Silikon Yastık

Silikon Yastık

Yazı İçeriği

Silikon yastık, uyku sırasında rahatlık ve destek sunmak amacıyla silikon dolgusuyla üretilen yastık türüdür. 

Uykunun kalitesini ve rahatlığını belirleyen en önemli ürünler arasında yastık çeşitleri yastık rehberinde de yer almaktadır. Baş ve boyun bölgesini destekleyerek uykunun konforlu bir hale gelebilmesi için yastıkların önemi yadsınamaz ölçüdedir. Bu sebeple günümüzde farklı ölçülerde, farklı tasarımlarda ve farklı dolgu malzemeleriyle visco yastık, pamuk yastık, yün yastık gibi birçok model üretimi yapılmaktadır. 

Üretilen yastıklardan hem ekonomik hem de konforlu olması sebebiyle en çok tercih edilen modellerden birisi de silikon yastıklardır. Silikon yastıklar, genellikle 50×70 ölçülerinde üretilmekte olup içerisinde farklı özelliklere sahip silikon dolgusu yerleştirilmektedir. İçerisine yerleştirilen silikon malzemesinin özellikleri doğrultusunda yastığın yükseklik ve sertlik derecesi gibi özellikleri de farklılık gösterebilmektedir. 

Silikon Yastık Nedir?

İç dolgusunda silikon adı verilen sentetik bir malzemenin kullanıldığı yastık çeşididir. Söz konusu yastık çeşitleri, uyku sırasında baş ve boyun kısmına destek vererek aynı zamanda konfor sunmaları için tasarlanmıştır. 

Silikon dolgu yastık türleri, içerisindeki silikon dolgusu sayesinde anti-alerjik özelliğe sahiptir. Bu sayede alerjik reaksiyonları engeller. Aynı zamanda temizlik ve bakımı oldukça kolaydır. 

Silikon Yastık Nasıl Yapılır?

Silikon dolgulu yastıklar, üretim sanayisinde belirli bir üretim basamağı izlenerek üretilir. Silikon yastıkların üretim aşamalarını şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • İlk aşamada yastığın iç dolgusu için destekleyici ve aynı zamanda yumuşak olan bir silikon malzemesi seçilir. 
  • Seçilen malzeme ile yastık şiltesinin içi elle ya da otomatik bir şekilde makineyle doldurulur. 
  • Doldurma işlemi sonrasında şilte yastık kılıfına geçirilir ve açık olan kenar dikiş yöntemiyle kapatılarak sabitlenerek dolgu malzemesinin dışarı çıkması önlenir. 
  • Bir diğer aşamada ise yastık şeklinin deforme olmaması, baş ve boyun bölgesine tam destek verebilmesi için kalıplama işlemi yapılarak yastığın istenen şekli alması sağlanır. 
  • Son aşamada ise yastık kalite kontrol işlemlerinden geçirilerek herhangi bir üretim hatası varsa düzeltilir ve paketleme yapılarak yastıklar dağıtıma hazır hale getirilir. 

Silikon Yastık Çeşitleri  

Silikon dolgulu yastıkları farklı ölçülerde üretilebildiği gibi aynı zamanda terletmeyen yastık gibi ekstra özelliklere sahip olarak da üretilebilir. Ortopedik yastık özellikleri taşıyan modelleri de bulunan yastıklardan, bebeklerin baş ve boyun ölçülerine uygun ebatlarda bebek yastığı da yapılabilmektedir. 

Silikon dolgulu yastıklar arasında en çok tercih edilen çeşitlerden birisi de hamile yastıkları olmaktadır. Gebelik döneminde bel, boyun, bacak gibi bölgelerde çok fazla ağrı olduğundan vücut daha fazla desteğe ihtiyaç duyabilir. Bu noktada silikon hamile yastığı kullanımı oldukça fayda sağlamaktadır. 

Araba yastığı ya da seyahat yastığı olarak da kullanılabilen yastıklar, oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Özellikle uzun mesafeli yolculuklarda silikon yolculuk yastığı seyahatlerin daha konforlu geçmesine yardımcı olur.

Silikon yastık çeşitleri, farklı özelliklerde olan silikon malzemeleriyle de tasarlanabilir. Yastık üretiminde en çok kullanılan silikon dolgu malzemesi ise boncuk ve silikon elyaf malzemeleridir. Yastıklar üretildiği dolgu malzemesine göre isim alabilmektedir. 

Boncuk Silikon Yastık

Boncuk silikon yastıklar genellikle uyku yastığı olarak imal edilir. Yetişkin ve çocuk yastığı olarak farklı ölçülerde üretilen bu yastıkların içerisinde boncuğa benzeyen silikon mikro boncuklar vardır. İçerisindeki boncuk görünümlü silikonlardan dolayı bu yastıklara boncuk silikon adı verilir. 

Boncuk silikon dolgulu yastıklar, baş ve boyun bölgesini desteklemeyi hedeflediğinden ürünlerin iç dolgu sertliği kişiselleştirmeye müsaade etmektedir. Ayrıca anti-alerjik yapısı sayesinde alerjik reaksiyonlara izin vermez ve hijyenik uyku ortamı oluşturulmasına yardımcı olur. 

Silikon Elyaf Yastık

Silikon elyaf yastıklar, silikon elyaf olarak adlandırılan sentetik bir dolgu malzemesiyle doldurularak üretilen yastıktır. Silikon elyaf yastıklar da tıpkı boncuk silikon dolguları gibi baş ve boyun bölgesini destekleme özelliğine sahiptir. Yumuşak, esnek ve rahat yapısı sayesinde uyku deneyimini de konforlu bir seviyeye çıkarır.

Silikon elyaf dolgulu yastıklar alerjik reaksiyonları engelleme özelliğine sahip, temizlik ve bakımı pratik olan hijyenik modeller arasında yer alır. Ayrıca bu yastıklar farklı ölçülerde ve özelliklerde olduğundan kişisel tercihlere göre tercihler bulmak mümkündür.

Silikon Yastık mı Elyaf Yastık mı?

Silikon ve elyaf yastıklar, iki farklı model olmakla birlikte içlerindeki dolgu malzemesine göre farklı özelliklere sahip olabilmektedir. Her iki yastık modeli de yumuşak, hafif ve destekleyici özelliği sayesinde konforlu uyku ortamının oluşturulmasına yardımcı olur. 

Silikon ve elyaf yastıkları anti-alerjik yapıya sahiptir. Bu sayede toz akarlarına karşı yüksek dayanıklılık gösterirler ve özellikle alerji problemleri yaşayanlar için doğru tercihler arasında yer alır. Silikon ve elyaf yastık modelleri arasında minimal düzeyde de olsa sertlik farkı olabilir. Burada her iki yastıktan birisi için her kullanıcı için hangi yastığın doğru olduğunu söylemek mümkün değildir. Her birey için kişisel tercihlere, fizyolojik ihtiyaçlara göre silikon ya da elyaf yastık daha iyi olabilir. 

Silikon Yastık Sağlıklı mı?

Silikon visco ortopedik yastık modelleri, kaliteli silikon malzemesinden üretildiğinde her alanda kullanılabilen yastıklardır. Kaliteli silikon yastıklar içerisinde sentetik malzeme bulunmaz. Bu sayede silikon dolgulu yastıkların alerjik reaksiyon oluşturma riski yok denecek kadar azdır. Dolayısıyla da bronşit, egzama, astım ve benzeri gibi alerjik reaksiyonları olan bireyler için kaliteli silikon yastıklar sağlıklı ve güvenli seçimler arasında yer alabilir. 

Silikon Yastık Yıkanır mı?

Silikon dolgulu yastıkların elde ya da makinede yıkanması mümkündür. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli nokta yastığın yıkama talimatına uygun olarak yıkanmasıdır. Eğer elde yıkanacak ile mutlaka uygun bir deterjan kullanılarak bol su ile yıkanmalı ve yıkanma sonrasında yastıkta deterjan kalıntısının kalmadığından emin olunmalıdır. 

Elde yıkamak yerine silikon dolgu yastıkları makinede yıkamak da mümkündür. Eğer yastık çok büyük değilse ve makineye sığıyor ise bu durumda en düşü ayar olan 30 derecede yıkanabilmektedir. 

Boncuk Silikon Yastık Yıkanır mı?

Boncuk silikon da bir tür silikon dolgu malzemesidir. Boncuğa benzeyen formundan adını almıştır. Silikon kolay temizlenebilen ve gerek makinede gerekse elde yıkanabildiğinden silikon dolgu malzemesinin boncuk silikon türü de 30 derecede makinede kolaylıkla yıkanabilmektedir. 

Silikon Yastık Hangi Programda Yıkanır?

Silikon dolgulu yastıklar, eğer makineye sığıyorsa ve tamburu zorlamıyorsa makinede kolaylıkla yıkanıp temizlenebilen ürünlerdir. Eğer silikon yastıklarınızı makinede yıkamak istiyorsanız genellikle tüm üretici firmalar 30 derece, ağartıcı kullanmadan yıkanmasını önermektedir. Ağartıcı deterjan olmadan uygun bir deterjanla 30 derecede yıkanan silikon yastıklar makinede yıkanarak uzun ömürlü temiz ve dayanıklı bir şekilde kullanılabilir. 

En İyi Silikon Yastık Hangisi?

En iyi silikon yastık, her bireyin kişisel uyku ihtiyaçlarına, fiziksel özelliklerine ve kişisel tercihlerine göre değişebilir. Dolayısıyla da silikon yastık kullananlar tarafından yapılan yorumlar farklılaşmaktadır. Silikon dolgulu yastıklar farklı ebatlarda üretilebildiği gibi aynı zamanda farklı üreticiler tarafından farklı şekil ve özelliklerde de üretilebilir. Bu nedenle her kullanıcının kişisel tercihlerine ve uyku ihtiyaçlarına hangi silikon yastık modeli hitap ediyorsa o kullanıcı için en iyi silikon yastık modelinin o olduğunu söyleyebiliriz. 

Silikon Yastık Kaç Gram Olmalı?

Silikon dolgulu yastıklar, ekonomik ve aynı zamanda makinede yıkanarak kolay temizlenebilir olduğundan yaygın olarak kullanılan yastık türleridir. Bu yastıklar silikon elyaf ya da boncuk elyaf gibi çeşitli silikon malzemesinden üretilebilir. Silikon dolgusuyla üretilen bir yastığın ideal kullanım düzeyinde olabilmesi için yastık kılının içerisine en az 800 gram kadar silikon elyaf konulmalıdır. Bu miktar sertlik ve yükseklik derecesine göre bazı modellerde daha fazla olabilir.

Silikon Yastık Nasıl Kabartılır?

Silikon elyaf ya da boncuk yastıkları kabartmak iki farklı yöntemle oldukça kolaydır. Şayet yastığınızı makinede yıkadıysanız kurutuma işlemini güneşin altında ara ara havalandırarak yaptığınızda kuruma esnasında yastığınız kendisi kabaracaktır. Yıkama işlemi yapmadan yastığınızı kabartmak istiyorsanız günlük olarak mümkünse güneş altında havalandırarak ve nazik bir şekilde elyafları birbirinden ayırarak da yastıkları kabartmak mümkündür. 

Silikon Yastık Fiyatları

Silikon yastık türleri, diğer birçok yastık modeline göre çok daha ekonomik, kullanımı ve bakımı kolay olan yastıklardır. Dolayısıyla da kendi içinde farklı modellerde, boyutlarda ve özelliklerde üretilen silikon visco yastık fiyatları, daha ucuz fiyatlarda satılmaktadır. 

Silikon yastıklar uygun fiyatlı olsa da modeller arasında boyutuna, modeline, ürün kalitesine, tasarım özelliklerine göre fiyatları yüksek olan modeller de vardır. Dolayısıyla da kişisel tercihlere ve uyku ihtiyaçlarına göre tercih edilecek silikon dolgulu yastıkların özellikleri doğrultusunda fiyatlar değişmektedir. 

ViscoPad Visco Yatak Pedi 4 cm

ViscoPad Visco Yatak Pedi 7 cm

ViscoPad Visco Yatak Pedleri, rahatsızlık hissi veren yatakların konforlu hale gelmesi ve aynı zamanda yeni yataklara da ekstra konfor sağlanması için üretilmiştir. Bir başka üretim amacı ise yatağın temiz ve hijyenik kalması, sürtünmeye bağlı olarak aşınmanın engellenerek daha uzun ömürlü kullanım sağlanmasıdır.

Bizimle İletişime Geçmek İçin Kendinizi
Özgür Hissedin...

+90 216 479 81 12
Pazartesi - Cuma
09:00 – 17:00 arası

"Uykunun Kalbi Sizin İçin Atıyor"

Sizlere daha iyi bir deneyim sunabilmek için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak, çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.