Yatak Rehberi

Yatak Rehberi

Yazı İçeriği

En iyi yatak markası olan Visko Love, aynı zamanda Türkiye’nin ilk visco yatak ve yastık üreticisidir. Son derece geniş bir ürün skalasına sahip olan Visko Love; tartışmasız üst düzey kaliteye sahip olan %100 visco elastik sünger malzemesiyle farklı özellik ve ölçülerde çeşitli visco yatak üretimlerini özel tekniklerle yapmaktadır.

Yatak rehberimizde Visko Love yatak çeşitlerine ek olarak aynı zamanda Visko Love ürün çeşitliliği içerisinde bulunmasa da tüm yatak modellerine ve özelliklerine dair detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yatak Nedir?

Yatak Nedir: Yatak, insanın uyku ihtiyacını üst düzey konfor sağlayarak giderebilmek için özel olarak farklı özellik ve ölçülerde hazırlanmış olan bir mobilyadır. Yüzeyleri yumuşak ve genellikle ortopedik olan yataklar içerisinde farklı üretim materyallerinden üretilen farklı modeller bulmak mümkündür. Bu modeller arasında en çok tercih edilenlerin başında visco yatak, lateks yatak, reflü yatağı modelleri gelir.

Visco yatak, ısı ve basınca duyarlılığı olan visco elastik akıllı sünger malzemesinden üretilmiştir. Uyku sırasında tüm vücudun şeklini alarak temas ettiği tüm noktaları destekler ve rahatlatır. Lateks yatak, lateks adı verilen doğal bir malzemeden üretilmiş ancak visco yataklara göre esnekliği daha az olan yatak modelidir.

Sıklıkla merak edilen roll pack yatak ise roll pack sistemi ile paketlenmiş olan yatakları ifade eder. Roll pack sistemi ile sayesinde büyük ölçülerde üretilen yatak modelleri dahi silindir hale getirilerek paketlenir. Bu şekilde yatakların taşınması ve nakliyatı daha kolay hale gelmektedir. Reflü yatağı ise, uyku sırasında mide sorunu yaşayanlara özel olarak tasarlanmış, vücudun üst kısmını uyku sırasında ideal yükseklikte tutarak uyku sırasında reflü oluşumunu engelleyen tasarıma sahip yatak modelidir.

Yatak Nasıl Yapılır?

Günümüzde üretim sanayisinin gelişmiş bir düzeye erişmiş olması aynı zamanda farklı stil ve modellerde yüzlerce yatak modelinin de üretimine ortam hazırlamıştır. Dolayısıyla da her yatağın özellikleri ve kullanılan malzemesi farklı olduğundan üretim evrelerinde de farklılıklar görülmesi mümkündür. Ancak bir yatak üretiminin genel üretim hatlarının benzer olduğunu söyleyebiliriz.

Öncelikle yatağın üretiminde kullanılacak olan materyal belirlenir ve bu materyaller üretilecek olan yatağın ölçü ve özellikleri doğrultusunda hazırlanır. Daha sonrasında yatağın yumuşak olmasını sağlayacak olan dolgu materyalleri, yatağın tasarım şekline göre uygun şekilde kesilerek hazırlanır. Ardından destek parçaları hazırlanarak bu destek parçaları ile birlikte dolgu malzemeleri yatağın içine yerleştirilir.

Son aşamada ise kaplama için yatağın i ve dış kılıfları dikilerek yatağa eklenir. Böylece kağıt üzerinde tasarımı yapılmış olan yatak genel hatlarıyla bu aşamalar sonucunda ortaya bir bütün olarak çıkarılır.

Yatak Modelleri ve Çeşitleri

Günümüz üretim teknolojisinin gelişmesi ve aynı zamanda insanların istek ve ihtiyaçlarının günümüz şartlarına göre şekillenmesi birçok alanda olduğu gibi yatak üretimi alanında da farklılaşmaya yol açmıştır. Dolayısıyla da, aynı yastık alırken olduğu gibi günümüzde piyasada farklı özelliklerde ergonomik, rahat ve farklı ölçülerde envai çeşit yatak modeli bulmanız da son derece kolay hale gelmiştir.

Visko Love Yatak Modelleri

Yenilikçi, modern ve Türkiye’nin ilk visco yatak üreticisi olan Visko Love markası, çağın gereklilikleri doğrultusunda gelişen ve artan talepleri karşılamak adına onlarca farklı modelde ürünlerini %100 visco elastik sünger malzemesiyle özel üretim teknikleriyle imal etmektedir. Isı ve basınca duyarlılığı ile bilinen özel bir üretim malzemesi; visco akıllı sünger, Visko Love kalitesi ile birleşerek uyku konforunu maksimum seviyeye ulaştıracak ürünler olarak karşınıza çıkmaktadır.

Visco Bebek Yatağı

Visko Love ürün yelpazesinde bulunan Baby Visco Bebek Yatağı, 70 dansite yoğunluğa sahip bir bebek yatağı olmakla birlikte aynı zamanda ısı ve basınca duyarlılığı sayesinde bebeğinizin vücut şeklini alarak gece boyunca bebeğinizin kesintisiz ve en önemlisi de sağlıklı uyku uyuması için en konforlu uyku ortamını sunar.

Visco Reflü Yatağı

Visko Love visco bebek reflü yatağı, uyku sırasında başın vücudun alt kısmına göre yüksekte kalmasını sağlar. Bu sayede uyku sırasında bebeklerde çok sık görülen ve uykunun kesintisiz olmasını engelleyen reflü problemini engelleyerek bebeklerin gece boyu mışıl mışıl uyumalarını sağlayacak özel bir tasarıma sahiptir.

Visco Akıllı Yatak

Visco akıllı yatak, akıllı sünger teknolojisi ile üretilmiş ve temas ettiğiniz anda hareket etmeye başlayan bir tasarıma sahiptir. Bu hareketlilik vücudunuzun tam şeklini alıp size gömülme hissi verene kadar devam eder. Türkiye’nin ilk visco yatak üreticisi olan Visko Love ürün yelpazesinde birçok akıllı yatak modeli vardır. Özellikle 70 dansite yoğunluğa sahip olan Comfort Visco Akıllı Yatak ve sert zeminde uyumayı sevenler için özel tasarlanmış 80 dansite New High Visco Akıllı Yatak modeli Visko Love yatak ürünleri arasında en çok tercih edilen modellerin başında gelmektedir.

Visco Paket Yaylı Yatak

Visko Love paket yaylı yatak modeli, visco elastik sünger ve paket yay sistemi ile özel olarak tasarlanıp üretilmiş olan bir modeldir. Tüm uyku pozisyonlarında omurganın düz bir çizgide durmasını sağlarken tüm vücudunuzu destekler ve kesintisiz uykunun kapılarını sonuna kadar aralar. DuoTech Hibrid Visco Paket Yaylı Yatak modeli, yatak markaları arasında bir numara olan Visko Love markasının en çok tercih edilen modelleri arasındadır.

Kullanılan Malzeme Türlerine Göre Yatak Modelleri

Günümüzde farklı alanlarda kullanılan birçok yatak modeli vardır. Bu yataklar visco, sünger, jel, lateks, yün, pamuk ve benzeri gibi farklı materyallerden farklı özelliklerde üretilmektedir. Dolayısıyla da üretilen yatak çeşitliliği içerisinde piyasada istediğiniz malzemelerde ve beklentilerinizi en iyi şekilde karşılayacak farklı modelleri bulmanız da olanaklı hale gelmektedir.

Visco Yatak

Visko yatak türleri, tek kişilik üretilebildiği gibi aynı zamanda standart 160×200 çift kişilik ölçülerinde de üretilen yatak çeşitleri arasında yer alır. Visco elastik sünger malzemesi ile üretildiğinden vücudun şeklini alan yatak olduğundan aynı zamanda en rahat yatak modeli olduğunu söylemek mümkündür. Fiyatları genellikle ölçülerine ve visco yoğunluğuna göre değişkenlik göstermektedir.

Jel Yatak

Jel yataklar, sıvı formda olan Aqua jel ile özel bir teknoloji kullanılarak üretilen modellerdir. Hava geçirgenliği ve serinletici özelliği yüksek olduğundan en sıcak yaz gecelerinde bile terletmeden ferah bir uyku imkanı sunar. Diğer yandan vücudun şeklini alan modeller olduğundan uyku sırasında hareketliliği azaltır, bel ve omurga ağrılarının önlenmesinde yardımcı olur.

Hybrid Yatak

Günümüz gelişmiş üretim teknolojisinin bir ürünü olarak ortaya çıkan hibrit yatak hem geleneksel yay sisteminin hem de visco, jel ve lateks gibi malzemelerin birleştirilmesi ile üretilir. Dolayısıyla da hibrid yataklar, geleneksel yatak teknolojisi ile modern yatak teknolojisinin birleştirildiği modellerdir.

Sünger Yatak

Adından da anlaşılabileceği gibi sünger malzemesinden doldurularak üretilen yatak modelidir. İnce olduğundan yatak üstü sünger olarak da kullanılabilen sünger yer yatağı; çift kişilik ve tek kişilik sünger yatak olarak üretilebilmektedir. Geleneksel yataklar üzerine yatak süngeri olarak da kullanılabilen rulo sünger yatak, yumuşak ya da sert sünger yatak olarak farklı sertliklerde de üretilebilmektedir. Özellikle yer sorunu olan kullanıcılar için katlanır sünger yatak çeşitleri, hem konfor hem de yer tasarrufu sunmaktadır.

Lateks Yatak

Doğal lateks malzemesinden üretilen lateks yatak, delikli sünger yapısıyla hava geçirgenliği yüksek olmakla birlikte terleme sorununu da minimuma indirir. Kullanıcı yorumları oldukça başarılı olan lateks yatak, visco yataklar gibi vücudun şeklini alsa da gömülme hissi vermeyen bir tık daha sert olan ortopedik yatak modelidir.

Yaylı Yatak

Yatağa esnek bir form kazandırmak için çelik yaylar kullanılarak üretilen yataklara yaylı yatak adı verilir. Vücudun ağırlığını dengeleyen ve uygu sırasında omurgayı destekleyen yapıya sahiptir. Katlanabilir yaylı yatak modelleri, çift kişilik yatak ve tek kişilik yaylı yatak olarak üretilir. Katlanır olması işlevselliğinin yanı sıra yer tasarrufu da sağlamaktadır.

Yaysız Yatak

İçerisinde çelik yay ya da paket yay sistemi olmadan yaysız olarak üretilen yatak modelidir. Lateks ve visco yatak çeşitleri, yaysız olarak üretilmiş ve son derece ergonomik olan yataklar arasında yer alır.

Yün Yatak

Geleneksel bir yatak modeli olarak bilinen yün yatak, doğal ve kıvrımlı bir yapıya sahip yün malzemesinden üretilir. İçerisinde doğal sarmallar olduğundan esnek ve yumuşak bir forma sahiptir. Bu sayede hem konforlu hem de aynı zamanda son derece sağlıklı olan yün yatak, aynı zamanda pedli yatak olarak da kullanılabilme özelliğine sahiptir.

Paket Yaylı Yatak

Paket yaylı yatak, yayların paketlenerek üretildiği yaylı yatak modelidir. Yüzeyine baskı uygulandığında yayların sıkışmasını sağlayan tasarıma sahip olan pocket yaylı yatak, bu özelliği sayesinde uyku sırasında vücudun şeklini alır.

Pamuk Yatak

Doğal pamuk liflerinden üretilmiş pamuk dolgu malzemesi ile özel üretim teknikleri kullanılarak üretilen yatak modelidir. Oldukça konforlu, sağlıklı ve doğal bir yatak modelidir.

Silikon Yatak

Silikon yatak, yaysız olarak üretilen ve aynı zamanda ısı ve basınca bağlı olarak vücut ile temas ettiği anda vücudun şeklini alan yatak modelidir.

Kauçuk Yatak

Hevea brasiliensis adı verilen ağaçlardan elde edilen kauçuk malzemesi ile üretilmiş yatak modelidir. Esnekliği ve uyku sırasında sunduğu destek seviyesi maksimum düzeyde olduğunda günümüzde yaygın olarak tercih edilen yatak modelleri arasında yer alır.

Akıllı Yataklar

Akıllı yatak ürünleri, basıncı azaltan hafıza özelliğine sahip teknolojik yatak türleridir. Vücut ile temas ettiği anda vücudun tam şeklini alana kadar hareket etmeye başlar. Böylece uyku sırasında basıncı minimum seviyeye indirerek kan dolaşımını düzenler, uyku kalitesini maksimum seviyeye çıkarır.

Kullanım Amacına Göre Yatak Modelleri

Üretim malzemeleri gibi yatakların farklı amaçlarla kullanılması aynı zamanda kullanım amaçlarına göre farklı yatak çeşitlerinin üretimine de ortam hazırlamıştır. Bu sayede yaşamınızın farklı alanlarında kullanabileceğiniz özel amaçlı birçok yatak modeli bulmanız da mümkün hale gelmiştir.

Bebek Yatağı

Bebekler için ortopedik bebek uyku yatağı seçimi kas ve kemiklerin gelişimi açısından büyük önem taşır. Günümüzde kullanım amaçları doğrultusunda farklı tasarımlarda bebek yatağı modelleri üretilmektedir. Bu noktada sünger ve visco bebek yatağı gibi farklı malzemelerden modeller bulmak oldukça mümkündür.

60×120 ve 80×130 bebek yatağı ölçülerinde üretilen modeller arasında ikiz bebek yatakları, bebek yer yatağı, anne yanı ve katlanır bebek yatağı, bebek seyahat yatağı, portatif bebek yatağı (taşınabilir) gibi işlevsel modeller bulunmaktadır. Cibinlik gibi farklı materyaller ile tasarlanabilen modeller de bebek yatağı ölçüleri de çeşitlendirilebilir. Ölçüler arasında yeni doğan bebek yatağı (yenidoğan yatağı) ölçülerinde de farklı modeller bulmak son derece kolaydır.

Hasta Yatağı

Sağlık sorunları olan ve yatağa bağımlı hastalar için özel olarak üretilmiş yatak modelidir. Ortopedik hasta yatağı modelleri; havalı, elektrikli, ev tipi, medikal ve motorlu hasta yatağı olarak farklı şekillerde günümüz teknolojisinde üretilebilmektedir. Sünger ve benzeri gibi maddelerden üretilen hasta yatağı modelleri, hava ile doldurulabilen hasta şişme yatakları şeklinde de üretilir. Bu modeller, hareketli olduğundan yatak yarası oluşumunu önleyen ergonomik modellerdir.

Reflü Yatağı

Reflü yatak, başın vücuda göre daha yüksekte kalmasını sağlayarak reflü oluşumunu önlediğinden faydaları fazla olan yatak modellerinden birisidir. Özellikle bebekler için reflü sorunu uyku kalitesini büyük oranda düşüren bir sorundur. Bu sorunu ortadan kaldırmak için üretilen bebek reflü yatağı, yenidoğan döneminde de rahatlıkla kullanılabilir. Özellikle anne yanı reflü yatağı hem anne hem de bebeğin rahatı için özel olarak tasarlanmış bir modeldir. Dolayısıyla da bebek reflü yatağı kullananlar tarafından tam puan almaktadır.

Çocuk Yatakları

Çocuklar için yatak seçimi, çocukların dinlendirici ve sağlıklı bir uyku uyuyarak yeni güne zinde başlayabilmeleri için önemlidir. Bu nedenle de ebeveynler için en rahat yatak arayışı her daim söz konusu olmuştur.

Geniş ürün yelpazesi içerisinde çocuklara göre yatak arayışında farklı modeller bulmanız mümkündür. Çocuk yatak yatakları; kız çocuk ve erkek çocuk yatak ürünleri olarak farklı modellerde üretilmektedir. Ayrıca taşıması ve kullanımı kolay olan çocuk yer yatağı modelleri de günümüzün en çok tercih edilen modelleri arasında yer almaktadır. Bu sayede çocuklar için uygun yatak seçimi yapmak isteyenler için de ilk sırada gelir.

Ortopedik Yatak

Ortopedik yatak, insan anatomisinin özellikleri göz önünde bulundurularak üretilmiş en rahat yatak modelidir. Uyku sırasında vücudun konforunu maksimum seviyeye çıkararak en iyi yatak modeli olmakla birlikte 90×190 tek kişilik ortopedik yatak ya da çift kişilik ortopedik yatak olarak farklı ölçülerde üretilir.

Full ortopedik yatak (tam ortopedik) tercihi yapabileceğiniz gibi ihtiyaçlarınız ve beklentileriniz doğrultusunda yarı ortopedik yatak modeli de tercih edebilirsiniz. Geleneksel ve artık size rahat gelmeyen yatağınız var ise yeni bir yatak almak yerine ortopedik yatak pedi ile yatağınızın konforunu arttırabilirsiniz. Yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de ortopedik bebek yatağı, bebeklerin sağlığı için önemli olan modellerdir.

Montessori Yatak

Montessori yatak, çocukların zihinsel ve bedensel gelişimini desteklemek amacıyla üretilmiş yatak modelidir. Genellikle yere yakın ve yanları korumalı olan modellerdir. Böylece çocuğun kendi kendine yatabileceği güvenli yatak modeli olarak son derece işlevsel ve konforludur.

Bobath Yatağı

Bobath yatağı, hareket kısıtlılığı olan kişilerin fizik tedavi hizmetleri alırken kullanmaları için özel olarak tasarlanmış motorlu yatak modelidir. Fizik tedavi sırasında hastanın pozisyonunu değiştirmek için özel bir motor sistemi ile üretilmiştir.

Engelli Yatağı

Fiziksel engeli olan bireylerin rahat bir şekilde kullanabilmeleri için özel üretilmiş modellerdir. Genellikle ayarlanabilir tasarıma sahip olduğundan engelli kişilerin kolay kullanımı amaçlanmıştır. Bazı engelli yatağı modellerinde işlevselliği arttırabilmek için motor sistemleri kullanılmıştır.

Fizik Tedavi Yatağı

Fizik tedavi gören hastaların tedavileri sırasında kullanılması üzere tasarlanmış özel yataktır. Bu sayede fizik tedavi sırasında hastanın pozisyonuna ve ihtiyaçlarına göre hareket ettirilerek hem hastanın hem de fizyoterapistin işini büyük oranda kolaylaştırır.

Hamile Yatağı

Hamile yatağı, gebelik döneminde oluşan ağrıların giderilmesi ve uyku kalitesinin arttırılması için üretilmiştir. Genellikle vücudun tüm bölgesini destekleyen bir tasarıma sahiptir.

Bel Fıtığı İçin Yatak

Bel ağrısı için üretilmiş olan özel ortopedik ve medikal yatak çeşitleri, vücudun şeklini alırken aynı zamanda vücut kaslarını destekleyen modellerdir. Bu sayede bel fıtığına bağlı olarak meydana gelen ağrı şikayetlerini en aza indirgeyerek uyku sırasında beli destekleyip olası ağrıların da önüne geçer.

Medikal Yatak

Yatağa bağımlı olan kişilerin yatakta kolay pozisyon değiştirmelerine imkan tanıyan yatak modelidir. Medikal hasta yatağı, hava geçirgenliği yüksek ve bu sayede yatak yarası oluşumunu engelleyen forma sahiptir. Genellikle hareketli ve ayarlanabilir özellikte üretilir.

Sünnet Yatakları

Sünnet yatağı, sünnet olan çocuğun mevlit ya da sünnet düğünü gibi ortamlarda rahatça dinlenebilmesi için hazırlanmış yataktır. Genellikle etrafı cibinlik ile süsleme yapılır ve üzerine nakışlı yatak örtüsü serilir. Böylece konsepte uygun hale getirilir.

Kullanım Alanlarına Göre Yatak Modelleri

Yataklar, sadece ev ortamında değil daha birçok ortamda ihtiyaç duyulan eşyalardan birisidir. Bu yönde talep ve isteklerin artmasıyla birlikte kullanım alanlarına göre de farklı model ve özelliklerde yatak üretimi yapılmaya başlanmıştır.

Park Yatak

Park yatak, geniş ölçülerde üretilen ve bebeğin gelişimine göre değişmekle birlikte 3 ila 4 yaşına kadar kullanılabilen beşik modelidir. İçerisinde oyun oynama imkanı da bulunan anne yanı park yatak, farklı ölçüleri ile üretildiğinden uzun yıllar kullanılabilecek bebek beşiği modelleri arasında yer alır.

Arabalı Yatak

Arabalı yatak, genellikle erkek çocukları için tasarlanmış modellerdir. Araba şeklindeki yatak karyolası şeklinde üretilen arabalı çocuk yatağı modellerinin içerisine uygun ölçülerde yatak konulur ve bu şekilde ergonomik bir şekilde kullanılabilir.

Şantiye İşçi Yatağı

Şantiye işçi yatağı, adından da anlaşılabileceği gibi şantiye ortamında kullanılmak üzere hafif ve taşınabilir özellikte üretilen portatif yatak modelidir.

Asker Yatağı

Askerlerin kullanması için özel tasarlanmış asker yatağı modelleri, askerlerin çadır ve kamp gibi ortamlarda kolay kullanabilmeleri için hem kalın hem de hafif ve taşınabilir formda üretilmektedir.

Otel Yatakları

Otel yatakları, konaklama amacıyla hizmet veren otellerde misafirlerin uyuması için hazırlanmış yataklardır. Otel yatakları, genellikle ev tipi modeller ile benzer özelliklere sahiptir.  

Araç İçi Yatak

Araba içi yataklar, araç içinde konaklayacaklar için üretilmiş yatak modelleridir. Araba içi şişme yataklar, genellikle kolay taşınabilir ve hafif özelliktedir. Arka koltuk yatağı olarak dizayn edilmiş olduğundan kamp ve uzun süreli seyahatlerde son derece işlevsellik sunar. Hava ile doldurularak kullanılan şişme araba yatağı, oto yatak ya da araç yatağı olarak tasarlandığından ev kullanıma uygun yataklar değildir.

Evcil Hayvan Yatağı

Kedi ve köpek gibi evcil hayvanların ev ortamında kendilerine ait bir alan oluşturabilmek için farklı ölçülerde pamuk ve silikon dolgu malzemeleri ile üretilmiş tasarımlardır.

Katlanır Yatak

Katlamalı yatak modelleri, genellikle yer tasarrufu sağlamak isteyenlerin taleplerini karşılamak amacıyla üretilmiştir. Katlanabilen formu sayesinde kullanım sonrasında yer kaplamayan modellerdir. Katlanır sünger yataklar, tek kişilik ve çift kişilik katlanır yatak (çift kişilik katlanan yatak) olarak farklı ölçülerde üretilmektedir.

Duvara katlanır yatak modelleri, genellikle katlandığında dolap görünümü sergileyen hem işlevsel hem de yer kaplamayan bir görünüme sahiptir. Aynı zamanda modeller arasında hafif ve taşınabilir olan katlanabilir yer yatağı (katlanır yer yatağı) ürünler de bulabilirsiniz.

Şişme Yatak

Şişme yataklar, ev ortamında kullanılabilen ya da araç için şişme yatak formunda farklı şekillerde üretilen modellerdir. Kullanımı en iyi olan modeller elektrikli şişme yataklar olmaktadır. Yavrulu yatak ve ikiz yatak gibi farklı modellerde üretilebilen şişme yatak çift kişilik üretilebildiği gibi aynı zamanda şişme yatak tek kişilik ve 3 kişilik şişme yatak tasarımında da üretilebilmektedir.

Kamp Yatağı

Kamp yatakları, kamp ortamına uygun olarak şişme ve katlanabilir özellikte üretilen aynı zamanda hafif ve taşınması kolay yatak modelleridir. Açık hava koşullarına uygun olarak üretilir ve kamp alanlarında uyku konforunu sağlamayı amaçlar.

Havalı Yatak

Havalı yatak, adından da anlaşılabileceği gibi hava ile doldurularak kullanılan bir nevi şişme yatak modelidir. Kamp ortamında ve açık hava seyahatlerinde kullanılmak üzere tasarlanmış olan hava yatağı, hafif ve taşınması da oldukça kolay bir modeldir.

Yer Yatağı

Yer yatağı modelleri, yerde yatmak için üretilmiştir. Yer yatağı çift kişilik ve tek kişilik gibi farklı ölçülerde üretilebildiği gibi aynı zamanda ortopedik yer yatağı, yün yer yatağı, şişme yer yatağı, Japon yer yatağı gibi farklı malzeme ve tekniklerle de üretilmektedir.

Yuvarlak Yatak

Yuvarlak yataklar, ev ortamında kullanılan yatak çeşitlerinin yuvarlak formunda tasarlanarak üretilmiş olan modellerdir. Özel tasarım ürünler olduğundan fiyatları modellerine ve özelliklerine göre değişebilir.

Su Yatağı

Sulu yatak olarak da bilinen su yatağı, uyku sırasında ağrı çeken ve bu nedenle de uykusuzluk problemi yaşayan kişiler için üst düzey teknoloji ile üretilmiştir. Ağrılara karşı gösterdiği tolerans, dayanıklılık ve konfor sayesinde uyku kalitesini maksimum seviyeye çıkarır.

Portatif Yatak

Portatif yatak, adından da anlaşılabileceği üzere hafif ve taşınabilir özellikte yatak modelidir. Kolay taşınabilir formu sayesinde ihtiyaç duyduğunuz her an rahatlıkla kullanabileceğiniz modeller arasında yer alır.

Açılır Kapanır Yatak

Açılır kapanır yatak, katlanabilir özellikte olduğundan yer kaplamayan fonksiyonel modeldir. Genellikle yer sorunu yaşayan kalabalık ailelerin tercihi arasında yer alır.

Çadır Yatağı

Çadır yatağı modelleri, çadır ortamında kullanılmaya uygun ve olumsuz hava koşullarına dayanıklı olan yatak modelleridir. Özellikle çadır kullanımı için üretildiğinden genellikle ev tasarımına uygunluk göstermez.

Puf Yatak

Hava ile doldurularak üst düzey konfor ve yumuşaklığa sahip olan puf yatak, ev ortamında olduğu gibi aynı zamanda çadır ve kamp gibi etkinliklerde de kullanılabilir özelliğe sahiptir.

Seyyar Yatak

Hafif ve bu sayede taşıması son derece kolay olan seyyar yataklar, özellikle taşınabilir ve ihtiyaç duyulan her yerde kullanılabilir olması amacıyla portatif olarak üretilmiştir. Genellikle hava ile doldurulan modelleri sıklıkla tercih edilse de sünger ve silikon gibi malzemelerden üretilmiş olan seyyar olan modelleri de vardır.

Kapasitesi ve Kullanım Şekline Göre Yatak Modelleri

Geniş bir kullanım alanına sahip olan yataklar, günümüzde artan istek ve ihtiyaçlar doğrultusunda kullanım şekline ve kapasitesine göre değişken özelliklerde üretilmektedir.

Tek Kişilik Yatak

Tekli yatak, tek kişinin yatabileceği küçük boyutlarda üretilmiştir ancak buna rağmen kullanıcının uyku esnasında rahat bir şekilde hareket etmesini sağlar. Tek kişilik odalarda ya da küçük mekanlarda kullanılan tek kişilik yatak, çift kişilik yataklara göre daha küçük olmakla birlikte aynı zamanda fiyat olarak da daha ekonomiktir.

Çift Kişilik Yatak

Çift kişilik yatak, 2 kişilik kapasitesi olan ve tek kişilik modellere göre boyutları daha büyük olan ürünlerdir. King size veya queen olarak adlandırılan yatak çift kişilik kapasitesi ile genellikle geniş ve iki kişi için tasarlanan fonksiyonel modeldir.

1.5 kişilik yatak

Bir buçuk kişilik yatak, tek kişi için tasarlanmış ancak geniş yatakta yatmayı sevenlerin beklentileri doğrultusunda tek kişilik modellere göre daha geniş ölçülerde üretilmiştir. Çift kişilik modellere göre daha ucuz olan 1.5 kişilik yatak, tek kişilik oda tasarımında kullanılmaktadır.

Büyük Yatak

Standart ölçülerde üretilen çift kişilik yataklara göre daha büyük ölçülerde üretilmiş çift kişilik yatak modelleridir. Isıtma ve masaj gibi lüks derecede ek özelliklere sahip olan bu modeller, iki kişiye yatmak için daha geniş bir konfor alanı oluşturur.

İnce Yatak

İnce yatak, adından da anlaşılabileceği gibi ince oluşundan dolayı hafif ve yer kaplamayan yataktır. Genellikle küçük mekanlarda kullanılmak üzere, misafir geldiğinde kullanmak için ya da tatile gidildiğinde götürülmek üzere daima kullanıma hazır olarak üretilmiştir.

Orta Boy Yatak

Farklı üretim materyallerinden üretilebilen orta boy yatak hem tek kişinin hem de çift kişinin yatabileceği alanı sunmaktadır. Ekstra özellikler içerebilen bu modeller, genellikle iki kişi için tasarlanmış ancak alanı dar olan mekanlarda tercih edilir.

Bebek Yatağı

Bebeklerin güvenli, sağlıklı ve rahat uyuyabilmesi için özel olarak tasarlanmış yataktır. Genellikle anti alerjik özelliğe sahip olan bebek yatakları, sertlik derecesi değişebilen modellerdir.

Çocuk Yatağı

Çocukların kullanımı için özel olarak tasarlanmış yataklardır. Kız ve erkek çocukları için ayrı ayrı dizayn edilen çocuk yatakları, ihtiyaçlara göre farklı boyutlarda üretilmektedir.

Tek Taraflı Yatak

Sadece tek bir tarafı kullanılmaya hazır olan üretilen tek taraflı yatak, temizliği ve yıkanması rahat olan en iyi yatak modeli arasında yer alır. Genellikle tek kişilik kapasiteye sahip olarak üretilen tek taraflı yatak, fiyat olarak da ekonomik modeldir.

Çift Taraflı Yatak

Çift taraflı yataklar, iki tarafı kullanılmak üzere tasarlanmış olan modellerdir. Hem yatmak hem de oturmak için ayarlanabilir lüx model olan çift taraflı yatak, imalat sırasında farklı materyallerden üretilebilmektedir.

Sertlik Derecesine Göre Yatak Modelleri

Ortopedik yatak çeşitleri arasında beklentilerinizi karşılayacak ve konforlu bir uyku uyuyabileceğiniz farklı sertlik derecelerinde yataklar bulabilmeniz oldukça mümkündür.

Sert

Sert yatak, yatak yüzeyi sert ve esneklik oranı az olan bir yapıya sahiptir. Sertlik derecesi en üst seviyede olan bu yatakların yerleşim alanı sert forma sahiptir. Özellikle bel, boyun ve sırt ağrısı olanların tercih ettiği ve öneri verdiği modellerdir.

Orta

Sert yataklara göre yumuşaklık ve esneklik derecesi bir tık daha fazladır. Dolayısıyla da orta yatakların yerleşim alanlarında az da olsa yumuşak bir yerleşim alanı görmek mümkündür.

Yumuşak

Yumuşak yatak, esneklik ve yumuşaklık oranı yüksek olan yataktır. Özellikle yatakta gömülme hissini hissetmek isteyenlerin tercih ettiği yumuşak yataklar, gömüle hissi veren esnek modellerdir.

Orta Sert

Orta sertliğe sahip olan yataklar ne sert ne yumuşak bir yapıya sahiptir. İdeal bir sertlik derecesine sahip olan bu modeller, insan anatomisi için en güzel uyku ortamlarından birini oluşturmaktadır. Dolayısıyla da genellikle tavsiye edilen sertlik derecesidir.

Orta Yumuşak

Orta sert ve yumuşak arasında bir sertlik derecesine sahiptir. Aşırı yumuşak olmadığından tamamen gömülme hissi yaratmasa da yattığınızda sertlik hissiyatı da yaşatmamaktadır. Dünya genelinde kullanıcısı oldukça fazla olan ergonomik modeller arasında yer alır.

Yatak Yapısına Göre Yatak Modelleri

Günümüzde yeni üretim teknolojileri ve üretim malzemeleri ile üretilen yatak modelleri, genellikle ortopedik formda tasarlanarak üretilmektedir. Ancak üretim çeşitliliğinin fazla olması ortopedik yatakların kademeli olarak farklı özelliklerde üretilmesine ortam hazırlamıştır.

Yarı Ortopedik Yatak

Ortopedik yatakların bir versiyonu olan yarı ortopedik yatak, klasik modelleri andıran ancak üst yüzeyi ortopedik olan modellerdir.

Ortopedik

Vücut anatomisine uygun olarak üretilmiş olan yataklardır. Özellikle bel, boyun, sırt ve bacak gibi bölgelerde bölgesel ağrı sorunu yaşayanlar için tercih edilebilir kaliteli yataklardır.

Full Ortopedik

Full ya da tam ortopedik yatak, ortopedik yatakta bulunması gereken tüm özellikleri üst düzeyde karşılayan modellerdir.

Ultra Ortopedik

Üst düzey ortopedik yapısı sayesinde uyku esnasında bel, omurga ve kaslara ekstra destek veren yataklardır. Sahip olduğu özel yapısı sayesinde uyku sırasında ekstra konfor sunar.

Pedli Yatak

Pedli yatak, yatağın üzerinde süngere benzeyen ortopedik yatak örtüsünün bulunduğu yatak modelidir. Söz konusu ped, yatağın konforunu arttırmak için kullanılmaktadır.

Yatak Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yatak seçimi, sağlıklı ve konforlu uyku için son derece önemli bir konudur. Bu nedenle de eğer yeni bir yatak almayı planlıyorsanız yatak alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda fikir sahibi olmanız işinizi büyük oranda kolaylaştıracaktır.

– Yatak seçiminde öncelikle ihtiyaçlar belirlenmelidir. Eğer bel ve boyun ağrısı ya da omurga problemleri yaşıyorsanız tercihinizi ortopedik yataklar arasından yapmalısınız. Kiloluysanız özellikle sert ya da orta sert olan yatak modelleri sizin için daha doğru ve konforlu yatak tercihi olacaktır.

– Diğer bir önemli nokta ise yatak boyutudur. Uyku pozisyonunuza göre en uygun yatak modelini size en uygun yatak ebatları arasından seçmelisiniz. Zira günümüz ürün çeşitliliği içerisinde yataklar farklı ebatlarda üretilebilmektedir.

– Yatak seçiminde önemli olan bir diğer konu üretim malzemesidir. İhtiyaçlarınız ve beklentileriniz doğrultusunda yatak yüzeyinin sertlik derecesinin ne kadar olmasını istiyorsanız yatak malzemesini de bu doğrultuda seçebilirsiniz.

– Tercih edeceğiniz yatağın garantili olmasına ve servis hizmetinin olmasına özen göstermelisiniz. Bu nedenle de garanti veren ve servis hizmeti veren bir yatak firması tercih etmek en doğrusu olacaktır.

– Yatak seçiminde birçok kişi için fiyat konusu en eleyici ve birincil konu olmaktadır. Ancak tercih yaparken fiyatlardan önce beklentilerinizi göz önünde bulundurmalı ve beklentileriniz doğrultusunda elde ettiğiniz sonuçlar arasından uygun fiyatlı ürünlere yönelmelisiniz. Böylece pahalı olmayan ancak sizin için en kaliteli ürünü daha kolay bulabilirsiniz. Formun Üstü

Sünger Yatak mı Yaylı Yatak mı?

Sünger yatak mı yaylı yatak mı tercih edilmeli sorusu yatak alacaklar için önemli eleyici sorulardan birisidir. Her iki yatak modelinin de kendisine özgü avantajları vardır. Sünger yataklar, sünger plakalarından üretilen dolayısıyla da içerisinde yay olmayan yataklardır. Bu yatak modelleri arasında ortopedik süngerden üretilmiş modeller de mevcuttur. Ayrıca yaylı yataklara kıyasla daha indirimli fiyatlardan satılmaktadır.

Yaylı yatak modelleri ise farklı yay sistemleri ile üretilmiş olan modellerdir. Yaylı yatak modelleri, vücut ağırlığını yatağa eşit olarak dağıtır. Bu sayede özellikle çift kişilik yatak kullanan eşler, gece boyunca birbirlerinin hareketlerinden etkilenmez. Burada tercih tamamen beklentilerinize ve ihtiyaçlarınıza göre değişmektedir. Her iki yatak modeli arasındaki avantajlar kullanıcıdan kullanıcıya göre değişmektedir.

Yatak Nasıl Temizlenir?

Yatak temizliği, yatağın hijyenik ve sağlıklı olması açısından büyük önem taşırken aynı zamanda yatağın kullanım ömrünü de doğrudan etkileyen bir konudur. Öncelikle yatağınızı ne kadar kirli olursa olsun bol sulu bir bezle silerek temizlememelisiniz. Geleneksel ancak bir o kadar da yanlış olan yatak silme yöntemi ile yatağınızı temizlediğinizde aslında yatağın yüzeyindeki tüm kir ve partikülleri uyguladığınız basınçla yatağın en dibine itmiş olursunuz.

Yatağa silme sırasında basınç uygulamak uzun vadede kirlerin yatağın içerisinde birikmesine, küf ve mantar oluşumuyla birlikte kötü koku oluşumuna neden olmaktadır. Bu nedenle de doğru yatak temizleyici ile doğru yöntemler uygulamak yatak temizliği için son derece önemlidir.

Karbonatla yatak temizliği, günümüzde en yaygın olan ve hem hijyenik hem de yatağınız için tehlikeli olmayan bir temizlik yöntemidir. Hatta karbonata bir de lavanta eklediğinizde yatağınızı temizlerken aynı zamanda kötü kokuların yok olmasını, yatağınızın lavanta kokmasını sağlayabilirsiniz.

Karbonatla yatak temizliği yapmak için bir kap suyun içerisine karbonat ve 1 yemek kaşığı kadar lavanta yağı ekleyebilirsiniz. Temiz bir süngeri bu karışıma batırın ve suyunu iyice sıktığınızdan emin olun. Yatağınızı çok fazla bası uygulamadan bu şekilde temizlediğinizde hem kirleri temizlerken hem de yatağınızdaki kötü kokuları uzaklaştırmış olacaksınız.

Yatak Nasıl Yıkanır?

Yatak yıkama işlemi mutlaka profesyonel düzeyde gerçekleştirilmesi gereken bir işlemdir. Eğer yatağınızı bilinçsiz ve yanlış işlemler ile yıkarsanız yatağınızı temizleyemeyeceğiniz gibi daha da kirlenmesine ve kullanım ömrünün kısalmasına neden olabilirsiniz. Dolayısıyla da eğer yatağınız çok kirlendiyse ve yıkama işlemi yapmanız gerekiyorsa mutlaka profesyonel hizmet almanız faydanıza olacaktır.

Yatak yıkama işlemi, teknolojik ekipmanlar ile hızlı ve aynı zamanda derinlemesine hijyen sağlanarak gerçekleştirilebilir. Öncelikle etkili kir çıkarıcı ve anti bakteriyel temizlik ürünleri yatağa uygulanır ve fırçalama işlemi yapılır. Daha sonrasında su püskürtme işlemi yapılır. Durulama aşamasında vakumlama işlemi son derece önemlidir. Güçlü sanayi tipi ekipmanlar ile yatağınızın üzerindeki su vakumlanarak çekilir. Vakumlama sırasında yatağın içerisindeki su ile birlikte en derinlere nüfuz eden kir ve tozlar dahi temizlenmiş olur.

Yatak Pedi Çeşitleri

Ortopedik yatak pedi, özellikle ilk günkü konforunu ve rahatlığını kaybetmiş olan yatakların konfor düzeyini arttırmak için kullanılan uyku ürünleridir. Yatak üstü ped olarak da bilinen yatak pedi, visco yatak pedi ya da lateks yatak pedi gibi farklı materyallerden üretilebilmektedir.

Çift kişilik ya da tek kişilik yatak pedi modelleri sayesinde yatağa ekstra yastıklama işlemi yapmış ve böylece konfor düzeyini de arttırmış olursunuz. Özellikle visco akıllı sünger malzemesinden üretilen visco yumuşak yatak pedi, bir yatak pedinden çok daha fazlasını size sunarak visco rahatlığını istediğiniz her yere kolayca taşıyabilmenizi sağlar.

Visko Love markasının ürün yelpazesinde bulunan ViscoPad Visco Yatak Pedi Şiltesi 4 cm ve 7 cm olmak üzere iki farklı kalınlıkta farklı ebatlarda üretilmektedir. Hafif ve kolay taşınabilir özellikte olan Visko Love yatak pedi modelleri, klasik ve artık kendinizi rahat hissetmediğiniz yatağınızı yenilemenin en ekonomik yoludur.

Yatak Örtüsü Modelleri

Yatak örtüsü modelleri, tek kişilik ve çift kişilik yatak takımı olarak üretilen ve genellikle yatağa estetik bir görünüm kazandırmak için üretilen ev tekstili ürünleridir. Yatak üzerinde şık bir görüntü sergileyen ve yatak koruyucu görevi de gören çok amaçlı yatak örtüsü modelleri, geniş bir model yelpazesine sahip olarak yetişkin, genç odası, bebek odası, erkek ve kız çocuk odası tasarımlarına uygun kapitone çocuk modelleri gibi farklı renk ve desenlerde üretilmektedir.

Farklı ölçülerde üretilebilen modeller olduğundan king size olarak da tabir edilen battal boy ölçülerinde de birçok model bulabilmeniz mümkün olmaktadır. Ayrıca yatak üzerine örtmek dışında işlevsel ürünler olduğundan battaniyeli, polar, tüylü ve pamuklu modelleri pike olarak da kullanılabilmektedir.

Yatak örtüleri modellerinin arasında en çok tercih edilen ürünlerin başında püsküllü, el örgüsü, triko, pullu, pelüş, kadife, saten, kırk yama, kareli ve iki katlı patchwork, dantel, fırfırlı, yatak örtüsü seti modelleri gelmektedir. Bej, bordo, krem, gri, sarı, siyah, beyaz, gri, kırmızı, pembe gibi farklı renklerde geniş bir ürün yelpazesine sahip yatak örtüleri; gösterişli modellerin yanı sıra aynı zamanda sade ve ince modelleri de içerisinde barındırmaktadır.

Yatak örtülerinin fiyatları ürünlerin ölçülerine, desenine, rengine, kalınlığına ve modeline göre farklılık göstermektedir. Yüzlerce model içerisinde beklentilerinizi karşılayacak modeller arasından bütçenize uygun en ucuz modelleri kolaylıkla bulabilirsiniz.

Yatak Koruyucu Alez Çeşitleri

Yatak alezi, sıvı geçirmez özelliğe sahip olan ve çarşaf altına serilerek yatağın temiz kalmasını sağlayan ev tekstili ürünüdür. İnce tasarımlarda üretilebildiği gibi aynı zamanda pamuk, kaz tüyü, silikon gibi dolgu malzemeleri ile doldurulmuş kapitone yatak koruyucu modelleri gibi kalın formlarda da tasarlanabilmektedir.

Yatak alezleri, tüm yatak modellerine ve ölçülerine göre üretilebilmektedir. Yetişkin yatakları için çift kişilik ve tek kişilik ölçülerde üretilebildiği gibi çocuk ve bebek yatakları için de üretilebilmektedir. Modellerin fiyatları ise kalınlık derecesine, malzemesine ve ölçülerine göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Yatak Şiltesi Çeşitleri

Yatak şiltesi, yatağın konfor düzeyini arttırmak için kullanılan bir nevi yatak yastığı modelidir. Farklı malzemelerden farklı ölçülerde üretilen yatak şiltesi modelleri; lateks, pamuk, yün ve visco gibi farklı malzemelerden üretilebilmektedir.

Vücudun ısı ve ağırlığı ile temas ettiğinde vücudun şeklini alarak vücudu destekleme özelliği olan visco malzemesi ile üretilen visco yatak pedi modelleri, medikal ürünler olması sayesinde bölgesel ağrı sorunlarının giderilmesinde de son derece etkili ürünlerdir. Özellikle pilates ve benzeri gibi spor dalları ile ilgilenen kullanıcıların spora bağlı oluşan kas ağrıları, boyun ve bel ağrısı gibi bölgesel ağrı sorunları olanlar için konforlu bir uyku ortamı oluşturur.

Türkiye’nin ilk visco üreticisi olan Visko Love, %100 visco akıllı malzemesinden ürettiği ViscoPad Visco Yatak Pedi Şiltesi 4 ve 7 cm yüksekliğindeki modelleri ile sizlere ekonomik fiyatlarda konforlu ve sağlıklı uykunun kapılarını aralamaktadır. ViscoPad Visco Yatak Pedi Şiltesi 7 cm yüksekliğinde 4 cm olan modele göre daha yüksek ve dansite yoğunluğu da fazla olan bir modeldir. Visco malzemesi sağlıklı ve insan anatomisine uygun bir malzeme olduğundan bebek yatağı olarak da güvenle kullanabilmektedir.

Yatak Çarşafı Modelleri

Yatak çarşafı, nevresim takımı içerisinde bulunan ve yatağın kirlenmesini önlemek için yatağın üzerine serilen bir üründür. Kare, dikdörtgen ve yuvarlak yataklar için farklı modellerde üretilebilen çarşaflar; çocuk, bebek ve yetişkin yatakları için hem tek kişilik hem çift kişilik gibi farklı ölçülerde tasarlanmaktadır.

Modeller arasında lastikli gibi yatak üzerine tamamen geçirilen ve böylece kaymadan sabit durabilen modellerin yanı sıra lastiksiz modeller de bulunmaktadır. Genellikle penye ve polar gibi kumaşlarda üretilen yatak çarşafı modelleri arasında lastiksiz modeller tutucu aparatı ile sabitleme özelliğine de sahip olabilmektedir. Yatak çarşafı fiyatları; modellerin ölçülerine, desenine, rengine, tasarım özelliklerine ve hatta kumaş yapısına göre değişebilmektedir.

Yatak Kılıfı Çeşitleri

Yatak kılıfı, yatağın kir ve tozlara karşı korunmasını ve yatağın hijyenik kalmasını sağlayan antialerjik ürünlerdir. Reflü yatağı, visco yatak modelleri, bebek yatağı, çocuk ya da yetişkin yatağı gibi tüm yatak modelleri için yatak kılıfı üretimi yatak markaları tarafından yapılmaktadır. Dolayısıyla da bebek ve çocuk yatakları için küçük ölçülerde ya da tek kişilik ve çift kişilik ölçülerinde modeller bulmak mümkün hale gelmektedir.

Sünger ve kapitoneli gibi kalın ve koruyuculu yüksek olan kılıf modellerinin yanı sıra ince olan modeller de vardır. Fiyatları da bu bağlamda hem incelik derecesine hem de ölçülerine göre değişmektedir. Yatak taşıma sırasında da yatağı koruma işlevi üstlenen kılıf modelleri, genellikle fermuarlı olarak tasarlanmaktadır.

Yatak Markaları

Günümüzde hammadde kaynaklarının artması ve üretim teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte piyasada yatak üretimi yapan yatak firmaları sayısı da her gün daha da artmaktadır. Ancak her yatak firmasının üretim, işçilik ve malzeme kalitesi farklı olduğundan ürettikleri yatak kalitesi de farklılık göstermektedir.

Türkiye’nin ilk visco yatak üreticisi olan Visko Love, en iyi yatak markası olarak ilk günden bu yana gerek malzeme gerekse üretim kalitesiyle lider konumuna erişmeyi başarmış bir markadır. Tüm yatak modellerini %100 visco elastik sünger malzemesinden üreten Visko Love, geniş ürün yelpazesindeki tüm ürünlerini insan sağlığını ön planda tutarak özel üretim teknolojileri ile üretmektedir.

Yatak Ölçüleri ve Boyutları

Geniş çeşitliliğe sahip olan yatak modelleri, kişi kapasitesine göre farklı ölçülerde tasarlanır. Bu sayede yatak çeşitleri arasında beklentilerinizi en üst seviyede karşılayacak farklı ölçülerde modeller bulmak son derece kolaydır.

Standart Yatak Ölçüleri

Standart yatak boyutları genellikle 2 kişilik kapasiteye sahip yatak modellerine ait ölçüler olmaktadır. Her yatak firmasında standart yatak ölçülerinde ufak değişiklikler görülse de genellikle standart iki kişilik yatak modelleri 160×190 ve 150×190 ölçülerinde üretilmektedir.

Tek Kişilik Yatak Ölçüleri

Tek kişilik yatak ölçüleri, klasik olarak 90×190 ve 90×200 ölçülerinde üretilse de firmalara göre değişkenlik göstermekle birlikte tek kişilik yatak modelleri 80×180, 100×200, 120×190, 80×200, 80×160, 80×190, 90×180 ölçülerinde de üretilmektedir.

Çift Kişilik Yatak Ölçüleri

Çift kişilik yatakların boyutları adından da anlaşılabileceği gibi iki kişinin rahatlıkla yatabileceği geniş kapasiteli yataklardır. Çift kişilik yataklar genel olarak 180×200 ve 160×200 ölçülerinde üretilmektedir.

1.5 Kişilik Yatak Ölçüleri

1.5 kişilik yataklar, daha geniş bir uyku ortamı isteyen kişilerin tercih ettiği yatak ölçüleridir. Tek kişilik yataklara göre daha geniş ölçülere sahip olan 1.5 kişilik yataklar, genellikle iki kişi için de dar olarak nitelendirilir. 120×200 ve 140×190 ölçüleri firmalar tarafından en çok üretilen ve kullanıcıların en çok tercih ettiği 1.5 kişilik yatak ölçüleridir. Ancak 150×200 ölçüleri de çoğu zaman 1.5 kişilik kapasiteli yatak olarak tercih edilmekle birlikte çift kişinin de yatabildiği ölçüler arasında yer alır.

En Büyük Yatak Ölçüleri

Çift kişilik, tek kişilik ya da 1.5 kişilik olan yatak ölçülerinin yanı sıra geniş yatak talebi de oldukça fazladır. Bu nedenle de talepleri karşılamak adına yatak firmaları büyük ölçülerde de yatak üretimi yapmaktadır. Büyük yataklar, genellikle iki kişinin çok rahat yattığı genişliğe sahiptir. Bu yataklar genellikle 200×200 ölçülerinde üretilmektedir.

Bebek Yatağı Ölçüleri

Bebek yatakları, özellikle 0 ila 3 yaş arası için üretilen yataklar olduğundan boyutları da diğer yatak kapasitelerine göre daha küçüktür. Ancak bebekleri için geniş yatak tercihi yapmak isteyen ebeveynler için daha geniş ölçülerde bebek yatakları da tasarlanabilmektedir. Bu doğrultuda 60×120, 70×110, 70×120, 70×130, 70×140, 80×130 ölçüleri genellikle bebek yataklarının üretildiği boyutlardır.

Yatak Fiyatları

Yatak tercihi sırasında önemli belirleyici konulardan birisi de yatak ücretleri olmaktadır. Yatak fiyatları; model, ölçü ve kişi kapasitesi, kumaş ve dolgu malzemesi gibi birçok değişkene bağlı olarak farklılık gösterebilir. Bu nedenle de tüm yataklar için tek bir fiyat bandından söz etmek de mümkün olmayacaktır.

Tek Kişilik Yatak Fiyatları

Tek kişilik yataklar, üretim malzemesine göre farklı fiyatlara sahip olabilmektedir. Örneğin; işçiliği az olan en uygun fiyatlı tekli olarak üretilen 90×190 ölçülerindeki bir sünger yatak modeli 350-400 TL bandında seyrederken ortopedik ve geniş ölçülerde üretilmiş olan yatakların ücretleri 14.000 TL civarına kadar çıkabilmektedir.

Çift Kişilik Yatak Fiyatları

İki kişilik olarak 160×190 ve 160×200 ölçülerindeki yatak fiyatları ortopedik derecesine, kumaş yapısına ve malzemesine göre değişkenlik göstermektedir. Bu değişkenliğe göre çift kişilik yatakların ortalama fiyatları 900 TL’den başlayıp 22.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Bu fiyatlar firmaların zaman zaman uyguladığı kampanyalar dahilinde düşüş gösterebilmektedir.

Çocuk Yatağı Fiyatları

Çocuk yatak fiyatları, tıpkı diğer yatak modellerinde olduğu gibi ebatlara, dolgu ve kumaş malzemesine göre değişmektedir. Bu doğrultusunda 750 TL’ye çocuk yatağı bulabileceğiniz gibi lüks özelliklere sahip çocuk yatağı fiyatları 15.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Bebek Yatağı Fiyatları

Bebek yatak fiyatları, bebek yataklarının daha küçük ölçülerde üretilmesi sebebiyle diğer büyük yatak ölçülerine göre bir tık daha uygun fiyatlarda olabilmektedir. Ancak bebek yataklarında da özellikler arttıkça fiyatların yükseldiğini söylemek mümkündür. Ortalama olarak bebek yataklarının fiyatları üretici firmalara göre değişkenlik gösterse de örneğin en uygun fiyatlı 70×130 ölçülerinde pamuk bebek yatağı 200 TL civarında satılabilirken daha lüks özelliklere sahip bebek yatak modellerinin fiyatları 20.000 TL dolaylarına kadar çıkabilmektedir.

Hasta Yatağı Fiyatları

Medikal yatak modelleri olan ev tipi hasta yatakları, elektrikli ve havalı gibi farklı teknik özelliklerle üretilmektedir. Bu nedenle de hasta yataklarının fiyatları yatağın teknik özelliklerine göre değişebilmektedir. Örneğin; portatif ve taşınabilir özelliği olan aynı zamanda standart yatağın üzerine serilen yatak pedi formunda üretilmiş hasta yatakları 500 ila 1000 TL arasında değişkenlik gösterirken dört motorlu lüks özelliklere sahip hasta yataklarının fiyatları 22.000 TL’ye kadar yükselebilmektedir.

Ortopedik Yatak Fiyatları

Ortopedik yataklar, ortopedik seviyesine göre fiyatlandırılır. Genellikle yatak modelleri tam ya da yarı ortopedik olarak üretilir. Dolayısıyla da yarı ortopedik yatak fiyatları tam ortopedik yataklara göre daha düşük seviyededir.

İnce, standart çift kişilik ölçülerde üretilmiş yarı ortopedik yatakların fiyatları 3000 TL dolaylarından başlarken kalın ve full ortopedik özelliğe sahip yatakların fiyatları 25.000 TL’yi bulabilmektedir.

Sünger Yatak Fiyatları

Sünger yataklar, ortopedik özellikteki yaylı yatak modellerine göre daha uygun fiyatlı yataklardır. Ancak bazı sünger yatak modelleri ortopedik olarak da tasarlanarak üretilebildiğinden fiyatlar da aynı oranda değişkenlik gösterebilmektedir.

Katlanır özellikteki çift kişilik yatak süngeri, 500 TL civarında satışa sunulurken çift kişilik visco süngerden üretilmiş ortopedik özellikte lüks bir sünger yatağının fiyatı 10.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Latex Yatak Fiyatları

Doğal bir malzeme olan lateks ile üretilen yatak modellerinin fiyatları ölçü ve yoğunluk oranına göre değişmektedir. Bu doğrultuda lateks yatak fiyatları 7.500 TL ile 13.000 TL arasında seyretmektedir.

Visco Yatak Fiyatları

Visco yataklar, visco akıllı sünger malzemesi ile üretilmiş olup ısı ve basınca karşı duyarlılığı sayesinde vücut ile temas ettiği anda vücudun şeklini alarak gömülme hissi yaratan modellerdir. Aynı zamanda medikal ve ortopedik yatak özelliğine sahip olan visco yatakların fiyatları da özellikleri doğrultusunda değişkenlik gösterir.

Visco yatakların fiyatları her markanın kalite düzeyi farklılık gösterdiğinden aynı şekilde fiyatlar da markadan markaya değişkenlik gösterir. Bu değişkenlik doğrultusunda standart ölçülerdeki çift kişilik yataklar 2.000 TL ile 17.000 TL arasında seyreder.

Şişme Yatak Fiyatları

Şişme yataklar, hava ile doldurulan ve havayı içerisinde tutan bir özelliğe sahiptir. Farklı malzemelerden üretilebilen şişme yataklar, genellikle ölçülerine ve dış üretim malzemesine göre fiyatlandırılır. Bu fiyatlandırma doğrultusunda fiyatlar üretici firmalara göre farklılık gösterse de ortalama olarak 200 TL ile 4.500 TL arasında kalitenin artmasıyla birlikte değişir.

Arabalı Yatak Fiyatları

Arabalı yataklar, genellikle erkek çocuk odaları için tasarlanmış karyola ve yatak takımlarıdır. Bu modeller farklı renk, desen, model ve ölçülerde üretildiğinden bu özellikler doğrultusunda fiyatlar da 3.700 TL’den başlar. Full set halinde satılan modellerinin fiyatları ise 12.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Havalı Yatak Fiyatları

Havalı yataklar, genellikle yatağa bağımlı olan hastaların bakımı için kullanılan hasta yatağı modelleridir. Yatak şiltesi olarak portatif şekilde üretilebilen havalı yataklar, aynı zamanda elektrikli ve lüks özelliklerde de üretilebilmektedir. Bu fiyatlar doğrultusunda da havalı yatakların piyasa değeri ortalama 1000 TL ile 20.000 TL arasında seyreder.

Yatak Pedi Fiyatları

Yatağın konforunu arttırmak ve yastıklama yapmak için kullanılan yatak pedi modelleri, ölçülerine ve dolgu malzemesine göre değişebilir. İnce ve standart özelliklere sahip yatak pedi modelleri 800 TL gibi fiyatlara satılırken visco gibi kaliteli malzemelerden üretilen ve uyku konforunu maksimum seviyeye çıkaran yatak pedi modelleri 2.500 TL ila 5.700 TL olarak ölçülerine göre değişkenlik gösteren fiyatlarda satılmaktadır. 

Diğer Yatak Fiyatları

Yatak kategorisi içerisinde sadece uyku yatakları değil aynı zamanda katlanabilir ve yaylı yatak gibi farklı özelliklerde park yatak, masaj yatağı ve yer yatağı gibi modeller de yer almaktadır. Bu yatak modellerinin fiyatları öncelikle ölçülerine ve üretim malzemelerine göre farklılık göstermektedir.

Park yatak fiyatları 1.000 TL ile 3.000 TL arasında satışa sunulurken masaj yatağı modelleri 1.500 TL’den başlayıp 30.000 TL’ye varan fiyatlarla satılabilmektedir.


Yatak ile İlgili Merak Diğer Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Yatak Nereden Alınır?

Piyasada birçok yatak firması mevcuttur. Ancak kaliteli malzemelerden üretim yapan yatak firmalarını tercih etmek gerekir.

Yatak Seçimi Nasıl Olmalı?

Yatak seçimi yaparken mutlaka varsa bölgesel ağrı sorunları, beklentiler göz önünde bulundurularak tercih yapılmalıdır.

Yatak Çeşitleri Nelerdir?

Yatak çeşitleri; visco, pamuk, lateks ve sünger gibi farklı malzemelerden ve farklı özelliklerde üretilebilmektedir.

Yatak Şiltesi Nedir?

Yatak şiltesi, yatağın üzerine serilen ve yatağın daha konforlu hale gelmesine imkan tanıyan dolgulu yatak pedidir.

Yenidoğan Bebek Yatağı Nasıl Olmalı?

Yenidoğan bebek yatağı, yanları korumalı ve aşırı yumuşak olmayan ortopedik modeller arasından seçilmelidir. Aşırı yumuşak yatak modelleri boğulma riskini doğuracağından yenidoğan bebekler için uygun değildir.

Bebek Yatağı Pamuk Mu Sünger mi?

Bebek yatağı modelleri pamuk ve sünger gibi farklı malzemelerden üretilse de özellikle visco akıllı sünger ile üretilen bebek yatağı, bebekler için son derece konforlu ve sağlıklı tercihler olacaktır.

Yatak Ne Demektir?

Yatak, uyumak ve vücudun dinlenmesini sağlamak için üretilmiş olan mobilyalardır. Yatak, yastık ve yorgan gibi ürünlerle desteklenerek konforlu uyku ortamı oluşturur.

Reflü Yatağı Nedir?

Reflü yatağı, uyku sırasında uyku kalitesini büyük oranda düşüren bir mide sorunu olan reflünün en aza indirgenmesi için üretilen özel tasarımlı yataklardır.

Reflü Yatağı Ne İşe Yarar?

Reflü yatağı, eğimli tasarımı sayesinde uyku esnasında vücudun üst kısmını yüksekte tutarak mide asidinin yemek borusuna kaçmasını ve dolayısıyla da reflü oluşumunu önler.

Reflü Yatağında Ne Kadar Yatmalı?

Bebeklerin ilk 6 ay sonrasında yemek borusu kasları geliştiği için doğumdan itibaren ilk 6 ay kullanmak yeterli olacaktır.

Çocuk Yatağı Nasıl Olmalı?

Çocuk yatağı; yan korumaları olan güvenli, çocuk vücut yapısına uygun ortopedik özelliğe sahip ve üst düzey konfora sahip özelliklerde olmalıdır.

ViscoPad Visco Yatak Pedi 4 cm

ViscoPad Visco Yatak Pedi 7 cm

ViscoPad Visco Yatak Pedleri, rahatsızlık hissi veren yatakların konforlu hale gelmesi ve aynı zamanda yeni yataklara da ekstra konfor sağlanması için üretilmiştir. Bir başka üretim amacı ise yatağın temiz ve hijyenik kalması, sürtünmeye bağlı olarak aşınmanın engellenerek daha uzun ömürlü kullanım sağlanmasıdır.

Bizimle İletişime Geçmek İçin Kendinizi
Özgür Hissedin...

+90 216 479 81 12
Pazartesi - Cuma
09:00 – 17:00 arası

"Uykunun Kalbi Sizin İçin Atıyor"

Sizlere daha iyi bir deneyim sunabilmek için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak, çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.