin içerisinde ise herhangi bir yay sistemi yoktur. Bu sebeple yaylı yataklar, sünger yatak modellerine göre daha sert, vücudu sarma oranı daha azdır. Ancak sünger malzemesinden üretilmiş ve üretiminde yay sistemleri kullanılmayan yataklar, daha yumuşak olmakla birlikte vücudu daha fazla sarma özelliğine sahiptir.

Yaylı yatak mı yoksa sünger yatak mı tercih edilmeli sorusunun cevabı ise kullanıcıların ihtiyaç duyduğu sertlik ve verime göre değişkenlik göstermektedir. Ancak şunu belirtmek gerekir ki; hiçbir yaylı yatak modeli sünger yataklar kadar yumuşak ve kavrama özelliğine sahip olmaz. 

Yaylı Yatak mı Yaysız Yatak mı?

Yaylı yataklar, vücudu destekleyen ve aynı zamanda hareket sırasında vücut ağırlığını yatağa eşit bir şekilde dağıtan çelik ya da metal yay sistemleriyle üretilmektedir. Yaysız yataklarda yay sistemleri kullanılmadığından söz konusu yataklar daha sert forma sahiptir. Bu sebeple yaylı yataklar esnek yapısı sayesinde omurgaya ve tüm vücuda destek verirken yaysız yataklarda esneklik ve vücuda ekstra destek söz konusu değildir. 

Visco Yatak mı Yaylı Yatak mı?

Visco yatak, visco akıllı sünger malzemesinden üretilen ve üretiminde yay sistemlerinin kullanılmadığı yatak modelleridir. Visco elastik sünger, vücudun şeklini alma ve vücuda ekstra destek sunma özelliğine sahiptir. Hareketli yapıya sahip olan visco akıllı sünger, ısı ve ağırlığa olan duyarlılığı sayesinde vücut ile temas ettiği anda tüm vücudun şeklini alır ve gömülme hissi sunar. Böylece uykuyu kesintisiz, konforlu ve sağlıklı bir seviyeye taşır. 

Yaylı yataklar, içerisindeki metal yay sistemleri sayesinde belirli bir sertlik seviyesine sahiptir. Dolayısıyla da visco yataklarda olduğu gibi ultra vücut desteği ve gömülme hissi vermez. Özellikle yatak markaları arasında adını visco yatak modelleri ile duyuran Visko Love markasının visco yatak modelleri, son derece kusursuz ve konforlu forma sahiptir. 

Visco Yatak Yaylı Yatak Farkı

Visco ya da visko yatak, ısı ve basınca karşı duyarlılığı sayesinde vücudun şeklini alan ve vücudu destekleyen yataktır. Yaylı yatak modelleri ise metal yay sistemleri ile üretilmiştir. Bu sebeple visco yataklara göre yaylı yatakların basıncı dağıtma özelliği çok daha zayıftır. Visco yatak, yaylı yataklar ile kıyaslandığında özellikle verdiği gömüme hissi, vücudun şeklini alması, vücut ağırlığını en iyi şekilde dağıtarak kas ve eklem ağrılarını gidermesi ile ön plana çıkmaktadır. 

Yaylı Yatak Fiyatları 

Yaylı visco yatak fiyatları hakkında tek bir fiyat bandı verebilmek mümkün değildir. Yaylı yatakların sertlik derecesi yani kullanılan yayların oranı, yatağın ölçüleri, kullanılan poliüretan gibi diğer üretim materyalleri ve kalitesi modellerin fiyatları üzerinde doğrudan etki göstermektedir. Ayrıca üretici firmanın fiyatlandırma politikası da yatak fiyatlarının üzerinde doğrudan etkili olmaktadır. 

ViscoPad Visco Yatak Pedi 4 cm

ViscoPad Visco Yatak Pedi 7 cm

ViscoPad Visco Yatak Pedleri, rahatsızlık hissi veren yatakların konforlu hale gelmesi ve aynı zamanda yeni yataklara da ekstra konfor sağlanması için üretilmiştir. Bir başka üretim amacı ise yatağın temiz ve hijyenik kalması, sürtünmeye bağlı olarak aşınmanın engellenerek daha uzun ömürlü kullanım sağlanmasıdır.

Bizimle İletişime Geçmek İçin Kendinizi
Özgür Hissedin...

+90 216 479 81 12
Pazartesi - Cuma
09:00 – 17:00 arası

"Uykunun Kalbi Sizin İçin Atıyor"

Sizlere daha iyi bir deneyim sunabilmek için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak, çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.