Yastık Modelleri

Yastık Modelleri

Yazı İçeriği

Yastık modelleri; kullanıcıların ihtiyaçlarına, kişisel tercihlerine ve uyku alışkanlıklarına göre farklı tasarım ve özelliklerde üretilmiş uyku ürünleridir.

Yastıklar, uyku kalitesini ve konforunu doğrudan etkileyen önemli ürünlerdir. Öncelikli olarak konforlu ve sağlıklı bir uyku uyumak, uyurken vücudu dinlendirmek ve desteklemek için tasarlanmış olan yastık modelleri; aynı zamanda zaman zaman dekoratif amaçlı kullanılmak üzere de tasarlanabilmektedir.

Uyku yastık modelleri, insan sağlığına doğrudan etkilidir. Boyun ve omurga sağlığının desteklenmesi, uyku esnasında doğru pozisyonun korunması açısından yastık seçimi de insan sağlığı için kritik öneme sahiptir. Bu noktada yatak firmaları tarafından çeşitli ölçülerde, çeşitli malzemelerde ve dolayısıyla da farklı özelliklere sahip çeşitli uyku yastığı modelleri üretilmektedir. Modeller farklılaştığında özellikleri de farklılaştığından bu noktada yastık fiyatları da geniş bir çeşitliliğe sahiptir.

Standart Yastık Modelleri

Standart yastık modelleri, kullanım amacına ve kullanım alanına göre farklı malzemelerden, farklı ölçülerde ve farklı özelliklerde üretildiğinden her ihtiyaca ve tüm uyku alışkanlıklarına göre çeşitli modeller bulabilmek mümkündür. Yastık üretiminde en çok kullanılan malzemelerin başında kuş tüyü, kaz tüyü, pamuk, lateks ve visco elastik sünger gelmektedir. Özellikle kuş tüyü, kaz tüyü, visco ve lateks yastık modelleri alerjiyi engelleyen anti alerjik bir yapıya sahiptir.

Standart yastıklar, tüm uyku pozisyonlarına uygun olan modelleri olmakla birlikte aynı zamanda geniş bir kullanım alanına yayılmış durumdadır. Uyku esnasında yatakta kullanılan bu yastıklar, aynı zamanda yolculuk yaparken araba yastığı olarak ya da dinlenme sırasında oturma ve sırt yastığı gibi olarak da kullanılabilir.

Ortopedik Yastık Modelleri

Ortopedik yastık modellerinin insan sağlığına faydaları son derece fazladır. Öncelikle bu yastıklar uyku konforunu ve uyku kalitesini maksimum seviyeye çıkarabilecek özel bir tasarıma sahiptir. Özellikle visco akıllı sünger ve lateks gibi ergonomi özelliği yüksek olan malzemelerden üretilmiş olan yastıklar, vücuda çok daha kolay uyum sağladığından uyku sırasında vücudu destekler ve vücudun uyku sırasında dinlenmesini sağlar.

Ortopedik yastık modelleri aynı zamanda ergonomik yastıklar olduğundan vücut ile temas ettiğinde baş, boyun ve omuz bölgelerine maksimum destek sunarken aynı zamanda omurganın doğal eğrisini koruyarak omurga sağlığını destekler. Böylece uyuşma, horlama gibi uykuyu kesintiye uğratacak sorunların oluşmasını da önlemeye yardımcı olur.

Ortopedik yastıkların en önemli özelliği özel bir tasarıma sahip olması nedeniyle neredeyse tüm uyku pozisyonlarında vücuda yeterli ve en doğru desteği sunmasıdır. Dolayısıyla da ortopedik özellikte olan yastık modelleri, uyku konforunu arttırarak kesintisiz bir uyku ile sağlıklı bir uyku deneyimi sunar.

Visco Yastık Modelleri

Visco elastik sünger ya da hafızalı köpük olarak bilinen malzemeden üretilen visco yastık modelleri, uyku kalitesini arttırırken aynı zamanda insan sağlığı üzerinde de doğrudan olumlu etki oluşturan modellerdir. Isıya ve ağırlığa karşı hassasiyeti olan visco elastik sünger, vücut ile temas ettiğinde vücudun ağırlığı ve ısısı ile birlikte vücudun şeklini alarak vücuda ihtiyaç duyduğu desteği sunar. Bu sayede omurganın doğru hizada kalması sağlanır, omurga sağlığının korunmasına da yardımcı olur.

Visco Malzemesinin Özellikleri ve Uyku Kalitesine Etkileri

Yıllar öncesinden bu yana uzay teknolojisinde kullanılan özle bir malzeme olan visco elastik sünger malzemesi, özellikle ısı ve basınca karşı duyarlılığı sayesinde günümüzde visko yastık ve yatak üretiminde de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu malzemenin özellikle ısı ve basınca karşı duyarlı olması aynı zamanda baş, boyun ve omuz bölgelerinin desteklenerek basınç noktalarının azaltılmasına yardımcı olmaktadır.

Vücudun rahatlatılmasında büyük bir öneme sahip olan visco elastik sünger, kasları gevşetir, uyku esnasında kas ağrısı oluşumunu önleyerek aynı zamanda uykunun sağlıklı ve kesintisiz olmasına yardımcı olur. Tüm bunların yanı sıra visco elastik sünger malzemesi, hareket izolasyonu özelliğine sahiptir. Bu özellik sayesinde aynı yatağı kullanan çiftler, birbirlerinin hareketlerinden etkilenmez.

Visco Hamile ve Bebek Yastığı Modelleri

Hamilelik döneminde meydana gelen vücut ağrılarının rahatlatılması ve bu sayede hem anne adayının hem de anne karnındaki bebeğin sağlıklı bir uyku süreci geçirebilmesi için hamile yastıkları son derece fonksiyonel ürünlerdir. Visco malzemesinden üretilmiş olan hamile yastığı modelleri, aynı zamanda doğum sonrasında ihtiyaç duyulduğunda emzirme yastığı ve bebek yastığı olarak da kullanılabilmektedir.

Visko Love ürün yelpazesinde son derece fonksiyonel ve sağlıklı olan çeşitli hamile ve bebek yastıkları vardır. Özel kavisli bir forma sahip olan Belly Visco Hamile Yastığı ve Belly Support Visco Hamile Yastığı, uyku esnasında vücudu destekleyerek gebeliğe bağlı ağrıların oluşumunu önler. Tıpkı hamile yastıkları kadar önemli olan Baby Dream Visco Bebek Yastığı ise doğumdan hemen sonra bir bebeğiniz için kullanabileceğiniz güvenilir ürünlerin başında gelir.

Ortopedik Visko Yastık Modelleri

Ortopedik visco yastıkları, özel ergonomik formu sayesinde baş ve boyun bölgesini desteklerken aynı zamanda omurganın doğru hizalanmasını sağlayarak omurga sağlığına da katkıda bulunur. Visco malzemesinin ısı ve basınca karşı duyarlılığı ile ortopedik yastıkların özel formu birleştirildiğinde bu yastıklar kullanıcılara kusursuz uyku deneyimi sunan yastıklardır.

Bebek ve çocuk yastığı gibi farklı modelleri de bulunan visco ortopedik yastıklar, aynı zamanda horlama yastığı ve reflü yastığı gibi farklı modellerde de kullanılabilmektedir.

Visco Oturma ve Sırt Yastığı Modelleri

Tıpkı uyku yastıkları gibi visco malzemesinden üretilmiş olan oturma yastığı ya da sırt yastığı gibi modeller, özellikle gün içerisinde fiziksel aktiviteleri çok fazla olan kullanıcılar için son derece idealdir. Tüm günün yorgunluğunun atılmasına etkili olan bu ürünler, temas ettiği bölgelerde yani sırt ya da kalça bölgesinde bulunan kasları destekleyerek gevşetir, var olan ağrıların azalmasına yardımcı olurken diğer yandan yeni ağrı oluşumunu önler.

Sitting Cushion Visco Oturma Yastığı ve Ring Cushion Visco Oturma Yastığı modelleri Visko Love ürün yelpazesinin en çok sevilen ve yaşam kalitesini büyük oranda arttıran modellerin başında gelir. Modeller arasında yer alan Back Support Visco Sırt ve Bel Yastığı modeli ise özel bel oyuntusu detayı sayesinde bel ağrılarının giderilmesine yardımcı olurken aynı zamanda bel fıtığı tedavisi gören kişiler için tedaviyi destekleyici özelliğe sahiptir.

Visco Seyahat ve Yolculuk Yastığı Modelleri

Yolculuk yastığı ya da diğer adıyla seyahat yastığı çeşitleri araba ile seyahatlerin yanı sıra uçak ve tren gibi vasıtalarda da kullanılabilen verimli ürünlerdir. Bu yastıklar seyahat sırasında rahat kullanılabilmesi amacıyla genellikle küçük boyutlarda ve hafif şekilde üretilir. Ancak modeller arasında farklı ölçülerde, farklı dolgu ve formda modeller bulabilirsiniz. Bu noktada Visko Love, Türkiye’nin ilk visco üreticisi olan geniş bir ürün yelpazesine sahiptir.

Visko Love ürünleri arasında yer alan tüm yastıklar gibi bu modeller de %100 visco elastik süngerden üretilmiştir. Bu modellerin başında U Travel Mate-L Visco Seyahat Yastığı gelir. Bu model L beden olduğundan ölçü ve yüksekliği daha büyüktür. Eğer daha ince dolgulu yastık kullanmayı seviyorsanız o halde U Travel Mate-M Visco Seyahat Yastığı modelini yani M bedeni tercih edebilirsiniz.

Mini Class Travel Mate Visco Seyahat Yastığı, daha küçük ölçülerde üretilmiş bir modeldir. Boynu ve başı destekleme özelliği olan bu model küçük ölçülerde ve hafif olduğundan çantada dahi taşınması son derece kolaydır. Eğer boyun fıtığı ya da düzleşmesi gibi sağlık sorunlarınız varsa ya da seyahat sırasında boynunuza ekstra destek ihtiyacı duyuyorsanız o halde Mini Therapy Travel Mate Visco Seyahat Yastığını tercih edebilirsiniz.

Visco Bel Yastığı Modelleri

Sırt ya da bel bölgesine ekstra destek sunarak kasların gevşemesi için özel üretilen visco bel yastığı, genellikle beli kavrayacak ve bel boşluğunu dolduracak özel bir forma sahiptir. Visko Love Back Support Visco Sırt ve Bel Yastığı, Roll Visco Bel ve Boyun Yastığı ve D-Roll Visco Bel ve Boyun Yastığı çeşitleri bel ve sırt formu için özel tasarıma sahiptir. Bu modeller koltukta ya da sandalyede kolayca kullanılabildiği gibi aynı zamanda araç koltuğu ya da ofis sandalyesi gibi farklı oturma alanlarında da kullanılabilmektedir.

Visco Boyun Fıtığı Yastığı Modelleri

Boyunda düzleşme ya da boyun fıtığı gibi sağlık sorunları olan kişiler için boyun fıtığı yastığı kritik bir öneme sahiptir. Aynı zamanda medikal yastık işlevi de gören bu yastıklar, özel tasarım formu sayesinde boyun boşluğunu doldurarak boyun bölgesine ekstra destek verirken aynı zamanda baş ve omuz bölgesini de destekleyerek omurganın doğru hizada kalmasına yardımcı olur.

Visko Love, Therapy Double serisini tüm kullanıcılar için üretmiş olsa da bu seri özellikle boyun fıtığı ve boyun düzleşmesi sorunu olan kullanıcılar için özellikle tavsiye etmektedir. Therapy Double-L Visco Uyku ve Boyun Yastığı serinin en yüksek dolguya sahip olan modelidir. Eğer orta yükseklikte yastık kullanmayı tercih ediyorsanız o halde Therapy Double-M Visco Uyku ve Boyun Yastığını tercih edebilirsiniz. Daha ince bir yastık tercihi yapmak istiyorsanız Therapy Double-S Visco Uyku ve Boyun Yastığı, S beden olması sebebiyle son derece ince ve beklentilerinizi karşılayacak bir model olacaktır.

Visco Boyun Yastığı Modelleri

Boyun yastığı, farklı malzemelerden ve farklı özelliklerde üretilir. Ancak özellikle visco akıllı sünger malzemesinden üretilen visco boyun yastıkları, konforu maksimum seviyeye çıkaran ürünlerdir. Visco malzemesinin ısı ve basınca karşı olan duyarlılığı ile özel boyun dolgusunun birleşmesiyle bu yastıklar boyun ve omurga sağlığını en üst seviyede desteklemektedir. Bu özellikleri sayesinde uyku esnasında boyun bölgesi desteklendiğinden boyun ağrısı ve tutulması gibi sorunlar da engellenmiş olur.

Visco Diz ve Bacak Arası Yastığı Modelleri

Yastık çeşitleri, kullanıcıların uyku ihtiyaçlarına ve kişisel tercihlerine göre farklılaştırılarak üretilmektedir. Üretilen bu yastık modellerinden birisi de diz ve bacak arası yastıklarıdır. Diz ve bacak arası yastık modelleri özellikle yoğun ve tempolu bir günün ardından bacak ağrısı yaşayan kişiler için özel tasarlanmıştır.

Diz ve bacak arası yastıklar diz arkasına ya da bacak arasına kolayca yerleştirilebilecek formda üretilir. Bu sayede yastıkların özel tasarımı ile visco malzemesinin özelliği bir araya geldiğinde bacak ve diz kasları gevşetilerek aynı zamanda kasların desteklenmesi ve dinlenmesi sağlanır. Visko Love ürün skalasında yer alan Knee Support Visco Diz ve Bacak Arası Destek Yastığı VK114 ve Knee Support Visco Diz ve Bacak Arası Destek Yastığı VK113 tüm beklentilerinizi en üst seviyede karşılayacak ve dinlenme sürelerinizi hem konforlu hem sağlıklı hale getirecek ürünlerdir.

Visco Uyku Yastığı Modelleri

Visco uyku yastıkları, sağlıklı ve kesintisiz bir uyku ortamı oluşturabilmek için son derece önemlidir. Visco malzemesinin ısı ve basınca karşı hassasiyet göstermesi ve vücudun şeklini alması uyku esnasında vücudun desteklenmesini sağladığından aynı zamanda uykunun daha dinlendirici ve sağlıklı olmasını sağlar.

Visco uyku yastıkları arasında farklı ölçülerde farklı modeller yer aldığından modeller arasından her kullanıcının ihtiyaçlarına ve uyku alışkanlıklarına göre uygun modeller bulmak mümkündür.

Jel ve Soğutma Yastıkları

Jel ve soğutma yastıkları, özel üretim malzemesi ve üretim teknikleriyle üretilir. Bu sayede bu yastıklar özellikle sıcak gecelerde sıcaklığı dengeleyerek uyku ortamının serin kalmasını sağlar. Terletmeyen yastık olarak da adlandırılan jel ve soğutma yastıkları, tamamen mikro jel parçacıklarından üretilebilir ya da yastıkların en üst katmanında mikro jel parçacıkları kullanılabilir.

Jel ve soğutma yastıklarının özel üretim tekniği ve malzemesi sayesinde bu yastıklar sıcak havalarda ısıyı uyku ortamından uzaklaştırarak uyku ortamının daha serin olmasını sağlar. Aynı zamanda bu yastıkların nemi çekerek kuru bir uyku ortamı oluşturma özelliği de vardır.

Organik ve Eko-Dostu Yastıklar

Organik ve eko-dostu yastıklar, çevreye zararsız olan ve aynı zamanda insan sağlığına faydalı olan yastık modelleridir. Organik ve eko-dostu yastıkların üretiminde lateks, pamuk ve visco elastik sünger gibi organik ve nefes alabilir malzemeler kullanılır. Bu malzemeler aynı zamanda geri dönüşümü olan malzemeler olduğundan bu yastıklar aynı zamanda çevre dostu doğal yastık modelleridir.

Yastık Modeli Seçimi İçin İpuçları

Yastık modeli seçimi, sağlıklı ve konforlu bir uyku üzerinde doğrudan etkiye sahip olduğundan oldukça önemlidir. Yastık modeli tercihi yapılırken ilk olarak kişisel uyku ihtiyaçları ve alışkanlıkları, eğer varsa sağlık problemleri mutlaka dikkate alınmalıdır. Bu faktörler aynı zamanda yastığın sertlik derecesini, yüksekliğini belirleme de etkili olacaktır. Aynı zamanda uyku pozisyonu ve vücut yapısı da yastık modeli seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken ipuçları arasında yer alır.

Uyku Pozisyonuna Göre Yastık Seçimi

Yastık modeli seçiminin en kritik faktörlerinin başında uyku pozisyonu gelir. Uzmanların yapmış olduğu araştırmalara göre sırt üstü yatmayı sevenler için orta sert ve destekli olan, yan yatmayı sevenler için sıkı ve yüksek, yüz üstü yatmayı seven kullanıcılar için ise ince ve yumuşak yastık modelleri tavsiye edilmektedir.

Yastık Sertlik Derecesi ve Malzeme Seçimi

Her bireyin uyku ihtiyaçları farklı olabileceği gibi aynı zamanda uyku tercihleri ve uyku pozisyonu da farklılık olabilir. Bu farklılıklar doğrultusunda geniş bir ürün yelpazesine sahip olan yastık modelleri arasında farklı modeller bulmak mümkündür. Tüm bu sebeplerden dolayı seçim öncesinde kullanıcıların yatış pozisyonunu ve kişisel tercihlerini göz önünde bulundurarak malzeme ve sertlik derecesi seçimi yapması daha doğru olacaktır.

Alerjilerinizi Göz Önünde Bulundurun

Yastık seçimi tüm kullanıcılar için önemli bir husus olsa da özellikle alerjik sorun yaşayan kullanıcılar için çok daha önemlidir. Eğer alerjik reaksiyonlar söz konusuyla bu durumda yastık seçimi sırasında yatış pozisyonu, kişisel tercihler ve ihtiyaçların yanı sıra aynı zamanda antibakteriyel ürünler de dikkate alınmalıdır. Anti bakteriyel özelliğe sahip olan yastık modelleri, uyku esnasında alerji oluşumunu önleyeceğinden uykunun kesintisiz ve sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Kilo ve Beden Yapınıza Uygun Yastık Seçin

Yastık seçiminde tercihleri belirleyen önemli noktalardan birisi de kilo ve beden gibi fiziksel özelliklerdir. Yastığın vücuda vereceği tepki fiziksel özellikler ile doğrudan alakalıdır. Bu nedenle de kilo problemi olan kullanıcıların yüksek ve destekli olan modelleri, zayıf olan kullanıcıların ise daha ince ve yumuşak yapıda olan yastıkları tercih etmesi gereklidir.

Yastık Bakımı ve Temizliği

Yastıkların uzun yıllar boyunca ilk günkü yeniliğinde ve yüksek performansıyla kullanılabilmesi için yastık bakım ve temizliği son derece önemlidir. Bunun için öncelikle mutlaka yastığın kullanma ve bakım talimatı incelenmelidir. Zira her yastığın üretim malzemesi ve üretim tekniği farklı olabileceğinden bakım ve temizlik yöntemleri de farklılık gösterebilmektedir.

Yastık modellerinin hemen hemen hepsinde çıkarılabilir kılıf vardır. Bu kılıflar düzenli olarak makinede doğru ısı ayarında yıkanmalıdır. Ancak yastığın makinede yıkanması konusunda mutlaka talimat incelenmelidir. Çünkü her yastık makinede hatta elde yıkamaya dahi uygun bir yapıya sahip olmayabilmektedir.

Hangi Yastık Modeli En Sağlıklıdır?

Her yastığın her kullanıcıda bıraktığı izlenim ve yarattığı etki farklı olabilir. Ancak malzeme özellikleri dikkate alındığında en sağlıklı yastıkların başında visco yastıklar gelmektedir.

Alerji Problemim Var, Hangi Yastık Modelini Seçmeliyim?

Alerjik sağlık problemi yaşıyorsanız yastık modeli seçerken yastığınızı mutlaka antialerjik modeller arasından tercih etmelisiniz.

Çocuklar İçin Yastık Seçerken Hangi Yastık Modelini Tercih Etmeliyim?

Çocuklar için orta yükseklik ve orta yumuşaklıkta bir yastık kullanımı uygunken aynı zamanda yastığın visco elastik sünger gibi doğal bir ürün olması da önemlidir.

Hamilelikte Kullanılmak Üzere Hangi Yastık Modeli Satın Almalıyım?

Visco yastıklar ısı ve basınca karşı duyarlı olduğundan vücudun şeklini alarak kasları destekleme, rahatlatma ve ağrıları giderme özelliğine sahiptir. Bu doğrultuda hamilelik döneminde de visco yastıklar tercih edilebilir.

Yastık Modeli Tercih Ederken En Çok Göz Önünde Bulundurulması Gereken Faktörler Nelerdir?

Yastık modeli tercih ederken kilo ve vücut yapısı, uyku alışkanlıkları, yatış pozisyonu ve varsa sağlık sorunları göz önünde bulundurulması gereken faktörlerin başında gelir.

ViscoPad Visco Yatak Pedi 4 cm

ViscoPad Visco Yatak Pedi 7 cm

ViscoPad Visco Yatak Pedleri, rahatsızlık hissi veren yatakların konforlu hale gelmesi ve aynı zamanda yeni yataklara da ekstra konfor sağlanması için üretilmiştir. Bir başka üretim amacı ise yatağın temiz ve hijyenik kalması, sürtünmeye bağlı olarak aşınmanın engellenerek daha uzun ömürlü kullanım sağlanmasıdır.

Bizimle İletişime Geçmek İçin Kendinizi
Özgür Hissedin...

+90 216 479 81 12
Pazartesi - Cuma
09:00 – 17:00 arası

"Uykunun Kalbi Sizin İçin Atıyor"

Sizlere daha iyi bir deneyim sunabilmek için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak, çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.