Yastık Çeşitleri

Yastık Çeşitleri

Yazı İçeriği

Yastık çeşitleri, kişisel tercihlere ve ihtiyaçlara göre hem farklı özelliklerde hem de farklı ölçülerde üretilebilmektedir.

Uyku kalitesi üzerinde doğrudan etkili olan tekstil ürünlerinin başında yastık çeşitleri gelir. Öncelikli kullanım amacı konforlu ve sağlıklı uyku oluşturmak olsa da günümüzde ihtiyaçlar ve kişisel beklentiler için çeşitli formlarda üretilen yastıklar; dekoratif amaçlı ürünler olarak da kullanılabilmektedir.

Uyku yastıklarının sağlığa ve uyku konforuna doğrudan etkisi vardır. Özellikle boyun ve omurga sağlığı üzerinde etkili olan yastıklar, doğru tercih edildiğinde tüm uyku süresi boyunca uyku pozisyonunun doğru seviyede kalmasını sağlayarak uyku ortamının da sağlıklı ve güvenli olmasını sağlar.

Standart özelliklerde üretilen yastıkların yanı sıra yastık çeşitleri arasında ortopedik özelliklere sahip olan çeşitli malzemelerden üretilmiş yastıklar da bulmak mümkündür. Geniş ürün yelpazesi içerisinde özellikle visco akıllı sünger, lateks ya da kaz tüyü gibi malzemelerden üretilen modeller en çok tercih edilen ve oldukça konforlu ürünlerdir. Yastıkların tasarımları birçok faktöre göre değişkenlik gösterdiğinden aynı zamanda yastık fiyatları da geniş bir seviyede seyretmektedir.

Standart Yastık Çeşitleri

Standart yastıklar, kullanım alanlarına ve amaçlarına göre farklı formlarda üretilebildiğinden geniş bir ürün skalasına sahiptir. Bu yastıklar genellikle kuş ya da kaz tüyü, sentetik ve pamuk gibi malzemelerden üretilir. Her malzemenin özellikleri farklı olduğunda bu noktada seçim sırasında kişisel ihtiyaçlar mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Kuş ya da kaz tüyünden üretilmiş olan yastık çeşitleri, son derece hafif ve ultra yumuşak yastıklar olmasına karşın aynı zamanda alerjik reaksiyona sebebiyet verme riski de yüksektir. Alerjik reaksiyonları olan bireyler için ise sentetik malzemeden üretilen yastıklar ideal tercihler arasındadır.

Yastık üretiminde en çok kullanılan malzemelerden birisi de visco elastik süngerdir. Bu malzeme ısı ve basınca karşı hassas bir yapıya sahip olduğundan vücudun şeklini alarak temas ettiği tüm noktaları rahatlatır ve basıncı azaltır. Visco akıllı sünger ile benzer özelliklere sahip olan lateks, doğal kauçuk malzemesinden üretilmekle birlikte dayanıklı ve anti bakteriyel standart modeller arasında yer alır.

Tüm uyku pozisyonlarında kolayca ve sağlıklı bir şekilde kullanılabilen standart yastıklar, geniş bir kullanım alanına da sahiptir. Sadece yatakta uyku sırasında değil aynı zamanda bu yastıklar seyahat sırasında araba yastığı olarak ya da dinlenme saatlerinde oturma yastıkları olarak kullanılabilmektedir.

Ortopedik Yastık Çeşitleri

Ortopedik yastık modelleri, insan sağlığı üzerinde ciddi faydalar sunan yastık çeşitleridir. Genel olarak uyku kalitesini arttıran ve bu sayede yaşam kalitesini iyileştiren ortopedik yastıklar, çoğunlukla visco akıllı sünger ya da lateks gibi ergonomi değeri yüksek olan malzemelerden üretilir. Bu malzemeler sayesinde ortopedik yastıkların vücuda uyum sağlama özelliği maksimum seviyede olduğundan vücuda sunduğu destek de maksimum seviyeye ulaşır.

Ortopedik özellikteki yastıklar, ergonomik yastıklardır. Dolayısıyla da bu yastıklar temas ettikleri baş, boyun, sırt gibi bölgeleri destekleyerek doğal omurga hizasının da korunmasına yardımcı olur. Böylelikle uyku süresi boyunca horlama, uyuşma ve benzeri gibi sorunları önleyerek kasları rahatlatır, ağrıları en aza indirger.

Ortopedik özelliğe sahip olan yastıklar farklı formları sayesinde çeşitli uyku pozisyonlarının tümünde vücuda en doğru desteği sunar. Tüm bu özellikleri sayesinde ortopedik yastık modelleri, uyku sırasında vücudu dinlendiren ve rahatlatan ve böylece uyku deneyimini arttıran ürünlerdir.

Visco Yastık Çeşitleri

Visko yastık çeşitleri, uyku kalitesini büyük oranda arttıran dinlendirici ve sağlıklı yastıklardır. Visco akıllı süger, ısı ve basınca karşı yüksek bir hassasiyete sahiptir. Bu hassasiyet sayesinde vücut ile temas ettiği anda baş ve boynun şeklini alarak vücuda kusursuz bir destek sunar. Uyku esnasında omurganın doğru hizada kalmasını sağlayarak omurga sağlığını destekleyen visco yastıklar, özellikle baş ve boyun bölgelerine maksimum destek sunabilmek adına özel bir forma sahiptir.

Visco Malzemesinin Özellikleri ve Uyku Kalitesine Etkileri

Visco malzemesi, uzay teknolojisinde kullanılan son derece özel bir üretim malzemesidir. Son dönemlerde visco yastık çeşitlerinin de ana üretim malzemesi haline gelen visco malzemesi, ısı ve ağırlığa karşı duyarlı yapısı sayesinde vücut şekline kısa sürede uyum sağlayarak baş, boyun ve omuz bölgelerine maksimum destek sunar.

Visco malzemesinin en önemli özelliklerinden birisi de basınç noktalarını azaltmasıdır. Bu özelliği sayesinde temas ettiği tüm noktalara maksimum destek verirken aynı zamanda vücudu rahatlatır ve kasları gevşetir. Böylece uyku sırasında ağrı oluşumunu önleyerek var olan ağrıların da giderilmesine yardımcı olur.

Visco malzemesi özellikle çift yatan kullanıcıların uyku kalitesini hareket izolasyonu sayesinde çok daha yüksek bir noktaya taşır. Hareket izolasyonu özelliği sayesinde çiftler uyku esnasında birbirinin hareketinden etkilenmeden kesintisiz ve dinlendirici uyku deneyimi yaşar.

Visco Hamile ve Bebek Yastıkları

Hamile yastıkları, gebelik döneminde vücuttaki hormonal değişim neticesinde oluşan ağrıların giderilmesinde önemli etkiye sahiptir. Özellikle visco malzemesinden üretilmiş olan hamile yastığı ve bebek yastığı modelleri bu noktada son derece sağlıklıdır.

Visko Love ürün yelpazesinde yer alan ve aynı zamanda emzirme yastığı olarak da kullanılabilen modeller hem anne adayları hem de bebekler için son derece konforlu ve sağlıklı ürünlerdir. Hamilelik döneminde dinlenme ve uyku zamanlarını çok daha konforlu hale getirebilecek özel kavisli Belly Visco Hamile Yastığı ve özel formu ile Belly Support Visco Hamile Yastığı en çok tercih edilen modellerdir. Ayrıca Baby Dream Visco Bebek Yastığı, yenidoğan döneminde dahi güvenle kullanılabilecek ürünlerin başında gelmektedir.

Ortopedik Visko Yastık Çeşitleri

Visco ortopedik yastık çeşitleri, ergonomik yapısı sayesinde kullanım sırasında baş ve boyun bölgesini destekleyerek omurganın doğru pozisyonda kalmasını sağlar. Visco malzemesi ısı ve basınca karşı duyarlı bir malzeme olduğundan vücudun ısısını hissettiğinde vücudun şeklini alır ve vücuda maksimum destek sunarken aynı zamanda basınç noktalarını azaltır. Böylece uyku deneyimini de kusursuz bir seviyeye ulaştırır.

Visco ortopedik yastıklar farklı modellerde üretilebilmektedir. Ürün yelpazesi içerisinde reflü yastığı, horlama yastığı gibi medikal modellerin yanı sıra çocuk yastığı modelleri de yer almaktadır.

Visco Oturma ve Sırt Yastıkları

Visco sırt yastığı ve oturma yastığı çeşitleri, özellikle günlük hayatı son derece tempolu ve yorucu olan kişiler için ideal tercihlerin başında gelir. Visco malzemesinin özellikleri sayesinde sırt bölgesini ya da uzun süre oturma durumunda kalanlar için kalça bölgesini destekleyerek kasları gevşetir, ağrı oluşumunu önler.

Özel formları sayesinde maksimum rahatlık sunan Sitting Cushion Visco Oturma Yastığı ve Ring Cushion Visco Oturma Yastığı ile özel bel oyuntusu sayesinde bel ve sırt ağrılarını ekarte eden Back Support Visco Sırt ve Bel Yastığı uzmanların da tavsiye ettiği en güvenilir ve konforlu yastık çeşitlerinin başında gelmektedir.

Visco Seyahat ve Yolculuk Yastıkları Çeşitleri

Visco seyahat yastığı ya da diğer adıyla yolculuk yastığı modelleri, özellikle uzun süreli seyahatlerde araba, uçak, tren ve benzeri gibi tüm araçlarda kullanılabilecek fonksiyonel ürünlerdir. Bu yastıklar genellikle küçük boyutlarda ve hafif ağırlıkta üretilse de kategori içerisinde farklı modeller bulmak mümkündür.

Visco Love ürün yelpazesinde yer alan ve %100 visco malzemesinden üretilen birçok farklı model vardır. Bu modeller arasından boynu tamamen saran U formuna sahip U Travel Mate-L Visco Seyahat Yastığı ya da daha ince forma sahip U Travel Mate-M Visco Seyahat Yastığını, taşıması kolay ve daha küçük ölçülerde olup klasik uyku yastığını andıran Mini Class Travel Mate Visco Seyahat Yastığını ya da özel boyun dolgusuna sahip olan Mini Therapy Travel Mate Visco Seyahat Yastığı modelini tercih edebilirsiniz.

Visco Bel Yastığı Çeşitleri

Visco bel yastığı, bel ve sırt bölgesine destek sunmak için özel tasarlanmış yastıktır. Bel oyuntusuna uygun formu ile sandalye ve koltuk gibi tüm alanlarda kullanılabilen bel yastıkları, uzun oturma zamanlarında bel ağrısı oluşumunu önleyerek konforlu bir oturma alanı oluşturur.

İhtiyaçlarınız doğrultusunda Visko Love ürün yelpazesinde yer alan Back Support Visco Sırt ve Bel Yastığı, Roll Visco Bel ve Boyun Yastığı ve D-Roll Visco Bel ve Boyun Yastığı modelleri arasından tercihinizi güvenle yapabilirsiniz.

Visco Boyun Fıtığı Yastıkları

Boyun fıtığı yastığı, özellikle boyun fıtığı ya da boyun düzleşmesi olan kişiler için uzmanlar tarafından da tavsiye edilen medikal yastık çeşitlerinden birisidir. Bu yastıklar özel tasarıma sahip olduğundan uyku sırasında baş, boyun ve omurganın doğru hizada kalmasını sağlayarak boyun fıtığına bağlı ağrı oluşumunun önlenmesine yardımcı olur.

Visko Love markasının Therapy Double serisi boyun fıtığına bağlı oluşabilecek tüm rahatsızlıkları ortadan kaldırabilecek forma sahiptir. Yükseklik tercihinize göre Therapy Double-L Visco Uyku ve Boyun Yastığı, Therapy Double-M Visco Uyku ve Boyun Yastığı ya da Therapy Double-S Visco Uyku ve Boyun Yastığı tercihi yapabilirsiniz.

Visco Boyun Yastığı Çeşitleri

Visco boyun yastığı modelleri, uyku esnasında boynun doğru pozisyonda kalmasını sağladığı için aynı zamanda boyun ağrılarının önüne geçer ve boynun ihtiyaç duyduğu maksimum desteği sunar. Omuz ve boyun kaslarını destekleyerek rahatlatan boyun yastıkları sayesinde tüm gece boyunca ağrısız, konforlu, sağlıklı ve dinlendirici bir uyku deneyimi yaşamak son derece kolaydır.

Visco Diz ve Bacak Arası Yastıkları

Yastık çeşitleri arasında özellikle günü yorucu geçen kullanıcılar için diz ve bacak arası yastıkları oldukça fonksiyonel yastıklardır. Diz arkasına ya da bacak arasına yerleştirilerek kasların dinlenmesine yardımcı olan bu yastıklar, uyurken ya da dinlenirken tüm vücudun dinlenmesine yardımcı olur.

Omurganın düz ve doğru bir hizada kalmasını sağlayan bu yastık çeşitleri, çeşitli modellerde ve ebatlarda üretilebildiğinden modeller arasında küçük, büyük, sert ya da yumuşak modeller bulmak mümkündür. Diz ve bacak arasıyla uyumlu olan özel tasarıma sahip Knee Support Visco Diz ve Bacak Arası Destek Yastığı VK114 ve Knee Support Visco Diz ve Bacak Arası Destek Yastığı VK113 modelleri en çok tercih edilen diz ve bacak arası yastığı modelleridir.

Visco Uyku Yastığı Çeşitleri

Uyku yastığı, uyku ortamının kusursuz bir konfora ulaştırılabilmesi için kritik öneme sahiptir. Özellikle ısı ve ağırlığa karşı hassasiyeti sayesinde vücudun şeklini alan yapıya sahip visco akıllı sünger malzemesinden üretilmiş uyku yastıkları, uyku süresinin çok daha dinlendirici, konforlu ve sağlıklı olmasını sağlar.

Visco malzemesinden üretilmiş olan yastık kategorisi geniş bir ürün çeşitliliğine sahiptir. Dolayısıyla da kişisel ihtiyaçlar ve beklentiler doğrultusunda farklı ölçülerde, özelliklerde visco uyku yastıkları bulmak mümkündür.

Jel ve Soğutma Yastıkları

Jel ve soğutma yastıkları, uyku sırasında sıcaklığı dengeleme özelliğine sahip yastıklardır. Bu yastıklar genellikle tamamen jel parçacıklarından ya da jel katmanından üretilir. Dolayısıyla da özellikle sıcak yaz gecelerinde terleme sorununa yönelik üretilen bu yastıklar, jel katmanı sayesinde ısıyı absorbe ederek uykunun serin ve kesintisiz olmasını sağlar. Tüm bu özellikleri sayesinde jel ve soğutma yastıkları, terletmeyen yastık arayışında olan kullanıcılar için son derece ideal ürünlerdir.

Organik ve Eko-Dostu Yastıklar

Organik ve eko-dostu yastıklar, çevreye duyarlı olmakla birlikte aynı zamanda da sağlıklı ve konforlu yastıklardır. Bu yastık çeşitlerinin üretiminde kimyasal herhangi bir ürün ya da malzeme barındırmayan lateks, visco, pamuk ve benzeri gibi doğal malzemeler kullanılır. Geri dönüşümü olan bu ürünler çevreye herhangi bir zarar vermezken aynı zamanda nefes alabilirliği sayesinde uyku konforunu kusursuz bir konfora eriştirir.

Yastık Çeşit Seçimi İçin İpuçları

Yastık seçimi aynı zamanda uyku konforunu ve insan sağlığını doğrudan etkilediğinden son derece önemli bir konudur. Yastık seçerken mutlaka kişisel tercihler, ihtiyaçlar ve varsa sağlık sorunların göz önünde bulundurulmalıdır. Buna göre yastık tercihi yaparken uyku pozisyonu, yastığın sertlik derecesi, vücut yapısı gibi özellikler mutlaka dikkate alınmalıdır. Ayrıca eğer alerjik sağlık sorunları söz konusu ise mutlaka alerjik reaksiyon riski taşımayan malzemelerden üretilmiş yastık çeşitleri tercih edilmelidir.

Uyku Pozisyonuna Göre Yastık Seçimi

Uyku pozisyonu yastık seçiminde belirleyici olan kriterlerden birisidir. Bu doğrultuda sırt üstü yatış pozisyonu için orta sertlikte ve destekli yastık modelleri, yan yatış pozisyonu için sıkı ve yüksek yastıklar, yüz üstü yatış pozisyonu için ise boyun ve sırt bölgesine binen baskıyı minimum seviyeye indirmek için yumuşak ve ince yastık çeşitleri tercih edilmelidir.

Yastık Sertlik Derecesi ve Malzeme Seçimi

Her kullanıcının tercihlerine ve ihtiyaçlarına göre ideal yastığın sertliği ve malzemesi değişkenlik gösterebilir. Bazı kullanıcılar için sıkı ve sert yastıklar konforlu olurken bazı kullanıcılar için ince ve yüksek olmayan yastıklar çok daha rahat olabilmektedir. Burada en önemli belirleyici faktör kişisel tercihler ve ihtiyaçlardır.

Alerjilerinizi Göz Önünde Bulundurun

Yastık tercihinde mutlaka göz önünde bulundurulması gereken önemli konulardan birisi de alerjik sağlık sorunlarıdır. Sağlıklı ve konforlu bir uyku uyuyabilmek adına şayet alerjik reaksiyonlar söz konusu ise mutlaka sentetik malzemelerden üretilmiş yastık çeşitleri tercih edilmelidir. Bu ürünler anti bakteriyel özelliğinin yanı sıra alerji riskini ortadan kaldıran özel tasarımlı ürünlerdir.

Kilo ve Beden Yapınıza Uygun Yastık Seçin

Kilo ve beden yapısı gibi fiziksel özellikler yastık seçimi sırasında belirleyici faktörlerden bir diğeridir. Zira tercih edilen yastığın vücuda sunacağı desteği belirleyen en önemli unsur kilo ve vücut yapısıdır. Bu nedenle genellikle kilo problemi olan kişiler için yüksek ve destekli yastıklar önerilirken zayıf ve kilo problemi olmayan kişiler için ince ve yumuşak yastıklar tavsiye edilmektedir.

Yastık Bakımı ve Temizliği

Yastık bakım ve temizliği, yastığın kullanım ömrünü belirleyen en önemli konudur. Yastık ömrünü uzatma yöntemleri denildiğinde ise akla ilk olarak yastığın yıkama ve bakım talimatı gelmelidir. Her yastığın üretim malzemeleri farklı olduğundan bakım ve temizlik talimatı da farklı olabilir. Dolayısıyla da yastığın temizliği ve bakımı öncesinde mutlaka temizlik ve bakım önerileri dikkate alınmalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Çeşit Olarak Hangi Yastık En Sağlıklıdır?

Her yastık her kullanıcıya göre farklı etkiler sunsa da özellikle visco ve lateks malzemelerinden üretilen yastıklar çok daha sağlıklı ve konforludur.

Alerji Problemim Var, Hangi Yastık Çeşidi Seçmeliyim?

Alerji sorunu olan kullanıcılar yastık seçimi yaparken sentetik malzemelerden üretilmiş anti alerjik ürünler arasından seçim yapmalıdır.

Çocuklar İçin Yastık Seçerken Hangi Yastık Çeşidini Tercih Etmeliyim?

Çocuklar için en sağlıklı ve konforlu yastıkların başında yüksekliği çok fazla olmayan orta yumuşaklıkta visco yastık modelleri gelir.

Hamilelikte Kullanılmak Üzere Hangi Yastık Çeşidi Satın Almalıyım?

Hamilelik döneminde ağrıların oluşumunu önlemek ve var olan ağrıların giderilmesini sağlamak amacıyla visco yastık modelleri tercih edilebilir.

Yastık Çeşidi Tercih Ederken En Çok Göz Önünde Bulundurulması Gereken Faktörler Nelerdir?

Yastık tercihi yaparken öncelikle mutlaka kilo ve vücut özellikleri, yatış pozisyonu ve varsa alerji ve benzeri gibi sağlık sorunları dikkate alınmalıdır.

ViscoPad Visco Yatak Pedi 4 cm

ViscoPad Visco Yatak Pedi 7 cm

ViscoPad Visco Yatak Pedleri, rahatsızlık hissi veren yatakların konforlu hale gelmesi ve aynı zamanda yeni yataklara da ekstra konfor sağlanması için üretilmiştir. Bir başka üretim amacı ise yatağın temiz ve hijyenik kalması, sürtünmeye bağlı olarak aşınmanın engellenerek daha uzun ömürlü kullanım sağlanmasıdır.

Bizimle İletişime Geçmek İçin Kendinizi
Özgür Hissedin...

+90 216 479 81 12
Pazartesi - Cuma
09:00 – 17:00 arası

"Uykunun Kalbi Sizin İçin Atıyor"

Sizlere daha iyi bir deneyim sunabilmek için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak, çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.