Yatak Pedi

Yatak Pedi

Yazı İçeriği

Yatak pedi, eski ya da rahat olmayan yataklara ekstra konfor takviyesi yapmak için farklı boyut ve özelliklerde üretilmiştir. 

Yatak şiltesi ya da diğer adıyla yatak pedi, yataklara konfor kazandırmak için kullanılan bir malzemedir. 4, 7 ve 10 cm gibi farklı yüksekliklerde üretilebilen yatak pedleri, özellikle bel ağrısı için fazlasıyla tavsiye edilen ürünlerin başında gelmektedir. 

Visco akıllı sünger, kaz tüyü, pamuk, polyester ve benzeri gibi farklı malzemelerden üretildiğinden zaman zaman birçok kullanıcı hangisinin daha iyi olduğu konusunda öneriler araştırmaktadır. Bu noktada uyku sırasında hem sağlıklı hem de konforlu bir ortam oluşturabilmek için doğru tercih büyük önem taşımaktadır. 

Günümüzde yatak üretimi yapan yatak firmaları, aynı zamanda yatak pedi üretimi de yapmaktadır. Visko yatak üretiminde en iyi olan Visko Love markası, üst düzey kalite ve konfordaki yatak modellerinin yanı sıra ürettiği visco pedlerde de aynı başarı ve kaliteyi yakalamış ve oldukça memnuniyet dolu yorumlar alan lider markadır. 

Yatak Pedi Nedir?

Yatak şiltesi ya da pedi, yatakların üzerine serilerek kullanılan ve yatakların konfor düzeyini arttırmaya yarayan bir üründür. Eskimiş ve rahatsız olan yatakların konfor düzeyini ekonomik bir şekilde arttırma yolu olmakla birlikte aynı zamanda konforlu ve sağlıklı bir uyku ortamı oluşturmak için eski-yeni fark etmeksizin tüm yataklar üzerinde kullanılabilir. 

İnce dolgu malzemesi ile üretilmiş olup sunduğu konforun yanı sıra aynı zamanda yatağın toz, bakteri ve lekelerden korunmasını, daha uzun ömürlü olmasını sağlar. 

Yatak Pedi Ne İşe Yarar?

Öncelikle yatağın daha konforlu olmasını sağlamak için özel olarak tasarlanmıştır. Bunun yanı sıra yatağın toz ve kir gibi unsurlardan korunarak hijyen sağlar ve yatağın daha uzun ömürlü olmasına yardımcı olur. 

Sağlıklı ve konforlu uyku zemini oluşturan yatak pedleri; sırt, bel ve bacak gibi bölgelerde ortopedik sağlık sorunlarına bağlı ağrı şikayeti yaşayanlar için destekleyici özelliği vardır. Dolayısıyla da ortopedik yatak pedleri, konfor sunarken aynı zamanda yatağın hijyenini muhafaza eden destekleyici ürünler olarak kullanılmak amacıyla tasarlanmıştır. 

Visco Yatak Pedi

Visco yatak pedi, visco akıllı sünger yatak malzemesinden üretilmiş olup ince visco dolgusu sayesinde aynı zamanda destekleyici özelliğe sahiptir. Visco malzemesi, basınç ve ısıya karşı duyarlı olduğundan dolayı vücutla temas ettiği anda yavaş yavaş vücudun şeklini alarak gömülme hissi sunar. Bu nedenle de visco malzemesinden üretildiğinde son derece sağlıklı ve konforlu bir seviyeye ulaşır. 

İlk visco yatak ve yastık üreticisi olmakla birlikte aynı zamanda yatak markaları arasında lider olan Visko Love ürün yelpazesinde 50 dansiteye sahip ViscoPad Visco Yatak Pedi Şiltesi 4 cm ürünü ve ViscoPad Visco Yatak Pedi Şiltesi 7 cm ürünü olmak üzere iki farklı model vardır. 

Pedli Yatak

Pedli yatak, genellikle yatak üzerinde birleşik olarak ped uygulaması yapıldığı yatak modellerine verilen isimdir. Sentetik, pamuk ve benzeri gibi farklı kumaşlardan üretilen pedler, yatak üzerinde artı konfor sunarken aynı zamanda yatağın toz ve kirlerden korunması için de önemli bir işleve sahip olur. Pedli yatakların üzerinde yer alan ped dolgusu pamuk, visco akılı sünger, lateks ya da poliüretan gibi farklı malzemelerden yapılabilmektedir.

Yatak Üstü Ped

Yatak üstü pedler, yatağın daha konforlu olmasını sağlarken aynı zamanda yatağın daha temiz ve hijyenik olmasını da sağlamaktadır. Farklı dolgu malzemeleri ile üretilebilen, taşınabilir ve temizliği pratiktir. Ayrıca tüm yatak ölçülerine uygun olarak farklı ebatlarda üretilebilmektedir. 

Ortopedik Yatak Pedi 

Ortopedik yatak modelleri için üretilen yatak üstü ortopedik pedler, tek kişilik ya da 160×200 gibi çift kişilik ölçülerde üretilebilir. Yarı ya da full ortopedik gibi farklı özelliklerde üretilebilen ortopedik yatak pedi, vücut ağırlığını yatağa eşit şekilde dağıtır. Bu sayede sırt ve bel ağrısı problemi olan kişiler için destekleyici işleve sahiptir. Genel olarak visco elastik köpükten ya da jel malzemesinden üretildiğinden vücudun şeklini alır, eklem bölgelerine destek verir. Bu özelliği ile kullananlar için oldukça konforlu bir üründür. 

Tek Kişilik Yatak Pedi 

Tek kişilik olarak da birçok firma tarafından üretilir. Tek kişilik yatak ölçülerinde üretilen ped modelleri, adından da anlaşılabileceği gibi tek kişilik yatak ölçüleri dahilinde üretilir. Ortopedik seçeneklerin yanı sıra aynı zamanda lateks, sünger yatağı gibi farklı yataklar için de çeşitli tasarım özelliklerine sahiptir. 

Çift Kişilik Yatak Pedi 

Çift kişi ölçülerinde üretilmiş yatakların üzerine serilen ve tüm yatağı kaplayan pedlerdir. Çift kişilik ölçülerde üretilebildiği gibi aynı zamanda farklı malzemelerden yarı ya da full ortopedik gibi farklı özelliklere sahip olabilir. Dolayısıyla da vücudun ihtiyaçları doğrultusunda farklı modeller bulabilmek mümkündür. 

Hasta Yatak Pedi

Hasta yatakları için özel olarak üretilen, aynı zamanda medikal yatak pedi olarak da bilinir. Yatağa bağımlı olan hastalar için konforlu bir yatak oluştururken aynı zamanda yatağın hijyen seviyesini yükseltmekte oldukça etkilidir. Genellikle hava alan kumaş özelliği sayesinde terletmez, basıncı minimuma indirir ve bu sayede sürekli yatmaya bağlı olarak hastada yatak yarası oluşumunu engeller. 

Lateks Yatak Pedi

Yatak çeşitleri kadar elbette tercih edilecek yatak pedi modeli de sağlık ve uyku konforu açısından son derece önemlidir. Lateks yatak pedi, doğal lateks maddesinden üretilmiş ve özellikle sırt ve bel ağrısını hafifletmeye destek olan modeldir. 

Diğer yatak pedleri gibi lateks pedler de farklı modellerde üretilir. Modeller arasında hafif ve ince dolgulu modellerin yanı sıra aynı zamanda yoğun lateks dolgulu ve ekstra destek sunan modeller de vardır. 

Sert Yatak Pedi

Herkesi için rahat olarak nitelendirilmese de özellikle sert yatak modelleri tercih eden ve uyurken sert zemin seven kişiler için oldukça ideal bir seçimdir. Özellikle bel ve sırt ağrısı problemi olanlarda ağrıyı hafifletmede son derece etkili olduğu söylenebilir. 

Havalı yatak pedleri, köpük yatak pedleri ya da lateks yatak pedleri gibi modeller arasında sertlik düzeyi yüksek olan sert yatak pedi bulabilmek mümkündür. 

Yün Yatak Pedi

Doğal yünden üretilen ped modelidir. Yün, aynı zamanda doğal yalıtım malzemesidir. Bu sayede vücudun ısısını koruyarak nemi dengede tutar. Bunun yanı sıra antialerjik özelliği sayesinde yatağı toz akarları ve benzeri gibi alerjen unsurlara karşı koruma altına aldığından özellikle alerjik bireyler için kullanımı uygun olmaktadır.

Rahat ve yumuşak bir yüzeye sahip olan yün yatak pedlerinin sertlik derecesi kullanılan yünün kalınlığına göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle de diğer ped modelleri kadar destekleyici olmasa da doğal malzeme olduğundan sağlıklıdır. 

Yumuşak Yatak Pedi

Yumuşak yatak pedleri genel olarak köpük, lateks ya da pamuk gibi yumuşak malzemelerden üretilmiş olup yatak üzerinde ekstra bir yumuşak ve konforlu yüzey oluşturmaktadır. Ancak üretildiği malzemeye göre spesifik farklılıklar görmek mümkündür. Örneğin; köpük malzemesinden üretilen yumuşak pedler gömülme hissi verirken aynı zamanda vücudu destekler. Lateks ise yumuşak bir zemin oluştursa da gömülme hissi vermeden uyku esnasında vücudu destekleme işlevi görür. 

160×200 Yatak Pedi 

Genel olarak standart çift kişilik yataklar için üretilmiştir. Ancak farklı çift kişilik yatak ölçülerinde de yatak pedleri üretimi yapılmaktadır. Yatak pedleri pamuk, visco ve lateks gibi farklı malzemelerden üretilir. Bu nedenle de tercih sırasında mutlaka beklentiler ve ihtiyaçlar göz önünde bulundurulmalıdır. 

Isı ve basınca duyarlı olma özelliği ile ekstra konfor ve vücuda destek sunan visco yatak pedi 160×200 ölçülerinde sıklıkla tercih edilen ortopedik yatak pedleri arasında olurken aynı zamanda pamuk pedler de yumuşak yüzey sevenlerin tercih ettiği modeller başında gelmektedir. 

90×190 Yatak Pedi

Klasik tek kişilik yataklar için kullanılır ve yatağın üzerini tamamen kaplayarak yatağa ekstra bir konfor sunar. Tıpkı çift kişilik yatak pedleri gibi tek kişilik yataklar için üretilen yatak pedleri de lateks, visco ya da pamuk gibi farklı malzemelerden üretilebilmektedir. Burada tercih yaparken ilk önemli nokta yatağın ölçüleri olmakla birlikte aynı zamanda beklentiler ve ihtiyaçların göz önünde bulundurulmasıdır. 

150×200 Yatak Pedi

150×200 ölçüleri çift kişilik kullanılabilen aynı zamanda tercihen geniş yatakta rahat yatmak isteyenler için tek kişilik görevi de gören yatak ölçüleridir. 150×200 yatak pedi modelleri de bu ara ölçülerde üretilen yataklar için tasarlanmıştır. Tıpkı diğer yatak modelleri ve ölçüleri için üretilen ped modelleri gibi 150×200 yatak pedi modelleri de pamuk, lateks, yük ve visco sünger gibi farklı malzemeler ile farklı tasarımlarda ve farklı sertlik düzeylerinde üretilir. 

Kalın Yatak Pedi

Standart ped modellerine kıyasla daha yoğun ve kalın olan modellerdir. Özellikle yüksek ve destekleyici özelliği daha fazla olan yataklarda yatmayı tercih eden kullanıcıların tercih ettiği ürünlerdir. Ancak kalın yatak pedleri farklı tasarım ve malzemelerden üretildiğinde üretimde kullanılan malzemeye göre kalınlık ve yoğunlukta değişkenlik gösterecektir. Bu nedenle de kalın ped kullanmayı tercih ediyorsanız mutlaka beklentilerinizi karşılayacak malzemeden üretilmiş modeller arasından tercih etmelisiniz. 

Yatak Birleştirme Pedi 

İki ayrı yatağı birleştirmek için kullanılan yatak birleştirme pedleri, özel bir tasarıma sahiptir. Yatakların birbirine sıkıca bağlanmasını sağlarken aynı zamanda iki yatak arasında boşluk oluşumunu önleyerek iki yatağı tek ve konforlu yatak haline getirir. 

Farklı modellerde üretilse de genellikle yatak birleştirme pedleri iki ayrı ped ile üretilir. Alt tabanı astarlı ve kaydırmaz özelliğe sahip olduğundan son derece kullanışlıdır. 

Yatak Koruyucu Ped

Yatak koruma pedi ya da yatak koruyucu ped, genellikle sıvı geçirmez özelliğe sahip olarak üretilmiştir. Temel üretim amacı öncelikle yatağı leke, sıvı, ter ya da toz akarları gibi unsurlardan korumak ve yatağın daha uzun ömürlü kullanılmasını sağlamaktır. 

Koruyucu pedler, yatağın üzerine yerleştirilip üzerine çarşaf serilerek kullanılır. Yatağın üzerinde kaymasını ve hareket etmesini engellemek için genellikle kenarlarında lastik şeritler ya da köşelerinde lastik bantlar mevcuttur. İnce olarak tasarlandığı için temizliği son derece pratik ve kolaydır. 

Fermuarlı Yatak Pedi

Fermuarlı üretilen yatak pedleri, çıkarılıp yıkanabilme özelliği olan pedlerdir. Fermuarlı olarak üretilen bu yatak pedleri, içerisindeki dolgunun kirlenmesini önlerken aynı zamanda kolayca yıkanabilen ve hem yatak hem de ömrünü uzatan ürünlerdir. 

Fermuarlı yatak pedi, ihtiyaçlar ve istekler doğrultusunda farklı kalınlık, yoğunluk ve ebat özelliklerinde üretilir. Oldukça fonksiyonel olan fermuarlı pedler, yatağın temiz kalmasını ve uzun ömürlü olmasını sağlarken diğer yandan da yatak pedinin son derece kolay bir şekilde temizlenmesine imkan tanır.

Bebek Yatak Pedi

Bebek yatağı modelleri için üretilmiş olan bebek yatağı pedi, bebeklerin güvenli ve sağlıklı uyku uyuyabilmeleri için bir yatak pedinden çok daha fazla özelliğe sahiptir. Uyku sırasında bebeğin doğru pozisyonda kalmasını sağlayan desteğe sahip olmakla birlikte baş ve vücut kısmı için de özel destekleyici özelliğe sahiptir. 

Bebek yatak pedleri, hafif ve kolay taşınabilir olmakla birlikte aynı zamanda sıvı geçirmez özelliğe sahiptir. Bu sayede uyku sırasında bebeği vücudunu destekleyerek sağlıklı uyku ortamı oluştururken yatağın da temiz kalmasını sağlar. 

Bebek yatak pedlerinden maksimum performans görebilmek için mutlaka yatak ölçüleri ile birebir aynı ölçülerde tercihi edilmelidir. Böylelikle yatak pedi yatağı tamamen kavrayacağından kullanımı da daha kolay ve güvenli olacaktır. 

Serinletici Yatak Pedi 

Özel uygulamalar ile üretilen terletmeyen yatak pedidir. Pamuk, visco, lateks ve benzeri gibi malzemelerden üretilebilmektedir. Özellikle sıcak havalarda terlemeyi ve nem oluşumunu önleme özelliğine sahiptir. 

Farklı malzemelerden farklı tasarımlarda üretilebilen serinletici yatak pedleri arasında jel uygulamasıyla üretilen jel soğutmalı yatak pedi ya da soğuk hava fanları ile tasarlanan modeller de mevcuttur. Bazı modeller ise sadece üst seviyede nefes alabilen kumaşlar ile üretilmektedir. 

Serinletici yatak pedleri, çarşafın altına ve yatağın doğrudan üzerine yayılır. Bu sayede uyku sırasında vücut ısısını düşürürken aynı zamanda nemi emerek dağıtır. Bu nedenle de ter emen ve su geçirmeyen özel bir yapıya sahiptir. 

Elyaf Yatak Pedi

Pamuk ve polyester gibi sentetik üretim malzemeleri ile imal edilir. Uyku sırasında konforu arttırmak amacıyla tasarlanmış olan elyaf yatak pedleri, çeşitli kalınlık ve ebatlarda üretilir. Kalınlıkları ve boyutları farklı olduğundan her elyaf yatak pedinin yumuşaklık ve dolgunluk oranı farklılık gösterebildiğinden bazı modeller sıkı ve destekleyici olurken bazıları yumuşak ve hafif olabilir. 

Elyaf yatak pedleri, genel olarak bir kılıf ile birlikte üretildiğinden kılıfı çıkarıp yıkayarak pedin temizliğini kolayca sağlamak mümkün olmaktadır. Yatak pedleri arasında geniş ürün yelpazesine sahip aynı zamanda ekonomik fiyatlar ile satılan ped modelleridir. 

Yatak Pedi Nasıl Yıkanır?

Yatak pedinin hijyenik ve işlevsel bir şekilde kullanılabilmesi için kullanım sıklığına göre mutlaka düzenli olarak yıkanmalıdır. Yatak pedi modelleri, genellikle makinede kolaylıkla yıkanabilir. Bunun için öncelikle yatak pedinin etiketinde yer alan kullanım talimatları mutlaka dikkate alınmalıdır. Yıkama sırasında mümkünse makinede tek başına, renksiz ve kokusuz deterjan ile yıkanmalıdır. 

Ilık suda yıkanmalıdır. Yıkama sonrasında eğer kurutma makinesinde kurutulacak ise mutlaka düşük ısıda kurutulmalıdır. Bu sayede özelliğini kaybetmesi de önlenmiş olacaktır. 

Yatak Pedi Makinede Yıkanır Mı?

Çamaşır makinesinde kolaylıkla yıkanabilen ürünlerdir. Ancak makinede yıkama sırasında yüksek ısıdan mutlaka kaçınmalı, doğru deterjan tercihi yapılmalıdır. Yıkanma talimatları doğrultusunda yıkandığında yatak pedlerini çamaşır makinesinde temizlemek son derece kolaydır. Yıkama sonrasında yatak pedi, asarak ya da kurutma makinesinde düşük ayarda kurutulmalıdır. 

Fermuarlı Yatak Pedi Nasıl Yıkanır?

Diğer yatak pedleri gibi benzer yıkama ve kurutma yöntemleri ile yıkanabilir. Ancak bu ürünlerde birde fermuar ayrıntısı bulunduğu için ekstra adımlar gereklidir. Dolayısıyla da öncelikle yıkama öncesinde mutlaka yatak pedinin fermuarı kapalı konuma getirilmelidir. Böylelikle yıkama sırasında fermuarın bozulması ya da deforme olması engellenecektir. 

Yatak Pedi Fiyatları 

Tek kişilik ve çift kişilik gibi farklı ebatlarda üretilebildiği gibi aynı zamanda visco, lateks, pamuk, elyaf ve yün gibi farklı malzemelerden de üretilebilmektedir. Ayrıca modeller arasında bebek ve hasta yatak pedi gibi farklı tasarımlara sahip modeller de vardır. Dolayısıyla da ped visco yatak fiyatları, tüm özelliklere bağlı olarak her modele göre değişkenlik gösterir. 

Söz konusu pedin ölçüleri, kalınlığı, yoğunluğu, dolgu ve kumaş malzemesi gibi tüm özelliklerinin yanı sıra hatta yatak pedinin lastikli ya da fermuarlı gibi farklı özelliklere sahip olması da fiyatların farklılaşmasına ortam hazırlar. 

ViscoPad Visco Yatak Pedi 4 cm

ViscoPad Visco Yatak Pedi 7 cm

ViscoPad Visco Yatak Pedleri, rahatsızlık hissi veren yatakların konforlu hale gelmesi ve aynı zamanda yeni yataklara da ekstra konfor sağlanması için üretilmiştir. Bir başka üretim amacı ise yatağın temiz ve hijyenik kalması, sürtünmeye bağlı olarak aşınmanın engellenerek daha uzun ömürlü kullanım sağlanmasıdır.

Bizimle İletişime Geçmek İçin Kendinizi
Özgür Hissedin...

+90 216 479 81 12
Pazartesi - Cuma
09:00 – 17:00 arası

"Uykunun Kalbi Sizin İçin Atıyor"

Sizlere daha iyi bir deneyim sunabilmek için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak, çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.