Ortopedik Yastık

Ortopedik Yastık

Yazı İçeriği

Ortopedik yastık, uyku sırasında vücudu doğru pozisyonda tutmak, baş ve boynu desteklemek için üretilmektedir. 

Uyku yastıkları, uyku kalitesini ve vücudun rahatlığını doğrudan etkileyen ürünlerdir. Üretim teknolojisinin gelişmesiyle birlikte ürün yelpazesi de oldukça geniştir. Ürünler arasında çeşitli malzemelerden, farklı boyutlarda ve farklı özelliklerde yastık çeşitleri için yastık rehberi bulunmaktadır.

Taleplere, ihtiyaçlara ve fiziksel özelliklere göre üretilen yastık ürünleri yelpazesinde bulunan ürünlerden birisi de ortopedik özellikte olan yastıklardır. Ortopedik özellikli yastıkları, tüm kullanıcılara uygun modeller olmakla birlikte özellikle boyu ve sırt bölgesinde ağrı ve benzeri gibi ortopedik şikayetleri olan kişiler için işlevsel ve sağlıklı ürünlerdir. 

Ortopedik Yastık Nedir?

Ortopedik yastık nedir konusu yastık seçiminde son derece önemli konulardan birisidir. Ortopedik yastık, uyurken başı, boynu, omzu ve sırtı destekleme özelliğine sahip yastık çeşididir. Söz konusu yastıklar, vücudun belirli bölgelerini desteklerken aynı zamanda vücudun doğru ve rahat pozisyonda kalmasını sağlayarak vücudu rahatlatır, ağrı oluşumunu hafifletir. 

Ortopedik özellikte olan yastıklar yarı ve tam ortopedik yastık olmak üzere çeşitli özelliklerde üretilebilir. Kişisel tercihler ve ihtiyaçlar doğrultusunda tercih edilen ortopedik bir yastık bölgesel ağrıların giderilmesinde ve uykuda vücudun desteklenerek doğru bir pozisyonda kalmasında oldukça etkilidir. Bu sebeple farklı modellerde, boyutlarda ve özelliklerde ortopedik yastık modelleri bulmak mümkündür. 

Ortopedik Yastık Nasıl Kullanılır?

Ortopedik yastık kullanımı, kullanıcının uyku pozisyonuna ve vücut yapısına göre değişebileceği gibi aynı zamanda yastığın tasarımına göre de değişkenlik gösterir. Ancak ortopedik yastıklar için üretici firmalar tarafından genel kullanım önerileri de bulunmaktadır. 

Bu önerilerin başında öncelikle doğru yastık tercihidir. Yastığın boyutu, malzemesi ve sertlik derecesi kişisel ihtiyaçlar ve tercihler doğrultusunda belirlenmelidir. Kullanım sırasında yastık yatağa doğru şekilde konumlanmalı ve baş, boyun, omuz ve sırt bölgelerinin tam yerleşerek yastığın tam destek verdiğinden emin olunmalıdır. 

Ortopedik özellikli yastık kullanımında baş ve boynun aynı hizada olmasına dikkat edilmelidir. Özellikle sırt üstü yatış pozisyonunda boyun ve sırtın rahat bir pozisyonda olması sağlanmalıdır. Tüm bu püf noktalarına ek olarak söz konusu yastıkların kullanım özellikleri bireysel olarak değişebilir. Bu nedenle de yastık tercihi sırasında mutlaka kişisel ihtiyaçlar göz önünde bulundurulmalı, eğer ortopedik sağlık sorunları var ise mutlaka bir uzman görüşü alınarak doğru yastık kullanılmalıdır. 

Ortopedik Yastık Nasıl Yatılır? 

Ortopedik visco yastık modelleri, uyku esnasında vücudu destekleyerek uyku sürecinin daha rahat ve sağlıklı olmasını sağlama amacıyla üretilmiştir. Ancak ortopedik yastıklardan maksimum verim alabilmek için yatış şeklini pozisyona göre doğru belirlemek gereklidir. 

Ortopedik özellikteki yastığınızı yan yatarken kullanıyorsanız öncelikle başınızı yastığa yerleştirirken başınızın ve boynunuzun tam desteklendiğinden emin olmalısınız. Ayrıca yatış sırasında başınız, boynunuz ve omurganız omurganın düz çizgide kalabilmesi için aynı hizada kalmalıdır. 

Uyku sırasında sırt üstü yatış pozisyonunda daha rahat ediyorsanız o halde yastığınız mutlaka başınızı ve boynunu desteklemelidir. Bunun için de yatış sırasında boyun ağrılarının oluşumunu önlemek için başınızın yüksekliğinin aşırı olmamasına dikkat etmelisiniz. Sırt üstü yatış pozisyonunda başınızı ve boynunuzu doğru çizgide tutarken bacakları hafifçe bükük hale getirmek daha rahat bir yatış pozisyonu oluşturmanızı sağlayacaktır. 

Ortopedik Yastık Modelleri 

Ortopedik yastık çeşitleri, en çok tercih edilen uyku yastığı ürünleri arasında yer alır. Genel kategori adı ortopedik yastık olsa da söz konusu kategori içerisinde farklı özelliklerde tasarlanmış olan farklı modeller mevcuttur. 

Ortopedik özellikte tasarlanmış olan yastıkları visco ve lateks gibi farklı malzemelerden üretilebildiği gibi farklı ölçülerde bebek yastığı ve çocuk yastığı olarak da üretilebilir. Ayrıca çeşitli ortopedik sorunlara ya da çok amaçlı kullanımlara uygun olarak sırt ve oturma yastığı ya da araç içinde kullanılabilecek yolculuk yastığı veya seyahat yastığı gibi farklı tasarımlar da bulmak mümkündür. 

Ortopedik özelliğe sahip olan yastık ürünleri boyun düzleşmesi, boyun ve bel fıtığı gibi sağlık problemleri olan kişiler için uzmanlar tarafından tavsiye edilen ürünlerdir. Bu modeller arasında da reflü yastığı ve bel yastığı gibi medikal ürünler de vardır. 

Visco Ortopedik Yastık

Visco ortopedik yastık, visco elastik sünger yani hafızalı köpük malzemesiyle üretilmiş olan ve uyku esnasında baş, boyun ve omuz kaslarını rahatlatmak için üretilmiş olan ortopedik visco yastık çeşididir. İçerisinde ısı ve basınca duyarlı olan visco elastik sünger dolgusu vardır. Isı ve basınca duyarlılığı sayesinde vücudun şeklini alarak tüm boyun ve omuz kaslarına ihtiyaç duyduğu desteği tam anlamıyla sunar. 

Ortopedik visco yastıklar özellikle uyku sırasında baş, boyun, omuz ve sırt ağrısı sorunu yaşayan kişiler için etkili ürünlerdir. Ancak özellikle ortopedik sağlık sorunları olan kişilerin yastık seçimi sırasında doğru model tercihi yapmaları önemlidir. Özellikle ciddi düzeyde sağlık problemi olan kişilerin uzman tavsiyesiyle doğru model tercihi yapması çok daha doğru olacaktır. 

Boyun Destekli Ortopedik Yastık

Ortopedik boyun yastığı, boyun boşluğunu dolduracak ve boyna ekstra destek veren özel bir dolguyla tasarlanmıştır. Ortopedik boyun destekli yastıklar, visco elastik sünger ya da lateks gibi dolgu malzemeleri ile üretilir. Söz konusu malzemelerin özellikleri doğrultusunda söz konusu yastıklar başı ve boynu doğru pozisyonda tutma ve ergonomik bir uyku ortamı oluşturma konusunda son derece başarılıdır. 

Boyun Düzleşmesi İçin Ortopedik Yastık

Ortopedik boyun düzleşmesi yastığı, düzleşme sorunu olan boyun omurlarının uyku sırasında doğru pozisyonda kalmasını ve düzleşmeye bağlı olarak oluşan ağrıların hafifletilmesini sağlayan medikal yastık modelidir. Boyun düzleşmesi sorununa yönelik özel tasarlanan söz konusu yastıklar özel dolgu malzemeleri ile üretilir. Bu sayede ürünler doğal boyun eğrisini koruyan ve destekleyen ergonomik bir forma sahip olur. Özellikle boyun fıtığı ve boyun düzleşmesi olan kullanıcıların sağlıklı ve rahat uyku ortamı oluşturabilmesi için kullanılmaktadır. 

Boyun Fıtığı İçin Ortopedik Yastık

Boyunda bulunan diskler sıkıştığında ya da bu diskler fıtıklaşmaya başladığında boyunda ciddi bir ağrı ve rahatsızlık meydana gelir. Bir de yanlış yastık tercihi yapıldığında bu rahatsızlık ve ağrı şikayetleri çok daha ciddi bir boyuta ulaşabilir. Boyun fıtığı için özel üretilmiş boyun fıtığı yastığı, fıtığa bağlı boyun ağrısı için oldukça etkilidir. 

Ortopedik boyun fıtığı yastıkları, uyku esnasında boynu doğru pozisyonda tutarak omurgayı doğru çizgide hizalar ve rahatlatır. Dolayısıyla da boyun fıtığının vermiş olduğu rahatsızlıkları hafifleterek uyku deneyimini konforlu bir seviyeye çıkarır. 

Bebekler İçin Ortopedik Yastık

Ortopedik bebek yastığı, bebeklerin henüz gelişimini devam eden baş ve boyun yapısını destekleyen özel bir forma sahiptir. Bebeklerin baş, boyun, omuz ve sırt gelişimini desteklemek amacıyla özel olarak tasarlanan ortopedik bebek yastıkları, bebeğin baş ve boynuna yerleştirilerek kullanılır. Bu sayede bebeğin tüm uyku süreci boyunca doğru uyku pozisyonunda kalmasını sağlar. 

Ortopedik bebek yastıkları, baş ve boyun kaslarını destekleyerek gelişimine destek olur. Söz konusu yastıklar bebeğin gelişimini desteklemek ve uyku konforunu arttırmak için tasarlanmış özel ürünler olmakla birlikte kullanım öncesinde mutlaka bir uzman tavsiyesi alınmalıdır. 

Ortopedik Bacak Arası Yastık

Ortopedi bacak arası yastıkları, uyku sırasında bacakların arasına yerleştirilebilecek forma sahip olmakla birlikte bacak, kalça ve belin doğru hizada olmasını sağlamak için üretilmiştir. Özellikle siyatik ağrı, kalça ve bel ağrısı ya da omurga problemleri gibi sorunlar yaşayan kullanıcıların konforlu uyku deneyimi yaşayabilmeleri için üretilmiştir. 

Hamile yastıkları arasında hamile kadınlar tarafından da sıklıkla tercih edilen ortopedik bacak arası yastıkları, bacakların doğru pozisyonunu koruyarak aynı zamanda omurga stresini azaltır ve bacak ağrılarının hafiflemesini sağlarken olası ağrıların da önüne geçer. 

Çok Amaçlı Ortopedik Yastık Bel

Çok amaçlı ortopedik bel yastıkları, hamile yastığı olarak kullanılabileceği gibi aynı zamanda bel ve boyun ya da araç içinde seyahat yastığı olarak kullanılabilen işlevsel ürünlerdir. Çok amaçlı ortopedik bel yastıkları, sırt ve bel bölgesinde ağrı sorunu yaşayan kişiler için özel tasarıma sahiptir. 

Söz konusu yastıklar otururken ya da yatarken kısacası farklı pozisyonlarda rahatlıkla kullanılabilen ve kullanım sırasında da konforlu ve sağlıklı hem oturma hem de yatış pozisyonu oluşturulmasını sağlar. Çok amaçlı ortopedik bel yastıkları farklı malzemelerden farklı ölçülerde ve farklı özelliklerde ihtiyaçlar doğrultusunda çeşitlilik arz eder. Bu sebeple kişisel tercihlere göre seçim yapmak mümkündür. 

Visko Love Ortopedik Yastık

Türkiye’nin ilk visco üreticisi olan Visko Love, en iyi ortopedik yastık markaları arasında başı geçen üretici firmadır. Visko Love markasının geniş ürün yelpazesinde yer alan tüm ürünler ortopedik özellikte olmakla birlikte aynı zamanda %100 visco akıllı sünger malzemesinden özel üretim teknikleriyle üretilmektedir. 

Modeller arasında özellikle sık terleyen kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik terletmeyen ortopedik yastık modelleri oldukça fazla tercih edilir. Terletmeyen yastık, sıcak yaz gecelerinde özellikle boyun ve baş bölgesinin terlememesi için özel sistemlerin kullanıldığı yastık çeşididir. 

Visko Love markası bebek ve çocuk yastıklarının yanı sıra farklı ölçülerde yetişkin yastıkları da üretir. Ürünler arasında bel ve sırt yastığı, bebek yastıkları, reflü yastıkları, boyun destekli uyku yastıkları vardır. Hatta horlama sorunu olan kişilerin daha sessiz ve konforlu uyku deneyimi yaşayabilmesi için ürün yelpazesinde horlama yastığı gibi farklı tasarıma sahip özel formülize edilmiş ürünler de vardır. 

Bel İçin Ortopedik Yastık

Ortopedik bel yastığı, bel kaslarına ekstra destek sunabilmek ve var olan bel ağrılarının giderilmesini sağlayabilmek için üretilmektedir. Ortopedik bel yastıkları, yatış pozisyonunda da kullanılmakla birlikte özellikle oturma pozisyonlarında beli desteklemek ve bel ağrılarının hafiflemesini sağlamak için kullanılır. 

Bel ağrısı problemi yaşayan kişiler için konforlu oturma alanı oluşturulmasına yardımcı olan ortopedik bel yastıkları, lateks ya da visko yastık malzemesinden üretilebilir. Ayrıca farklı ölçülerde üretilebildiğinden araç içinde sürücü ya da yolcular tarafından araba yastığı olarak kullanılabilmektedir. 

Ortopedik Lateks Yastık

Lateks, kauçuktan elde edilen doğal bir malzemedir. Ortopedik lateks yastık, doğal ya da sentetik olan lateks malzemesi dolgusuyla üretilmiştir. Lateks malzemesi vücut ısısına ve ağırlığına duyarlı bir yapıya sahip olduğundan vücut ile temas ettiğinde vücudun şeklini alarak uyku esnasında vücudu destekler. 

Kullanım talimatlarına uyulduğunda uzun ömürlü ve dayanıklı olan lateks malzemesi, aynı zamanda anti-alerjen yapısı sayesinde alerjiye yönelik sağlık sorunları yaşayan kişilere daha sağlıklı ve konforlu uyku ortamı sunmaktadır. 

Ortopedik Sert Yastık

Ortopedik sert yastık, sıkı ve sert bir yapıya sahip olmakla birlikte baş, boyun ve omuz kaslarına yüksek derecede destek vermesi amacıyla üretilmiştir. Sert yapısı sayesinde başı, omzu ve boynu doğru hizada tutarak omurga sağlığına destek olan ortopedik sert yastık, vücut ağırlığını da orantılı bir şekilde yastığa dağıtır ve uyku anında omurgayı doğru çizgide hizada tutar. 

Ortopedik Yastık Nasıl Yıkanır?

Ortopedik yastıkların yıkanması yastığın özelliklerine göre oluşturulmuş olan yıkama talimatları doğrultusunda gerçekleştirilmelidir. Genellikle yastıklarda kılıflar vardır. Yıkama öncesinde mutlaka kılıf çıkarılması ve yıkama talimatı incelenmelidir. 

Genellikle ortopedik yastıkların deforme olmaması ve kullanım ömrünün kısalmaması için makinede yıkanması tavsiye edilmez. Elde yıkama ile yastıkları temizlemek mümkündür. Elde yıkama sırasında su ılık ve kullanılan deterjan da ağartıcı olmayan uygun bir deterjan olmalıdır. 

Yıkama elle ve nazik bir şekilde yapıldıktan sonra yastıkta hiç deterjan kalıntısı kalmayana kadar durulama yapılmalıdır. Durulama işleminden sonra kurutma aşaması güneşte yapılabileceği gibi aynı zamanda en düşük ayarda kurutma makinesinde de yapılabilir. Yastığın tamamen kuruduğundan emin olduktan sonra kılıfını tekrar takabilirsiniz. 

Ortopedik Yastık Kılıfı

Ortopedik yastık kılıfı, ortopedik özelliğe sahip olan yastıkların korunması için özel üretilmiş kılıflardır. Yastığınızı kir, toz ve benzeri gibi dış etkenlerden koruyan söz konusu kılıflar, temizlik ve bakımı doğru yapıldığında yastık ömrünü de büyük oranda uzatır. 

Ortopedik yastıklar için üretilen kılıflar genellikle keten, pamuk ve mikrofiber gibi nefes alabilirliği yüksek malzemelerden üretilir. Kolay çıkarılabilir ve yıkanabilir özellikte olduğundan yıkama talimatları doğrultusunda makinede ya da elde yıkanabilir. Standart ebatların yanı sıra çeşitli ortopedik yastıklara göre farklı boyutlarda da üretilebilir.

Ortopedik ürünler için üretilmiş yastık kılıfları, toz akarı ve benzeri gibi alerjenlere karşı koruma sağlayan hipoalerjenik özelliği sayesinde alerjik problemler yaşayan kişiler için çok daha sağlıklı ve işlevseldir. 

En İyi Ortopedik Yastık

Ortopedik yastıklar visco, lateks ve benzeri gibi farklı malzemelerden, çeşitli boyutlarda ve özelliklerde üretilir. Modeller içerisinde değişen kişisel ihtiyaçlar ve tercihler doğrultusunda farklı tasarımlar vardır. Ancak en iyi yastığın hangisi olduğu her kullanıcı için görecelidir. Her kullanıcının kişisel tercihleri ve ihtiyaçları ya da sağlık sorunları farklı olduğundan uzmanlar tarafından özellikle sağlık sorunları için uzmanlar tarafından tavsiye edilen ürünler farklılık gösterebilir. 

Kişisel tercihler doğrultusunda her kullanıcının kullanması gereken ürünler farklı olduğundan yorumlar da değişken olabilir. Modeller arasında hamile yastıkları ya da bel, boyun, bacak arası ve benzeri gibi modeller olduğundan özellikle ortopedik sağlık problemler olan kişiler uzmanların öneri verdiği ürünler yönünde tercihler yapmalıdır. Uzman tavsiyeleri daha doğru seçimler olacaktır. 

Ortopedik Yastık Fiyatları

Ortopedik yastıklar farklı özelliklerle üretildiğinden kategorideki ürün çeşitliliği oldukça fazladır. Ürün çeşitliliğinin farkla olması aynı zamanda ortopedik yastık fiyatları konusunda da farklılıklar olmasına ortam hazırlar. 

Ortopedik destekleyici özelliği olan yastıkların fiyatları öncelikle ölçülerine ve malzeme özelliğine göre değişir. Ayrıca ürün kalitesi ve üretici firmanın fiyatlandırma ilkeleri de visco yastık fiyatları oluşturulurken doğrudan etkili olan faktörlerdir. 

Ortopedik Yastık ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Ortopedik Yastık Yıkanır mı?

Ortopedik yastıkların deforme olmaması ve kullanım ömürlerinin daha uzun olabilmesi için söz konusu yastıkların makinede değil elde yıkanması tavsiye edilir.

Visco Ortopedik Yastık Nasıl Kullanılır?

Ortopedik visco yastık, kullanım öncesinde yatağa paralel olarak yerleştirilmeli ve sonrasında baş ve boyun kısmı yastığa paralel olacak şekilde yerleştirilmelidir. 

Ortopedik Yastık Faydalı mı?

Ortopedik yastık, vücuda ekstra destek ve konfor sağladığından dolayı özellikle ağrı sorunu yaşayan kişiler için oldukça faydalıdır. 

Ortopedik Yastık Makinede Yıkanır mı?

Ortopedik yastıklar, makinede orijinal formunu kaybedebileceğinden dolayı makine yıkanması tavsiye edilmeyen ürünlerdir. 

Ortopedik Yastık Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ortopedik özellikte yastık tercihi yapılırken öncelikle kişisel tercihler ve ihtiyaçlar, fiziksel özellikler göz önünde bulundurularak model tercihi yapılmalıdır. 

Ortopedik Yastık Çamaşır Makinesinde Yıkanır mı?

Ortopedik yastık, çamaşır makinesinde yıkandığında deforme olabilmektedir. Bu sebeple neredeyse tüm üreticiler söz konusu ürünlerin çamaşır makinesinde yıkanmamasını tavsiye etmektedir. 

Ortopedik Yastık İşe Yarıyor mu?

Ortopedik yastık, uyku esnasında baş, boyun ve omurgayı düz çizgide tutarak ağrı oluşumunu engellediğinden uyku konforunu arttıran üründür.

Ortopedik Yastık Nasıl Olmalı?

Ortopedik yastık, kullanıcının omuz genişliğine uygun ölçülerde ve kişisel ihtiyaçlara uygun sertlik ve yükseklikte olmalıdır. 

Ortopedik Yastık Nasıl Seçilir?

Boyun ve omuz ağrısı yaşayan kişiler ortopedik özellikteki yastık seçimi yaparken mutlaka fiziksel sorunları doğrultusunda gerekirse uzman görüşü ile seçim yapmalıdır. 

Ortopedik Yastık Nasıl Yapılır?

Ortopedik yastıklar genellikle hafızalı köpük yani visco akıllı sünger, lateks gibi dolgu malzemeleri kullanılarak nefes alabilirliği yüksek olan kumaşlardan yapılır. 

Ortopedik Yastık Ne İşe Yarar?

Vücut anatomisine uygun olarak üretilen ortopedik yastık, uyku esnasında boyun ve omurgayı düz bir hizada tutarak vücudu destekler ve ağrı oluşumunu önlemeye yardımcı olur. 

Ortopedik Yastık Nerede Satılır?

Ortopedik özellikteki yastıklar, üretici firmaların reel ya da online mağazalarında, medikal ürün satan satış noktalarında satılmaktadır. 

ViscoPad Visco Yatak Pedi 4 cm

ViscoPad Visco Yatak Pedi 7 cm

ViscoPad Visco Yatak Pedleri, rahatsızlık hissi veren yatakların konforlu hale gelmesi ve aynı zamanda yeni yataklara da ekstra konfor sağlanması için üretilmiştir. Bir başka üretim amacı ise yatağın temiz ve hijyenik kalması, sürtünmeye bağlı olarak aşınmanın engellenerek daha uzun ömürlü kullanım sağlanmasıdır.

Bizimle İletişime Geçmek İçin Kendinizi
Özgür Hissedin...

+90 216 479 81 12
Pazartesi - Cuma
09:00 – 17:00 arası

"Uykunun Kalbi Sizin İçin Atıyor"

Sizlere daha iyi bir deneyim sunabilmek için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak, çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.