Sırt Yastığı

Sırt Yastığı

Yazı İçeriği

Sırt yastığı, oturma sırasında sırt ve bel bölgelerine maksimum destek vermek ve ağrı şikayetlerini önlemek amacıyla üretilen yastık türüdür. 

Sırt yastıkları, oturma esnasında rahat bir oturma pozisyonu yakalamak ve bu sayede sırt ve bel bölgesinde ağrı oluşumunu önlemek için üretilen modellerdir. Yastık çeşitleri arasında en az uyku yastığı modelleri kadar büyük bir öneme sahip olan sırt yastıkları, oturma esnasında sırtın doğru pozisyonda kalmasını sağlayarak sırt kaslarını destekler. Oturma odası koltuklarının yanı sıra aynı zamanda sandalyelerde, ofis koltuklarında, yataklarda ve hatta araç içlerinde de araba yastığı olarak işlevsel şekilde kullanılabilir. 

Özellikle uzun süre oturmak durumunda kalanlar başta olmak üzere her kullanıcı için sırt yastıkları son derece konforlu ürünlerdir. Ancak modeller arasından tercih yaparken kişisel ihtiyaçlarınız doğrultusunda mutlaka size uygun sertlik derecesine ve şekle uygun modeller arasında tercih yapmalısınız. 

Sırt Yastığı Nedir?

Yastık modelleri arasında sıkça sırt ve boyun ağrısı için tercih edilen boyun fıtığı yastığı ve sırt yastığı, otururken ya da dinlenme esnasında sırtı destekleyerek sırt kaslarının rahatlamasını sağlamak amacıyla tercih edilen yastıktır. Yanlış oturma pozisyonu ya da uzun süre aynı pozisyonda oturmak zaman içerisinde sırt bölgesinde ağrı ve deformasyonlara sebebiyet verebilir. Bu gibi durumlarda sırt yastıkları sayesinde oturma pozisyonunu doğru çizgide tutmak ve ağrı oluşumunu önlemek mümkün hale gelir. 

Sırt Yastığı Nasıl Kullanılır?

Ergonomik sırt yastıkları, çeşitli üretici firmalar tarafından farklı ölçülerde ve şekillerde tasarlanabilir. Bu sebeple yastıkları genellikle benzer şekillerde kullanılıyor olsa da modellerin şekil tasarımlarına göre bazı kullanım farklılıkları da olabilmektedir. 

Sırt yastığı kullanımı mutlaka doğru yerleştirmeyle alakalıdır. Şöyle ki; ofis koltuğu, sandalye ya da yatak gibi farklı ortamlarda kullanılabilen sırt yastığını öncelikle kullanacağınız yere sırt bölgesini tam kavrayarak şekilde sabitlemelisiniz. 

Kullanım sırasında sırt yastığından maksimum verim alabilmek için yastığın sürekli sırt kaslarına denk geldiğini ve doğru konumda olduğunu kontrol etmekte fayda olacaktır. Eğer sandalye ya da ofis koltuğunda kullanılıyorsa bu durumda yastığı sırtınıza denk gelecek ve sırtınızı kavrayarak şekilde sabitlemeniz kullanımı daha kolay hale getirecektir. 

Sırt Yastığı Modelleri

Sırt yastıkları, üretim teknolojisinin de gelişmeye başlamasıyla birlikte farklı kullanım amaçları doğrultusunda farklı malzemelerden çeşitli ölçü ve şekillerde üretilmeye başlanmıştır. Lateks ya da visko yastık gibi farklı modelleri olan sırt yastıkları arasında farklı şekillerde üretilmiş hamile yastığı ya da seyahat sırasında sırt destekleyici özelliği olan seyahat yastığı modelleri de mevcuttur. 

Bebek ve çocuk yastığı olarak daha küçük ölçülerde ve farklı şekillerde üretilebilen sırt yastıklarının bu noktada geniş bir ürün yelpazesine sahip olduğunu söylemek mümkündür. 

Visco Sırt Yastıkları 

Visco yastık modelleri arasında en çok tercih edilen yastık çeşitlerinden birisi de sırt yastıklarıdır. Sırt ve oturma yastığı olarak kullanılabilen visco yastıklar, vücut ısısına ve basınca karşı duyarlılığı olan visco elastik sünger yani hafızalı köpük malzemesinden üretilmektedir. Dolayısıyla da hafızalı köpükten üretilmiş olan sırt yastıklarının sunduğu konfor ve rahatlık çok daha üst seviyededir. 

Oturma ya da dinlenme zamanında sırt ile mükemmel uyum sağlayarak sırtı destekleyen yastıklar, aynı zamanda visco elastik sünger malzemesinin özelliği sayesinde sırtın tam şeklini alarak sırtı kavrar. Bu sayede sırt ve bel ağrısı oluşumunu da büyük oranda engeller. 

Türkiye’nin ilk visco yastık üreticisi olan Visko Love markasının geniş ürün yelpazesinde farklı sırt ve oturma yastığı modelleri de mevcuttur. En çok tercih edilen modellerin başında sırtı tam kavrama özelliği olan Back Support Visco Sırt ve Bel Yastığı modeli gelir. %100 visco akıllı sünger malzemesinden üretilmiş olan model, kronik ve akut sırt ve bel ağrılarının oluşumunun engellenmesinde oldukça başarılı bir üründür. 

Oturma yastığı denildiğinde ise yine akla gelen Visko Love markasının çeşitli modelleri vardır. Bu modellerden birisi klasik oturma yastığı formunda olsa da oturuş sırasında kalçayı rahatlatırken aynı zamanda bel ve omurga kaslarının doğru hizalanmasını sağlayan Ring Cushion Visco Oturma Yastığı modelidir. Sitting Cushion Visco Oturma Yastığı ise çok tercih edilen bir diğer model olmakla birlikte eğimli yapısı sayesinde konforlu ve sağlıklı bir oturma alanı oluşturan modeller arasında yer alır. 

Sırt Destek Yastığı

Sırt dayama yastığı ya da sırt destek yastığı, otururken ya da dinlenirken sırtı doğru pozisyonda tutmak ve rahatlatmak için özel olarak üretilmiş yastıklar için kullanılan genel isimdir. Aynı zamanda uyku esnasında sırtı rahatlatmak için de kullanılabilen işlevsel sırt yastığı, vücudu doğru hizada tutarak sırt ve bel ağrılarının oluşumunu, postür bozukluğunu önlemeye yardımcı olur. 

Ortopedik Sırt Yastığı

Sırt ve bel yastığı çeşitleri, genellikle ortopedik özelliklere sahip olmaktadır. Visco ortopedik yastık olarak sırt yastıkları, sırt ve bel bölgesine ekstra konfor ve rahatlık sunmak için özel olarak tasarlanır. Özel tasarım ve forma sahip olan ortopedik sırt yastığı, özel şekli ve ölçüleri sayesinde otururken, uyurken ya da dinlenirken sırt, bel ve boyun bölgesine sağladığı uyum ile ekstra konfor ve destek sunar. 

Medikal Sırt Yastığı

Medikal yastık modelleri, özellikle omurga, bel, boyun ve sırt ya da postür bozukluğu gibi sorunları olan kişiler için özel olarak üretilmektedir. Terletmeyen yastık ve benzeri gibi çeşitli ekstra özelliklere sahip olabilen medikal sırt yastığı, özellikle sırt ve bel ağrısı olan kişilere uzmanlar tarafından tedaviye destek amaçlı önerilmektedir. 

Medikal sırt yastıkları, sırt bölgesine ekstra destek ve rahatlık sunarken özellikle tedavi sürecinde tedaviye destek olarak kullanılır. Dolayısıyla da bu tür yastıklar mutlaka uzman tavsiyesi ve kontrolünde bilinçli olarak kullanılmalıdır. 

Koltuk Sırt Yastığı

Koltuk sırt yastığı, sandalye ve ofis koltuğu gibi oturma alanlarında kullanılabildiği gibi aynı zamanda oturma koltuklarında da sırtı desteklemek amacıyla kullanılabilir. Özel tasarıma sahip olan koltuk sırt yastıklarının üretilmesinin öncelikli amacı; uzun süre oturulan zaman dilimlerinde sırtın doğru pozisyonda kalarak desteklenmesini sağlamaktır. 

Koltuk sırt yastıkları, sırtın desteklenmesi ve aynı zamanda postür bozukluğunun giderilmesi için kullanılırken özellikle sırt dayama kısmı konforlu olmayan oturma alanlarında tercih edilen işlevsel ürünlerdir. 

Sırtı desteklemek, sırt ağrılarının ve postür bozukluğunun giderilmesi için kullanılan sırt yastıkları; aynı zamanda koltuklarda dekoratif amaçlı olarak kullanılması için çeşitli model ve tasarımlarda da üretilmektedir. 

Araba Sırt Yastığı

Yolculuk yastığı ya da araba sırt yastığı, araç koltuğunda kullanılmak üzere tasarlanmış olan yastıklardır. Araç içinde sürücü ve yolcuların konforunu arttırmak ve sırt desteği vererek yolculuğun konforlu geçmesini sağlar. 

Araç koltuklarında kullanılmaya uygun ölçü ve tasarımlarda olan sırt destek yastıkları, özellikle uzun süreli yolculuklarda sürücülerin ve yolcuların doğru pozisyonda kalmasını sağlar. Bu sayede uzun süre sabit kalınan yolculuklarda kullanıcıların doğru ve rahat bir pozisyonda kalmasını sağlar. Söz konusu modeller, araç iç tasarımına ve koltuklara uygun olarak özel bir tasarıma sahip modellerdir. 

Bebek Sırt Yastığı

Bebek yastığı modelleri arasında en çok tercih edilen ortopedik yastık çeşitlerinden birisi de bebek sırt yastıklarıdır. Bebeklerin baş, boyun ya da sırtına destek vermek ve bebeğin uyku sırasında doğru pozisyonda kalması için kullanılır. Ayrıca bebeklerin uyku sırasında doğru pozisyonda kalmasını sağlarken omurga gelişimini de desteklemektedir. 

Hamile kadınların da gebelik döneminde sıkça tercih ettikleri hamile yastıkları arasında yer alan bebek sırt yastığı, yumuşak ve nefes alabilirliği yüksek olan malzemelerden üretilmektedir. Özellikle hipoalerjenik malzemelerden üretilmiş olan bebek sırt yastıkları bebeklerin sağlığı için en doğru ürünlerdir. 

Sırt Yastığı Fiyatları

Sırt visco yastık fiyatları, yastıkların çeşitli özelliklerine göre farklılık gösterir. Özellikle yastığın türü, ölçüleri, tasarımı, üretim malzemesi ve diğer üretim materyalleri doğrudan fiyatları etkileyen faktörlerdir. Ayrıca yastığın kalitesi ve üretimi firmasının fiyatlandırması da ücretler üzerinde etki gösterebilir. 

Sırt yastıklarını fiyatları kalite ile doğru orantılı artış gösterebilir. Bu noktada modeller arasından tercih yaparken önceliğiniz kişisel ihtiyaçlarınız ve kaliteli bir ürün tercihi olmalıdır. Zira kaliteli bir ürün daha uzun ömürlü olacağından uzun vadede ekonomik ürünlere göre çok daha tasarruf sağlayacaktır. 

ViscoPad Visco Yatak Pedi 4 cm

ViscoPad Visco Yatak Pedi 7 cm

ViscoPad Visco Yatak Pedleri, rahatsızlık hissi veren yatakların konforlu hale gelmesi ve aynı zamanda yeni yataklara da ekstra konfor sağlanması için üretilmiştir. Bir başka üretim amacı ise yatağın temiz ve hijyenik kalması, sürtünmeye bağlı olarak aşınmanın engellenerek daha uzun ömürlü kullanım sağlanmasıdır.

Bizimle İletişime Geçmek İçin Kendinizi
Özgür Hissedin...

+90 216 479 81 12
Pazartesi - Cuma
09:00 – 17:00 arası

"Uykunun Kalbi Sizin İçin Atıyor"

Sizlere daha iyi bir deneyim sunabilmek için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak, çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.