Yatak Nedir?

Yatak Nedir?

Yazı İçeriği

Yatak nedir sorusu kaliteli bir uyku için oldukça önemlidir. Yatak, üzerinde uyunan ve kalitesiyle uyku kalitesini de doğrudan etkileyen üründür. 

Yatak modelleri, üzerine yatıp uyuduğumuz basit eşyalar olarak görülse de aslında aynı zamanda kalitesiyle uyku konforunu da doğrudan etkileyen ürünlerdir. Günümüzde artan talep ve ihtiyaçlar doğrultusunda üretilen yatakların modelleri de oldukça çeşitlendirilmiştir. 

Günümüzde yatak firmaları tarafından farklı malzemelerden ve farklı ölçülerde yatak üretimi yaygın olarak yapılmaktadır. Yataklarda kullanılan malzemelerin çeşitliliği aynı zamanda yatakların sahip olduğu özelliklerinin de farklılaşmasına ortam sağlamaktadır. Haliyle kullanılan malzemeye, üretilen ölçüye ve üretim tekniklerine göre visco yatak fiyatları da çeşitlilik göstermektedir. 

Yatak Nedir: Yatak Ne Demek?

Yatak; dinlenmek ya da uyumak ve tüm yorgunluğu vücuttan uzaklaştırmak için ihtiyaç duyulan eşyadır. Yataklar; köpük, yay, çerçeve gibi malzemelerle desteklenerek kullanılır. Çocuklar ve bebekler için ya da yetişkinler için farklı ölçülerde yataklar üretilebilmektedir. 

Yatak, rahatlatıcı ve dinlendirici bir uyku için en temel ihtiyaç olsa da tek başına uyku konforunu tam anlamıyla sağlamak mümkün değildir. Yatak ile birlikte yastık, alez, şilte, çarşaf gibi ürünler kullanılarak uyku konforu tamamlanabilmektedir. 

Yatağın İngilizcesi “Bed” kelimesidir. Her ne kadar İngilizce telaffuzu Türkçeye göre farklılık gösterse de her dilde yatak kelimesi anlamını korumaktadır.  

Yatak Nedir: Visco Yatak Nedir?

Visco yatak, akıllı sünger olarak da bilinen visco elastik sünger ile üretilmiş yatak modelidir. Visco elastik malzeme, ısı ve basınca karşı duyarlılığa sahiptir. Bu duyarlılık sayesinde visco yatağın üzerine yattığınız anda yatak vücudunuzun şeklini alırken aynı zamanda temas ettiği tüm noktaları destekler. 

Vücut ısısıyla birlikte vücudun şeklini alan visko yatak, bu sayede vücudun ağırlığını dengeli olarak dağıtır ve basıncı minimum seviyeye indirerek uyku konforunu maksimum seviyeye çıkarır. Herkes için kesintisiz ve dinlendirici uyku imkanı sunan visco yataklar, sırt ve bel ağrısı şikayetleri olan kişiler için oldukça ergonomik ürünlerdir.

Yatak Nedir: Lateks Yatak Nedir?

Yatak çeşitleri arasında en çok tercih edilen modellerden birisi de lateks yataktır. Lateks yatak, doğal kauçuk özleri ile üretilir. Lateks malzemesi sayesinde vücut ağırlığını tüm yatağa dengeli bir şekilde dağıtan ve böylece dinlendirici bir uyku imkanı sunan yataktır. Üretimde özel tekniklerle kullanılan doğal lateks sayesinde yeni günde dinç ve zinde uyanmanızı sağlar. 

Lateks yataklar, dayanıklı ve elastik yapıya sahiptir. Bu sayede uyku esnasında tüm vücudun basınç noktalarını destekleyerek basıncı da en az seviyeye indirger. 

Yatak Nedir: Visco Lateks Yatak Nedir?

Visco lateks yatak, visco elastik sünger ve lateks malzemesi ile üretilmiş olan yataktır. Özel bir tasarım olan visco lateks yatak, visco elastik sünger sayesinde vücuda maksimum uyum sağlarken diğer yandan lateks malzemesi sayesinde uzun kullanım ömrü sunar. 

Visco elastik sünger, ısı ve basınca duyarlıdır. Bu özelliği sayesinde vücut ısısını ve basıncını hissettiğinde vücudun şeklini alırken vücudu sarar. Aynı zamanda basınç noktalarını en aza indirgeyerek uyku konforunu da arttırmaya yardımcı olur. 

Doğal lateks malzemesi ise yatağa elastikiyet katarak yatağın nefes alabilirlik seviyesini maksimum seviyeye çıkararak en sıcak gecelerde bile ferah uyku ortamı oluşturur. Dolayısıyla da visco elastik sünger ile lateks malzemesinin birleşmesiyle birlikte üretilen bu yataklar, vücut şekline uyum sağlayan ve vücuda üst düzey destek veren yataklar haline gelir. 

Yatak Nedir: Roll Pack Yatak Nedir?

Roll pack, bir yatak türü olmamakla birlikte genel olarak yatak paketleme sistemine verilen isimdir. Dolayısıyla da roll pack yatak, roll pack sistemiyle paketlenmiş olan yataklara denmektedir. Roll pack, yatakların vakumlanarak ve silindirik şekilde sarılarak paketlendiği sistemdir. 

Roll pack sistemiyle yatak vakumlanarak silindir şeklinde paketlendiğinde yatağın hacmi de azaldığından yatağın nakliyesi, taşınması ve muhafazası çok daha kolay hale gelmektedir. Paket açıldığında ise yatak deforme olmadan orijinal şekline geri dönüş yapar. 

Yatak Nedir: Reflü Yatağı Nedir? Ne İşe Yarar?

Reflü yatağı, uyku sırasında mide asidi problemi yaşayan bebekler için özel olarak üretilmiş yatak modelidir. Reflü yatakları, baş bölümü vücut kısmına göre daha yüksek olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu sayede uyku sırasında mide asidi yemek borusuna kaçmaz ve reflü sorunu önlenmiş olur. 

Reflü yatakları, vücudun daha dik kalmasını sağlayan formuyla reflü yani mide asidi şikayeti olan kişilerde reflü semptomlarını azaltmaya yönelik tasarlanmıştır. 

Yatak Nedir: Pocket Yaylı Yatak Nedir?

Paket yaylı yatak, klasik yaylı yatakların ve yaysız yatakların aksine modern formda üretilmiş yataklardır. Yaylı yatak modelleri, paketli olan ve serbest olmayan yay sistemleri ile üretilmiştir. Söz konusu yatakların içerisinde paket halinde birleştirilmiş yay sistemleri vardır. Bu sayede klasik modellere göre daha konforlu olan yataklar, aynı zamanda özellikle çift kişilik yataklarda hareketlerin daha az yayılmasını sağlayarak konforu maksimum seviyeye çıkartmaktadır. 

Yatak Nedir: Akıllı Yatak Nedir?

Akıllı yatak modelleri, klasik yatak modellerine kıyasla çok daha modern ve aynı zamanda teknolojik özelliklere sahip olan yataklardır. Tasarımında bulunan teknolojik özellikler sayesinde uyku konforunu üst seviyeye taşırken aynı zamanda kullanıcılara tüm uyku sürecine yönelik kontrol imkanı da sunar. 

Akıllı yatak modellerinde genellikle sensörler vardır. Bu sensörler kullanıcının uyku düzenini, solunumunu ve uyku sırasındaki hareketlerini sürekli takip ederek aynı zamanda uyku kalitesini de değerlendirerek öneriler verebilir. 

Akıllı yataklarda bulunan özelliklerden bir diğeri ise ısı kontrolüdür. Vücut ısısına göre yatağın ısısını arttırabilir ya da azaltabilir. Bazı akıllı yatak modelleri, hareket kontrolü özelliğine sahiptir. Bu özellik sayesinde yatağın ayak, baş veya orta bölümünü yükseltmek ya da alçaltmak mümkündür.

Akıllı yatak modellerinin özellikleri üretici firmalara göre farklılık gösterebilmektedir. Ancak her bir yatak modeli, uyku deneyimini en iyi seviyeye ulaştırmak için çeşitli teknolojik donanımlar ile tasarlanarak üretilmektedir. 

Yatak Nedir: Futon Yatak Nedir?

Futon yatak, aynı zamanda Japonların geleneksel yatak modellerine verilen isimdir. Gece ve gündüz kullanımı için tasarlanmış olan Japon Futon yatak, genellikle katlanabilir özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde hem işlevsel hem de yerden tasarruf imkanı sunar. 

Japoncada Futon kelimesi şilte manası taşımaktadır. Japon şiltesi yani Futon yer yatağı; döşek, battaniye ya da yorgan kombinasyonuyla üretilmektedir. 

Yatak Nedir: Hastane Yatakları Nedir?

Hastane yatakları, aynı zamanda medikal yatak modelleridir. Söz konusu yataklar hastanelerde, sağlık merkezlerinde ya da kliniklerde kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmıştır. Hastane yataklarının temel üretim amacı; tedavi süreci ile sağlık personellerinin işini daha kolay hale getirmektir. Birçok farklı modelde hastane yatağı bulmak mümkündür. 

Hastane yataklarının özellikleri tedavi amaçlarına göre değişkenlik gösterse de genellikle; taşıma kolaylığı, vücut bölgelerinin ayarı, yan korkuluk sistemi, tekerlek sistemi gibi özelliklere sahiptir. Bu özellikler sayesinde hem hastanın tedavi süreci kolaylaşırken hem de hastanın gerekli durumlarda yatakta taşınması personeller için çok daha kolay ve pratik olmaktadır. 

Yatak Nedir: Hybrid Yatak Nedir?

Hibrit yatak, klasik yatak modellerinin tam aksine jel, visco ya da lateks gibi malzemelerden üretilmiş olan yataklardır. Bu yatakların visco ya da lateks yataklardan farkı ise farklı malzemelerin bir araya getirilerek üretilmesidir. 

Hybrid yataklar, jel, lateks ya da visco gibi malzemeler ile üretilir. Böylece farklı malzemelerin birleşimi ile hibrit yataklar hem destek hem konfor sunan tasarımlar haline getirilir. 

Yatak Nedir: Montessori Yatak Nedir?

Montessori yatak, adından da anlaşılabileceği gibi Montessori eğitim felsefesi ışığında tasarlanmış çocuk yatağı modelidir. Montessori eğitim felsefesi, çocuğun kendi kendine öğrenme sürecini destekleyerek bireysel bağımsızlık kazanmasını amaçlar. Söz konusu yataklar da bu felsefe doğrultusunda çocuğun kendi başında güvenle kullanabileceği formda tasarlanmıştır. 

Montessori yatak, çocuğun kendiliğinden yatabileceği ve yataktan çıkabilecekleri güvenli yatak modelidir. Genellikle yere yakın ve korumalı tasarıma sahiptir. Bu sayede çocuklara sorumluluk bilincinin kazandırılması, çocukların özgüvenlerinin arttırılması için Montessori yatak sıklıkla tercih edilmektedir. 

Yatak Nedir: Ortopedik Yatak Nedir?

Ortopedik yatak, uyku sırasında vücudun tüm noktalarına destek vermek amacıyla üretilmiş özel tasarımlı yataktır. Omurgayı, eklemleri ve tüm vücudu destekleyen ortopedik yataklar; aynı zamanda tüm vücut ağırlığını yatağa eşit bir biçimde dağıtarak uyku esnasında vücudun basınç noktalarını da rahatlatmaya yardımcı olur. 

Ortopedik yataklar, özel tasarımları sayesinde son derece konforlu ve rahat yataklardır. Tüm uyku boyunca vücudun ihtiyaç duyduğu desteği sağlayarak kullanıcılara kesintisiz ve rahatlatıcı uyku ortamı oluşturur. 

Yatak Nedir: Havalı Yatak Nedir?

Havalı yatak, nadiren de olsa ev kullanımında da tercih edilse de özellikle hastane ve sağlık merkezi gibi alanlarda tıbbi amaçlarla kullanılmak için üretilmiştir. Havalı yatakların iç dolgusu hava ile doldurulduğundan yatağın sertlik düzeyi de hava ile kontrol edilmektedir. Dolayısıyla da sertlik ve yükseklik ayarı yapılabilen yataklardır. 

Hastane ve sağlık merkezleri gibi yerlerin yanı sıra aynı zamanda yatağa bağımlı olan hastalarda sürekli yatmaya bağlı yara oluşumunu önlemek için ev ortamında da havalı yatak kullanılabilmektedir. 

Yatak Nedir: Pedli Yatak Nedir?

Pedli yatak, üzerinde dolgulu ya da ince formda yatak koruyucu ped ile üretilmiş olan yataktır. Yatak markaları tarafından farklı ölçü ve özelliklerde pedli yatak çeşitleri üretilebilmektedir. Pedli yatakların üzerinde bulunan ped, yatağı nem ve suya karşı korurken aynı zamanda yatak yüzeyini de koruma altına aldığından yatağa ekstra konfor sunarken aynı zamanda kullanım ömrünün daha uzun olmasına yardımcı olur. 

Yatak yüzeyine ekstra bir ped katmanı eklenerek üretilmiş olan pedli yataklar, yetişkinler için farklı ölçülerde üretilebildiği gibi aynı zamanda bebek ve çocuklar, yatağa bağımlı olan hastalar için de özel ölçü ve özelliklerle üretilebilmektedir. 

Twin Yatak Ne Demek?

Twin yatak, Türkçede ikiz yatak anlamına gelmektedir. Twin tabiri, genellikle otel işletmeciliğinde sıklıkla kullanılan bir tabirdir. Buna göre Twin bed ya da Twin yatak, bir odada bulunan ve aynı ölçülerde olan tek kişilik yataklara verilen isimdir. Eğer bir odada aynı ölçülerde iki aynı yatak var ise bu yataklar için “Twin yatak” tabiri kullanılabilmektedir. 

Double Yatak Ne Demek?

Double yatak, İngilizce bir terimdir. Ancak Türkçede çift kişilik ölçülerinde üretilmiş olan yatakların ifade edilmesinde kullanılmaktadır. Çift kişilik yani diğer adıyla double yatak modelleri, iki kişinin de aynı anda rahatlıkla, birbirini rahatsız etmeden uyuyabilecekleri yatak modelleridir. 

İkiz Yatak Nedir?

İkiz yatak yani diğer adıyla Twin yatak, genç bireyler ya da çocuklar için üretilmiş olan tek kişilik yatakları ifade etmek için kullanılan bir ifadedir. İkiz yatak modelleri, genellikle dar odalarda kullanılmakla birlikte standart tek kişilik yatak ölçülerinde üretilmektedir. Özellikle dar olan çocuk ve genç odalarında ikiz yatak modelleri son derece işlevsel modellerdir. 

Queen Yatak Ne Demek?

Queen yatak, İngilizce bir terimdir ve tek kişilik kullanım için üretilen geniş ölçülerdeki yataklar için kullanılmaktadır. Queen yataklar, standart tek kişilik ölçülerden daha geniş ölçülerde üretilmekle birlikte king yatak modellerinden biraz daha küçük olan yataklardır. 

Queen yatak modellerinin ölçüleri tek kişinin rahat ve geniş bir şekilde uyku uyuyabileceği yataklardır. Ancak ihtiyaçlar doğrultusunda çift kişilerin de kullanabileceği yatak ölçülerine sahiptir. Zira tek kişilik yatak ihtiyacı olan ancak geniş bir yatakta daha rahat hareket etmek isteyen kişilerin en çok tercih ettiği yatak modelidir. 

King Size Yatak Ne Demek?

King size yatak, standart çift kişilik ölçülerinden daha geniş ölçülere sahip olan yatakları ifade etmektedir. King size yatak modelleri, standart çift kişilik ölçülerden daha geniş ölçülerde üretildiğinden iki kişinin çok rahat bir şekilde yatmasına imkan tanıyan yataklardır. 

King size yatak modelleri, yatak odasının genişliğine göre tercih edilebilmektedir. Özellikle geniş ve konforlu yatak arayışında olan çiftler için king size yatak modelleri en ideal modellerin başında gelir. 

Yatak Pedi Nedir?

Yatak pedi, yatağa ekstra konfor sunma ve aynı zamanda yatak yüzeyini koruyarak daha hijyenik uyku ortamı oluşturmak için yatağın üzerine yerleştirilen üründür. Yatak pedi modelleri, ince ya da kalın dolgu malzemeleri ile üretilebilir. Pamuk, visco, lateks ya da silikon gibi farklı malzemelerden üretilmiş yatak pedi modelleri bulmak mümkündür. 

Lateks ya da visco yatak pedi gibi modelleri, yatağın konforunu maksimum seviyeye çıkararak aynı zamanda vücudu destekleme ve rahatlatma özelliğine de sahip olur. Ayrıca ihtiyaçlara göre dolgulu ve yüksek yatak pedi modelleri de üretilmektedir. 

Yatak Şiltesi Nedir?

Yatak şiltesi, yatağın üzerine geçirilerek sabitlenen ince ya da kalın yatak örtüsüdür. Yatak şiltesi, daha kolay temizlenebilir bir ürün olduğundan genellikle yatağın temiz ve hijyenik kalması için yatağa serilmektedir. Şiltenin yatağa sabitlenmesi ve kaymaması için genellikle fermuar ya da lastik gibi detaylarla yatağa sabitlenmektedir. 

Farklı ölçülerde ve farklı malzemelerden üretilen yatak şiltesi modelleri, istekler doğrultusunda yatağın konfor düzeyini arttırmak için farklı malzemelerden aha yoğun dolgu ile yapılabilmektedir. 

Yatak Alezi Nedir?

Yatak alezi, genellikle sıvı geçirmez koruyuculuğu olan ve yatağın üzerine serilerek sabitlenen koruyucu örtüdür. Yatak yüzeyinin leke, sıvı, kir ve alerjen gibi unsurlara karşı korunması ve yatağın hijyenik kalması için yatak alezi tercih edilir. Özellikle sıvı koruyuculuğu olan yatak alezleri sayesinde yatağın temiz kalmasını ve haliyle kullanım ömrünün uzamasını sağlamak da mümkündür. 

Sıvı geçirmez özellikteki yatak alezi, nefes alabilirlik özelliği yüksek modellerdir. Bu sayede yetişkinlerin yanı sıra aynı zamanda bebek ve çocuk yatakları için hem kirlenmeyi hem de alerjik unsurları yok etmek için güvenle kullanılabilmektedir. 

Yatak alezi, doğrudan yatağın üzerine ve çarşafın altına serilerek sabitlenir. Böylece yatakta görünmez ama yatağın temiz ve hijyenik kalmasında doğrudan etkilidir. 

Tek Kişilik Yatak Ölçüleri Nedir?

Standart tek kişilik yatak modelleri, 90×190 cm ölçülerinde üretilmektedir. Ancak arz ve talepler doğrultusunda standart tek kişilik yatak ölçülerinden daha geniş ölçülerde de tek kişilik yatak üretilmektedir. 

90×200 ve 120×200 cm ölçüleri de Türkiye’de çok fazla kullanılan tek kişilik yatak ölçüleridir. Söz konusu ölçüler standart ölçülerden daha geniş olup özellikle geniş yatakta yatarak uyku konforunu arttırmak isteyen kişiler için tercih edilmektedir. 

1.5 Kişilik Yatak Ölçüsü Nedir?

1,5 kişilik yatak, aynı zamanda tek kişi için daha geniş ve konforlu uyku alanı oluşturan yataktır. Bu doğrultusunda 1,5 kişilik yatakların üretiminde 120×200 ölçüleri kullanılır. 120×200 ölçüleri tek kişinin ultra geniş bir uyku ortamında uyumasını sağlarken aynı zamanda elzem durumlarda çift kişinin de yatabileceği yatak ölçüleridir. 

Standart Çift Kişilik Yatak Ölçüsü Nedir?

Çift kişilik yatak modelleri standart olarak 160×190 ya da 160×200 ölçülerinde üretilmektedir. 160×200 ölçüleri iki kişinin çok rahat bir şekilde yatabileceği ideal ölçülerdir. Ancak daha geniş yatak modelleri sevenler için standart çift kişilik ölçülere göre daha büyük ölçülerde üretilmiş yatak modelleri de mevcuttur. 

King Size Yatak Ölçüleri Nedir?

King size yatak, standart çift kişilik ölçülerinden daha büyük ölçülerde üretilmiş olan geniş çift kişilik yataktır. Her ülkede king size yatak ölçüleri istekler doğrultusunda farklılık gösterebilmektedir. Ancak Türkiye’de genellikle king size yatak modelleri 200×200 cm ölçülerinde üretilmektedir. 

Yatak Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yatak tercihi, aynı zamanda uyku kalitesini ve konforunu da doğrudan etkilemektedir. Sağlıklı, kesintisiz ve rahat bir uyku uyuyabilmek için yatak tercihini doğru yapmak gerekir. Yatak tercihinde dikkat edilmesi gereken konuların başında fiziksel ihtiyaçlar ve varsa sağlık sorunları gelmektedir. Bel, boyun, sırt, omuz gibi bölgelerde ortopedik sorunlar var ise ortopedik yatak modelleri arasından uygun sertlikte modeller tercih edilmektedir. 

Yatak ölçüleri ve üretimde kullanılan malzemeler de önemli detaylardır. Özellikle yatağın üretiminde kullanılan malzemeler aynı zamanda yatağın özelliklerini de belirlediğinden mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. 

Bir yatağın sahip olması gereken özelliklerden birisi de hipoalerjenik olmasıdır. Özellikle alerji sorunları olan kişiler için toz akarı ve bakteri gibi alerjenlere karşı korumalı yatak modelleri çok daha doğru tercih olacaktır. 

Bebek yatağı tercihi yetişkinlere göre çok daha önemli bir konudur. Tercih edilecek yatağın ortopedik ve bebek anatomisine uygun olması, güvenli olması ve kullanılan üretim malzemelerinin bebek sağlığına dost olması son derece önemlidir. 

Tüm bunların yanı sıra yatak tercihinde tercih edilecek marka özenle seçilmelidir. Böylece herhangi bir sorun karşısında garanti ve iade haklarının kullanılması yasal hükümler çerçevesinde çok daha kolay olacaktır. 

ViscoPad Visco Yatak Pedi 4 cm

ViscoPad Visco Yatak Pedi 7 cm

ViscoPad Visco Yatak Pedleri, rahatsızlık hissi veren yatakların konforlu hale gelmesi ve aynı zamanda yeni yataklara da ekstra konfor sağlanması için üretilmiştir. Bir başka üretim amacı ise yatağın temiz ve hijyenik kalması, sürtünmeye bağlı olarak aşınmanın engellenerek daha uzun ömürlü kullanım sağlanmasıdır.

Bizimle İletişime Geçmek İçin Kendinizi
Özgür Hissedin...

+90 216 479 81 12
Pazartesi - Cuma
09:00 – 17:00 arası

"Uykunun Kalbi Sizin İçin Atıyor"

Sizlere daha iyi bir deneyim sunabilmek için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak, çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.