Ortopedik Yastıklar ve Boyun Sağlığı

Ortopedik Yastıklar ve Boyun Sağlığı

Yazı İçeriği

Ortopedik yastıklar ve boyun sağlığı doğrudan birbirleriyle ilişkili konular olmakla birlikte ortopedik yastıkların boyun sağlığı üzerinde rolü büyüktür.

Ortopedik yastıklar, uyku esnasında boynu doğru bir pozisyonda tutarak boyunda ağrı ve rahatsızlık olmasını önlemek amacıyla özel tasarlanmış ürünlerdir. Ortopedik yastık çeşitleri, firmalar tarafından farklı model ve özelliklerde üretilebilmektedir. Ancak kaliteli bir şekilde uyku yastığı olarak üretilen yastık modelleri, farklı özelliklerde olsa da temelde öncelikle omurgayı doğru hizada tutarak boyun kas ve bağlarını rahatlatmayı amaçlar.

Yastık seçiminin yanlış yapılması aynı zamanda baş ve boyun ağrısı gibi birçok şikayeti de beraberinde getirebilir. Dolayısıyla da doğru bir boyun yastığı seçimi tüm bu şikayetleri ortadan kaldırarak uyku kalitenizi maksimum seviyeye çıkarabilir. Zira boyun için yanlış bir yastık seçimi yaptığınızda uyku pozisyonu yanlış olabileceğinden bu gibi durumda horlama ve benzeri gibi durumlar da söz konusu olabilir. Şayet böyle bir durum yaşıyorsanız ve horlama sorununuz varsa horlama yastığı tercihinde de bulunabilirsiniz.

Yastık çeşitleri arasından fiziksel özelliklerinize, sağlık sorunlarınıza ve kişisel beklentilerinize uygun model tercihinde bulunduğunuzda baş ve boyun bölgenize doğru bir destek sunduğunuzdan genel olarak uyku kaliteniz de artmış olacaktır.

Ortopedik Yastıkların Önemi

Günlük hayatın koşuşturması ve yoğun temposu aynı zamanda akşam olduğunda vücudun kaliteli ve dinlendirici bir uykuya ihtiyaç duymasına neden olur. Kaliteli ve dinlendirici bir uykuya giden en önemli konulardan birisi de ortopedik yastıklar ve boyun sağlığıdır. Zira tüm uyku pozisyonlarında vücudu tam destekleyecek olan bir boyun yastığı, aynı zamanda boynunuzu doğru bir pozisyonda tutacağından günün yorgunluğunu çok daha kolay bir şekilde atabilirsiniz.

Ortopedik yastıklar visco, lateks ya da poliüretan silikon gibi farklı malzemelerden üretilebilir. Bu malzemelerin özellikleri farklı olduğundan malzemelerden üretilen yastıkların da özellikleri farklılık gösterebilmektedir. Özellikle visco yastık modelleri, vücudu kavrayarak gömülme hissi vererek aynı zamanda vücudu destekleyen son derece ergonomik ürünlerdir.

Lateks yastıklar da tıpkı visko yastık modelleri gibi destekleyici ve kavrayıcı özelliğe sahip olsa da visco yastıklarla kıyaslandığında biraz daha sert yapıya sahip olduğundan tam olarak gömülme hissi vermemektedir. Sağlıklı malzemeden üretilmiş ve doğru tasarlanmış olan ortopedik yastıklar, boyun omurgasını desteklemede önemli rol oynar. Bu sayede omurganın doğal eğrilerini koruyarak uyku esnasında boynun bağlarını ve kaslarını gerginlikten koruyarak stresi azaltır, boynu rahatlatır.

Ortopedik yastıklar ve boyun sağlığı konusunda önemli detaylardan bir diğeri ise uyku apnesidir. Zira ortopedik yastıklar, solunum problemlerine bağlı uyku apnesi yaşayan bireylerin uyku kalitesini arttırarak uykunun daha sağlıklı ve dinlendirici olmasını sağlayabilir. Tüm bu nedenlerden dolayı ortopedik yastık ve boyun sağlığı doğrudan ilişkili olmakla birlikte uyku kalitesi için de son derece önemlidir.

Ortopedik Yastık Çeşitleri

Ortopedik yastıklar ve boyun sağlığı doğrudan ilişkili olduğundan aynı zamanda bu modeller içerisinde çeşitli uyku yastıklarının yanı sıra birçok boyun destek yastığı modeli de bulunur. Bu yastıklar kullanıcıların uyku tercihlerine ve sağlık ihtiyaçlarına göre farklı özelliklerde üretilebilir. Ayrıca ortopedik yastıklar sadece yetişkinler için değil bebek yastığı ve çocuk yastığı olarak farklı ölçülerde ve özelliklerde de üretilebilmektedir. Ayrıca bu modeller visco yani hafızalı köpük, lateks ve pamuk gibi farklı malzemelerden de tasarlanabilmektedir.

Ortopedik yastıklar üretim materyallerine göre farklı özelliklere sahip olurlar. Örneğin; visco hafızalı köpük malzemesinden üretilen ortopedik yastıklar, ısı ve basınca duyarlı olan ve vücut ile temas ettiği an vücudun şeklini alan yastıklardır. Dolayısıyla da bu yastıklar baş ve boynun şeklini alarak vücudunuzu sarar ve uyku esnasında size özel destek sunar.

Boyun fıtığı ya da düzleşmesi gibi sorunlar yaşayan kullanıcılar için özel tasarlanan boyun fıtığı yastığı gibi medikal yastık modellerinin yanı sıra aynı zamanda ortopedik yastık ürün çeşitliliğinde; bel yastığı, seyahat yastığı, oturma yastığı, sırt yastığı gibi modeller de yer almaktadır. Ayrıca kişisel beklentileriniz ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda modeller arasında ortopedik hamile yastıkları da yer almaktadır.

Tercih edeceğiniz modelin malzemesi, kalitesi ve ölçüleri gibi özellikleri doğrultusunda ortopedik yastık fiyatları da değişkenlik gösterebilmektedir.

Boyun Ağrıları ve Ortopedik Yastıklar

Boyun ağrısı şikayetleri günlük hayatın tempolu ve yorucu olmasından dolayı çok daha fazla görülen ve artık kronikleşen sorunlardan birisi haline gelmiştir. Kalitesiz ve dinlendirici olmayan bir uykunun yanı sıra uyku pozisyonunun doğru olmaması ve yastık seçiminin yanlış olması gibi durumlar da boyun sağlığını doğrudan olumsuz etkileyen hususlardır.

Uyku sırasında boyun doğru pozisyonda kalmadığında boyun kaslarında ve bağlarında stres oluşur. Bu stres aynı zamanda boyunda ağrı ve şişliğe neden olur. Bu noktada ortopedik yastıklar ve boyun sağlığı doğru orantılı olarak birbirini etkiler. Zira fiziksel özelliklerinize ve kişisel ihtiyaçlarınıza uygun bir ortopedik yastık tercihinde bulunduğunuzda siz uyurken omurganız doğru hizada kalır ve omurganın doğal eğrisi korunmuş olur. Bu sayede boyun ağrısı şikayetlerinizi doğru ortopedik uyku yastıkları ile rafa kaldırabilirsiniz.

Ortopedik Yastık Seçimi

Ortopedik yastık tercihi yaparken öncelikle sağlık sorunlarınızı ve kişisel ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmalısınız. Ürün çeşitliliği çok geniş olan ortopedik yastık kategorisinde hamile yastığı, emzirme yastığı, yolculuk yastığı gibi modeller bulabilirsiniz. Ayrıca sadece uyku yastığı değil ortopedik yastık seçimi yaparken eğer sağlık sorunlarınız varsa size en iyi gelecek reflü yastığı gibi modeller bulabilirsiniz.

Ortopedik uyku ve boyun yastıkları, kişiye özel olarak destek verir. Omurgayı doğru hizada tutarak omurganın doğal eğrisini koruyan ortopedik ve ergonomik yastıklar, farklı boyutlarda üretilebildiği gibi aynı zamanda farklı sertlik seviyesinde de üretilebilir. Boyun sağlığınız için en doğru ve sizin için en konforlu yastığı tercih etmek için mutlaka tercih sırasında doğru ölçülerde ve doğru sertlik seviyesinde modeller seçmelisiniz.

ViscoPad Visco Yatak Pedi 4 cm

ViscoPad Visco Yatak Pedi 7 cm

ViscoPad Visco Yatak Pedleri, rahatsızlık hissi veren yatakların konforlu hale gelmesi ve aynı zamanda yeni yataklara da ekstra konfor sağlanması için üretilmiştir. Bir başka üretim amacı ise yatağın temiz ve hijyenik kalması, sürtünmeye bağlı olarak aşınmanın engellenerek daha uzun ömürlü kullanım sağlanmasıdır.

Bizimle İletişime Geçmek İçin Kendinizi
Özgür Hissedin...

+90 216 479 81 12
Pazartesi - Cuma
09:00 – 17:00 arası

"Uykunun Kalbi Sizin İçin Atıyor"

Sizlere daha iyi bir deneyim sunabilmek için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak, çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.