Ortopedik Yatak

Ortopedik Yatak

Yazı İçeriği

Ortopedik yatak, uyku sırasında vücudu doğru pozisyonda tutmak ve vücuda destek vermek amacıyla tasarlanmış yatak modelidir. 

Visco yatak modelleri arasında çok sık tercih edilen ortopedik modeller, vücudu maksimum düzeyde destekleyen aynı zamanda omurganın düz çizgide kalmasını sağlayan yataktır. Kaliteli ve sağlıklı bir uyku ortamı için en temel gereklilik doğru bir yataktır. Bu noktada ortopedik özellikte olan yataklar çeşitli özellikleriyle farklı beklentileri karşılayabilecek işleve sahiptir. 

Ortopedik yapıda üretilmiş olan yataklar, çeşitli ölçülerde üretilebildiği gibi aynı zamanda farklı malzemelerden ve en önemlisi de farklı sertlik düzeylerinde üretilebilir. Bu sebeple kişisel ihtiyaçlarınız, beklentileriniz ve vücut yapınız doğrultusunda size en uygun olan ortopedik yatağı farklı modeller arasından bulmanız oldukça mümkündür. 

Ortopedik Yatak Nedir?

Ortopedik yatak çeşitleri, uyku sırasında vücudun ihtiyaç duyduğu desteği sunmak ve aynı zamana omurganın doğru hizalanmasına yardımcı olmak için tasarlanmış yatak türleridir. Tüm vücudu destekleyen ortopedik özellikli yataklar, özellikle boyun, sırt ve bel bölgesine maksimum destek sunar. Bu sayede de sırt, bel ve boyun ağrısı şikayeti olan kişiler için çok daha konforlu ve rahat ürünlerdir. 

Ortopedik yapıya sahip olan yataklar, aynı zamanda tüm vücut ağırlığını yatağa eşit bir şekilde dağıtma özelliğine sahiptir. Bu sayede uykuda uyuşma ve benzeri gibi nedenlerle dönme ihtiyacının oluşmasını önleyerek basınç noktalarını azaltır ve kesintisiz uyku için en ideal ortamı oluşturur. 

Ortopedik Yatak Faydaları

Vücudu destekleyerek omurganın doğru hizada kalmasını sağlayan ortopedik yataklar, özellikleri sayesinde kullanıcılara birçok faydayı da beraberinde getirir. Bu faydaların başında sunduğu destek  ile birlikte sırt ve bel ağrılarını azaltması gelir. Vücudun ağırlığını tüm yatağa eşit bir oranda yaydığından sunduğu desteğin yanı sıra aynı zamanda basınç noktalarını azaltarak bel, boyun ve sırt ağırlarının hafiflemesine yardımcı olur. 

Ortopedik özellikteki yatakların en önemli özelliklerinden birisi de hareket izolasyonudur. Özellikle iki kişinin yattığı yataklarda uyku kalitesini büyük oranda arttıran hareket izolasyonu, partnerlerden birisinin uykuda hareket etmesi halinde diğer partnerin etkilenmemesini sağlar. Böylece ultra konfor ve destek sunduğundan ağrı ve stres gibi şikayetleri de ortadan kaldırarak uyku kalitesini maksimum seviyeye çıkarır. 

Ortopedik yatakların en can alıcı özelliklerinden bir diğeri ise ortopedik sorunların tedavisinde tedavi sürecine destek olmasıdır. Sırt, bel ve boyun gibi bölgelerde ağrı ve benzeri gibi sağlık sorunları yaşayan kişiler için düzenli kullanımda ortopedik yataklar tedavi sürecine ciddi boyutta destek olmaktadır. 

Her ne kadar ortopedik yataklar genel olarak birçok fayda sunsa da bu faydalar ihtiyaçlara uygun modeller seçildiğinde kendisini gösterecektir. Bu sebeple ortopedik yataklardan maksimum verim alabilmek için mutlaka kişisel ihtiyaçlar doğrultusunda doğru sertlik ve doğru yapı özelliklerinde yatak tercihi yapılmalıdır. 

En İyi Ortopedik Yatak

En iyi ortopedik yatak algısı kişiden kişiye göre değişken olabilir. Ortopedik özellikte üretilmiş olan yataklar, farklı malzemelerden üretildiği gibi aynı zamanda farklı sertlikte ve ortopedik seviyesinde üretilebilir. Dolayısıyla da her modelin özellikleri de farklı olabilir. 

Vücut yapısı, sağlık sorunları, kişisel ihtiyaçlar ve beklentiler doğrultusunda her kullanıcı için ideal model de değişkenlik gösterebilir. Bu sebeple en iyi ortopedik yatak çeşidi her birey için farklı modele göre şekillenebilir. 

Ortopedik Yatak Pedi

Yatak üstü ortopedik ped, ortopedik özellikte olmayan ve hatta eskimiş olan yatakları ortopedik forma kavuşturulabilmesi için yatak şiltesi olarak kullanılan üründür. Ortopedik pedler, yatağın üzerine yatağı tam kaplayacak formda üretilir. Bu nedenle yatağı tam kaplaması için ortopedik yatak pedleri de farklı yatak ölçülerine göre çeşitli ebatlarda üretilir.

Eskimiş ve rahat formunu kaybetmiş olan yatakların üzerine ortopedik olan yatak pedi serildiğinde tıpkı ortopedik yataklarda bulunan özellikleri yatağa kazandırmak mümkündür. Ortopedik pedler, visco elastik sünger, lateks ve benzeri gibi farklı malzemelerden üretilebilir. Bu ürünlerden özellikler lateks ve visco yatak pedi modelleri en çok tercih edilen modellerin başında gelir. 

Ortopedik Yatak Modelleri 

Ortopedik özellikte üretilmiş olan yataklar arasında onlarca farklı model bulmak mümkündür. Modeller arasında reflü yatağı gibi medikal ürünler bulunabileceği gibi aynı zamanda yarı, tam ve full visco ortopedik yastık ve yatak gibi ürünler de vardır. 

Ortopedik yatak çeşitleri, tek kişilik ve çift kişilik gibi farklı ebatlarda üretildiğinden söz konusu modellerin bebek ve çocuk yatak tasarımları da vardır. Ayrıca ortopedik özellikteki yataklar lateks ve visco yani hafıza köpüğü gibi malzemelerden katlanır, yer yatağı gibi farklı özellik ve tasarımlarda üretilebilmektedir. 

Full Ortopedik Yatak

Full ortopedik yatak denildiğinde öncelikle söz konusu yatağın %100 ortopedik özellikleri olan bir yatak olduğu akla gelir. Kısmen doğru olsa da aslında bu terim, vücudu en iyi şekilde destekleyen, maksimum konfora sahip, sırt ve bel ağrılarını gidermekten en başarılı olan yani kısacası ortopedik yatak özelliklerini en üst seviyede taşıyan yataklar için kullanılır. 

Full ortopedik olan yataklar aynı zamanda vücuda ekstra destek vererek basıncı azaltma ve omurgayı hizalama konusunda en başarılı ürünlerdir. Ancak full ortopedik olan yatakların özellikleri de değişkenlik gösterdiğinden tercih öncesinde mutlaka özellikler değerlendirilerek kişisel ihtiyaçlar ile örtüşmesine dikkat edilmelidir. 

Tam Ortopedik Yatak

Ortopedik olan yataklar yatak markaları tarafından çeşitli özelliklerde üretilir ve özelliklerine göre yataklar farklı isimlerle adlandırılır. Bu yataklardan birisi de tam ortopedik olan yataklardır. Tam ortopedik yataklar, sünger dolgusunun diğer yataklara göre daha sert yüzeye sahip olan yataklardır.

Kullanıcılara sert yüzey sunan tam ortopedik modeller, vücuda daha üst seviyede destek verdiğinde sırt, boyun ve bel ağrısı olan kişiler için ideal modellerdir. Bu sayede vücuda tam destek vererek vücudun her uyku pozisyonunda rahat ve sağlıklı konumlanmasını sağlar. 

Yarı Ortopedik Lateks Yatak

Yarı ortopedik lateks yatak, tam ortopedik yataklara kıyasla daha yumuşak yüzey sunan ve doğal lateks malzemesinden üretilmiş yataktır. Özellikle sert yatak kullanmayı sevmeyen ve yatakta gömülme hissiyatını ortopedik olan yataklarda hissetmek isteyen kişilerin tercih edebileceği üründür. 

Lateks malzemesi doğal bir dolgu malzemesi olmakla birlikte aynı zamanda tam ortopedik yataklara kıyasla gömülme hissi veren malzemedir. Bu nedenle de eğer sert yatak kullanmayı sevmiyorsanız lateksten üretilmiş yarı ortopedik modelleri tercih edebilirsiniz. 

Ultra Ortopedik Yatak

Ultra ortopedik yatak, farklı marka ve firmalar tarafından çeşitli özelliklerde üretilen yatak modelidir. Ultra ortopedik özellikte olan yataklar, vücuda ekstra ve maksimum düzeyde destek veren yataklardır. Vücuda ekstra ve en üst seviyede destek vermeyi hedefleyen ultra ortopedik olan yataklar, oldukça sert bir yüzeye sahip olmakla birlikte aynı zamanda ekstra destek tabakaları ve ekstra basınç azaltma teknolojileriyle imal edilir. 

Ultra ortopedik yataklar, her bireyin kullanabileceği modeller değildir. Ekstra sertliğe sahip olan söz konusu yataklar, özellikle sırt ve bel ağrısı olan kişilere faydalı olabilir. Ancak tercih yaparken kişisel tercihler, sağlık problemleri ve fiziksel özellikler göz önünde bulundurulmalıdır. 

Yarı Ortopedik Yatak

Yarı ortopedik yatak, ultra ya da tam ortopedik modellere göre daha yumuşak yapıya sahiptir. Söz konusu yatakların imalatında kullanılan sünger dolgusu daha yumuşak yapıdadır. Ancak yumuşak olması olumsuz bir özellik değildir. Yarı ortopedik ve yumuşak yüzeyli olan yataklarda da ortopedik yataklar için gerekli standarda uygun olan sertlik derecesine bağlı kalınır. 

Tek Kişilik Ortopedik Yatak

Ortopedik tek kişilik yatak çeşitleri, ortopedik özelliklerde olan ve tek bir kişinin hem konforlu hem de sağlıklı bir uyku ortamı sağlayabileceği yataklardır. Ortopedik ve tek kişilik olan yataklar 90×190, 120×200 ve 80×180 gibi farklı ebatlarda üretilir. Tek kişilik ebatlarda üretilen yataklar da farklı sertlik seviyesinde ve farklı dolgu malzemeleriyle tasarlanır. 

Çift Kişilik Ortopedik Yatak

Ortopedik ve çift kişilik yatak ürünleri, isminden de anlaşılabileceği gibi iki kişinin rahatlıkla yatabileceği ölçülere sahip olan ürünlerdir. Çift kişilik yataklar genellikle 140×190 ve 160×200 ölçülerinde üretilmektedir. Ancak daha minimal ölçülerde çift kişilik yatak arayan kişiler için daha küçük olan 100×200 ölçülerinde de hem çift kişilik hem de ortopedik olan yataklar imal edilebilmektedir. 

Ortopedik Bebek Yatağı

Ortopedik bebek yatağı, bebeklerin sağlıklı ve konforlu bir uyku deneyimi yaşayabilmesi için üretilmiş yatak modelidir. Bebekler için üretilen yatak türleri çeşitli ebatlarda üretilse de en çok üretilen ve tercih edilen ölçüler 70xx120 ve 70×130 olmaktadır. 

Ortopedik özellikte üretilen bebek yatakları, uyku sırasında bebeklerin vücudunu ve aynı amanda omurga gelişimini desteklemeyi amaçlar. Vücut yapısını desteklemek için vücut basıncını azaltan bebek yatakları, aynı zamanda bebeğin uyku sırasında güvenli olabilmesi için özel bir tasarıma sahiptir. 

Ortopedik Hasta Yatağı

Ortopedik hasta yatağı, yatağa bağımlı olan ya da uzun süre yatmak durumunda olan hastaların hareket kabiliyetini ve konforunu arttırmak için tasarlanmıştır. Hasta konforunun ve sağlığının ön planda tutularak üretildiği ortopedik hasta yatakları, ayrıca sürekli yatmaya bağlı olarak oluşan yatak yaralarının oluşumunu önlemede de oldukça etkili ve işlevseldir. Hasta yataklarının neredeyse tüm modelleri pozisyon değiştirilmesine imkan tanıyan teknolojik ürünlerdir. Bu sayede hastanın yatakta daha kolay hareket etmesi ya da ettirilebilmesi için bazı modeller elektrikli olarak tasarlanabilir. 

Ortopedik hasta yatakları sağlıklı ve konforlu tasarımlarının yanı sıra aynı zamanda güvenlik önlemlerinin de üst seviyede olduğu yataklardır. Bu nedenle hemen hemen her modelde hastaların düşmelerini önleyecek güvenlik korkuluk tasarımları yer almaktadır. Ayrıca sürekli yatan hastaların konforu ve sağlığı için ortopedik hasta yataklarında hava dolaşımının maksimum düzeyde olduğu özel hava kanalları ya da hava yastıkları kullanılır. 

Ortopedik Hastane Yatağı

Ortopedik hastane yatakları, hastane ortamında hasta bakımını kolaylaştırmak ve hastalara konforlu bir alan sunmak için özel tasarlanmış medikal ürünlerdir. Hastane yatakları, ortopedik özellikleri taşımakla birlikte aynı zamanda emniyet korkulukları sayesinde üst düzey güvenlik önlemlerine sahiptir. 

Ortopedik hastane yatakları, hava kanalları ve hava yastıkları ile tasarlanmış olup hava dolaşımı yüksek olan ürünlerdir. Bu sayede özellikle uzun süre yatmak durumunda olan hastalarda bası yani yatak yarası oluşumunu önler. Diğer yandan hareket kabiliyetini arttıran tasarımı sayesinde hem hastanın hem de hastaya bakım veren kişinin hareket imkanını arttırmaktadır. Bu nedenle de hasta bakımında hastane ortamında oldukça işlevsel ve konforlu ürünlerdir. 

Ortopedik Yer Yatağı

Ortopedik yer yatağı, doğrudan yer zemininde kullanılmak üzere tasarlanmış olan yatak çeşididir. Ancak ortopedik özellikte olan yer yataklarının diğer yatak modelleriyle karşılaştırıldığında hareket kabiliyeti çok daha kısıtlı olan yataklardır. Bu sebeple genellikle uzun süre yatmak zorunda olan ya da tamamen yatağa bağımlı olan ve yaşlılar için tercih edilen yataklardır. 

Ortopedik yer yatakları, yerden az miktarda sadece yatağın yüksekliği kadar yüksek olur. Bu sebeple düşme riski yoktur. Ayrıca tıpkı diğer ortopedik olan yataklarda olduğu gibi destek verme ve basınç azaltma özelliği sayesinde sırt, bel ve boyun ağrılarının ya da yatak yaralarının oluşumunu önler. 

Yaysız Ortopedik Yatak

Yaysız ortopedik yataklar, imalatında yay sistemlerinin kullanılmadığı ve genellikle visco, lateks gibi malzemelerden üretilmiş olan yataklardır. Bir ortopedik yatağın tüm özelliklerini taşıyan yaysız ortopedik yataklar, uyku sırasında ekstra destek ve konfor sunar. Aynı zamanda basınç azaltma özelliği sayesinde vücut ağırlığını tüm yatağa eşit olarak yayarak uyku ortamının daha konforlu ve uykunun kesintisiz olmasına yardımcı olur.

Katlanır Ortopedik Yatak

Katlanır ortopedik yatak, ortopedik olan ve katlanma özelliği sayesinde yer tasarrufu sağlayan özel tasarımlı yataklardır. Full, tam ya da yarı ortopedik gibi tüm yataklar yatak firmaları tarafından katlanır özellikte üretilebilmektedir. Geleneksel ya da paket yaylı yatak ve yaysız yataklar arasında da katlanır tasarımlarda modeller bulabilmeniz mümkündür. 

Ortopedik katlanabilir yataklar, genellikle ahşap ya da metal çerçeve içine geçirilerek üretilir. Özellikle taşınabilir ve hafif olması yer tasarrufu sağlayarak işlevsel bir kullanım alanı oluşturur. 

Ortopedik Sünger Yatak

Ortopedik sünger yatak, vücuda üst düzey konfor sunarak konforlu bir uyku ortamı oluşturmak için üretilmiş yatak modelidir. Söz konusu yataklar uyku sırasında vücudun doğru hizada kalmasını sağlarken aynı zamanda omurga sağlığını korur ve uyku deneyimini hem sağlıklı hem konforlu bir seviyeye taşır. 

Ortopedik sünger yatakların imalatında genellikle yüksek yoğunluğa sahip olan poliüretan sünger, lateks ya da visko yatak modellerinde kullanılan visco elastik sünger malzemesi tercih edilir. Böylece ortopedik özelliklere sahip olan sünger yataklara vücut desteği, basınç azaltma gibi özellikler de eklenmiş olur. 

Ortopedik Visco Yatak

Visco ortopedik yatak, kaliteli visco elastik sünger malzemesinden yani hafızalı köpükten üretilir. Visco elastik sünger, ısı ve ağırlığa karşı duyarlıdır. Bu özelliği sayesinde vücut ile temas ettiği anda vücudun tamamen şeklini alana kadar hareket eder. 

Ortopedik visko yatak çeşitleri, tüm vücudu eşit oranda desteklerken vücudun ihtiyaç duyduğu tüm desteği sunar. Bu sayede sırt, bel ve boyun bölgelerinde ağrı oluşumunu önleyerek omurgayı doğru hizaladığından yeni ağrıların oluşumunu önler. 

Ortopedik Şişme Yatak

Ortopedik şişme yatak hem taşınabilir hem de konforlu modeller olduğundan özellikle seyahatlerde tavsiye edilen modeldir. Seyahatlerin yanı sıra aynı zamanda misafir ağırlama sırasında kullanılabilecek işlevselliğe sahip olan ortopedik şişme yatak, rahatlığı ve işlevselliği sayesinde birçok kullanıcı tarafından önerilmektedir. 

Ortopedik şişme yataklar, hava ile doldurulan ve bir ortopedik özellikli yatakta olması gereken tüm özellikleri taşıyan yataklardır. Dolayısıyla da diğer yataklar gibi sırt ve bel ağrısı ya da uyku düzensizliği şikayetleri olan kişiler için çok daha kullanışlıdır. 

Sert Ortopedik Yatak

Ortopedik sert yatak, uyku sırasında vücuda ultra destek veren ve omurganın doğru hizada kalmasını sağlayan yataktır. Özellikle sırt, bel ve boyun ağrısı gibi ortopedik sorunları olan kişiler için oldukça etkili çözümler arasında yer alır. 

Sert ortopedik yataklar, diğer yataklara nazaran daha sert bir yüzeye ve sertlik derecesine sahip visco elastik sünger ve lateks gibi yoğunluğu yüksek olan malzemelerden gömülme hissi vermez. Ancak vücudu destekleme ve basınç noktalarını azaltma özelliklerini en üst seviyede taşır. 

Ortopedik Çocuk Yatağı

Ortopedik çocuk yatakları, genellikle tek kişilik yatak ölçülerinde ya da 80×200 gibi daha küçük ölçülerde üretilmektedir. Ortopedik çocuk yataklarının temel amacı öncelikle uyku esnasında vücudu doğru konumlandırmak ve omurga gelişimini desteklemektir. Bunun için de özel tasarıma sahip olan ortopedik çocuk yatakları, uyku esnasında doğru uyku pozisyonunun korunmasına da destek olur. 

Medikal Ortopedik Yatak

Ortopedik medikal yatak, sağlık sorunları olan kişilere tıbbi çözümler üretmek için özel olarak tasarlanmıştır. Bu nedenle de ortopedik sağlık sorunları olan, akut ya da kronik ağrı şikayetleri olan kişiler için son derece sağlıklı ve konforlu ürünlerdir. 

Vücut desteği ve vücut basıncını tüm yatağa eşit dağıtma gibi özellikleri olan ortopedik medikal yataklar, farklı ebatlarda ve farklı malzemelerden tasarlanabilir. Fiziksel sorunların tedavisine destek olmak ve bası yaralarını önlemek için genellikle visco lastik sünger ve lateks gibi doğal malzemelerden üretilmektedir. 

Ortopedik Yatak Fiyatları

Çeşitli değişkenler aynı zamanda ortopedik visco yatak fiyatları üzerinde doğrudan etkili olmakla birlikte modellerin fiyatları üretici markalara ve ürünlerin kalitesine göre de farklılık gösterebilmektedir. Ayrıca yatağın ölçüleri, kullanılan malzeme, sünger (poliüretan) dolgusunun yoğunluk derecesi ve üretimde kullanılan teknikler gibi tüm detaylar fiyatların belirlenmesinde etkili olmaktadır. 

Gelişmiş üretim teknolojisi kapsamında bazı ortopedik yataklarda ayarlanabilir yükseklik ve benzeri gibi ekstra özellikler de mevcuttur. Söz konusu ekstra özellikler de fiyatların artmasına ortam hazırlayabilmektedir. 

Ortopedik Yatak ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

En İyi Ortopedik Yatak Hangisi?

Her kullanıcının fiziksel özellikleri, sağlık sorunları ve kişisel tercihler farklıdır. Bu sebeple en iyi ortopedik yatak kavramı herkes için görecelidir. 

Yarı Ortopedik Yatak Nedir?

Yarı ortopedik yatak, tam ortopedik yataklara oranla daha az sert olan ve gömülme hissi veren yataktır. 

Tam Ortopedik Yatak Nedir?

Tam ortopedik özellikli yatak, yüksek yoğunluklu malzemeden üretilmiş ve sırt, bel bölgelerine ekstra destek veren sert yüzeyli yatak türüdür. 

Full Ortopedik Yatak Sert mi Olur?

Full ortopedik yatakların üretiminde genelde sünger dolgu malzemesi kullanılır. Bu nedenle sertlik dereceleri yüksek olan yataklardır. 

Ortopedik Yatak Nasıl Temizlenir?

Ortopedik yatak eğer ağır lekeli değilse suyu iyice sıkılmış nemli bir bezle silinebilir. Ancak çıkmayan lekeler ve sıvı nüfusu var ise bu durumda yatağın uzun ömürlü olması için profesyonel yıkama tercih edilmelidir. 

Ortopedik Yatak Sert mi Olur?

Ortopedik yatakların sertlik dereceleri içerisindeki sünger dolgu malzemesinin yoğunluğuna göre değişir. Bu sebeple her ortopedik olan yatağın sert olduğunu söylemek mümkün değildir. 

Full Ortopedik Yatak Ne Demek?

Sünger dolgu malzemesinin yüksek yoğunluğa ve dolayısıyla da daha fazla sertliğe sahip olduğu ortopedik yataklara full ortopedik yatak adı verilir. 

Ortopedik Yatak Nasıl Olmalı?

İyi bir ortopedik yatak, vücudun tüm noktalarını eşit oranda destekleyen ve vücut basıncını tüm yatağa eşit şekilde dağıtan yapıya sahip olmalıdır. 

Ortopedik Yatak Yıkanır mı?

Ortopedik yataklar, ev ortamında geleneksel yöntemlerle yıkanmamalıdır. Ancak hijyenik bir uyku ortamı oluşturmak için gerekli olduğu takdirde profesyonel ekipmanlar ile yatak yıkama işlemi yapılabilir.

ViscoPad Visco Yatak Pedi 4 cm

ViscoPad Visco Yatak Pedi 7 cm

ViscoPad Visco Yatak Pedleri, rahatsızlık hissi veren yatakların konforlu hale gelmesi ve aynı zamanda yeni yataklara da ekstra konfor sağlanması için üretilmiştir. Bir başka üretim amacı ise yatağın temiz ve hijyenik kalması, sürtünmeye bağlı olarak aşınmanın engellenerek daha uzun ömürlü kullanım sağlanmasıdır.

Bizimle İletişime Geçmek İçin Kendinizi
Özgür Hissedin...

+90 216 479 81 12
Pazartesi - Cuma
09:00 – 17:00 arası

"Uykunun Kalbi Sizin İçin Atıyor"

Sizlere daha iyi bir deneyim sunabilmek için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak, çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.