Lateks Yatak

Lateks Yatak

Yazı İçeriği

Doğal ya da sentetik lateks malzemesinden üretilmiş ortopedik yatak modelleri arasında yer alan konforlu yatak türlerinden birisidir. 

Üretim teknolojisinin gelişmesiyle birlikte artık günümüzde üretilen yatak çeşitleri de oldukça fazla hale gelmiştir. Üretilen yataklar genellikle özelliklerine ya da dolgu malzemelerine göre isimlendirilir. Bu modellerden birisi de lateks yataklardır. 

Doğal ya da sentetik özelliğe sahip olan lateks köpüğünden üretilir ve adını da üretim malzemesinden alır. Vücudu destekleyen ve aynı zamanda rahat bir uyku deneyimine kapı aralayan lateks yataklar, aynı zamanda üretimde kullanılan malzemeler sayesinde uzun ömürlü ve dayanıklı yatak türleridir. 

Lateks Yatak Nedir?

Lateks yatak modelleri, elastik bir dolgu malzemesi olan lateks köpüğünden üretilir. Vücudu destekleme ve basıncı azaltma etkisi olan lateks yataklar aynı zamanda anti-alerjen özelliğe sahiptir. Sessiz ve sağlıklı olan bu yataklar, özellikleri sayesinde mükemmel uyku deneyiminin kapılarını sonuna kadar aralar. 

Lateks ile üretilen yataklar her ne kadar lateks köpüğünden üretilse de dolgu malzemesinin sertlik derecesine göre aynı oranda farklı sertlik seviyelerinde bulunabilir. Genel olarak tüm bu özellikler söz konusu yatakların çok fazla tercih edilmesini sağlayan temel faktörler haline gelmiştir. 

Lateks Yatak Nasıl Kullanılır?

Lateks olan yatakların doğru ve uzun ömürlü kullanılabilmesi için mutlaka doğru şekilde kullanılması da önem taşır. Öncelikle yatağın kullanım mekanında doğru bir çerçeve ya da karyola üzerine yerleştirilmiş olması gereklidir. Yerleştirme sırasında mutlaka yatağın yüzeyi düz olmalıdır. 

Yatak kullanımında temizlik ve bakım hususları yatağın uzun süre boyunca ilk günkü yeniliğinde kullanılabilmesi için oldukça önemlidir. Bunun için yatak sürekli kuru ve temiz tutulmalı, düzenli olarak havalandırılmalıdır. Aşınma riskine karşı tüm yatağın aynı oranda aşınmasını sağlamak için en az ayda bir defa yatak döndürülüp çevrilmelidir. 

Yatağın üzerine birebir ölçülerde serilen yatak şiltesi, yatağın konforunu arttırırken aynı zamanda yatağın leke ve hasar risklerine karşı korunması açısından da oldukça önemlidir. Şayet yatak üzerinde leke veya kir oluşmuş ise bol su kullanımından kaçınılarak yatak, bir temizleme solüsyonu ya da sabunlu su ile nemlendirilmiş bez ile silinmelidir. 

Lateks Yatak Özellikleri 

Lateks dolgulu yataklar, yatak firmaları tarafından farklı ölçü ve özelliklerde üretilebilmektedir. En çok iki kişilik ölçülerde olan yataklar tercih edilse de aynı zamanda 90×190 ve 120×200 gibi tek kişilik yatak olarak pedli yatak ölçülerinde de üretilmektedir. 

Vücuda eşsiz düzeyde destek veren ve basıncı en aza indirgeyen yataklar, konforlu aynı zamanda geleneksel ya da paket yaylı yatak modellerinin aksine sessiz uyku ortamı oluşturur. Ayrıca özellikle çift kişilik yatak modellerinde bulunan hareket ve ses izolasyonu sayesinde gece boyunca çiftler birbirlerinin hareketinden etkilenmeden kesintisiz uyku deneyimi yaşayabilirler. 

Önemli özelliklerinden bir diğeri ise ısı ayarıdır. Isı düzenleme özelliği sayesinde lateks dolgulu yataklar yazın serin, kışın ise sıcak uyku imkanı sunar. Bununla birlikte toz akarı ve benzeri alerjenleri barındırmayan anti-alerjen yapısı sayesinde özellikle alerji problemi yaşayan kişiler için çok daha sağlıklı tercihlerin başında gelir. 

Lateks Yatak Pedi

Lateks yatak pedi, doğal ay da sentetik lateks malzemesinden üretilmiş olan bir nevi yatak şiltesi olarak kullanılan tekstil ürünüdür. Tıpkı visco yatak pedi ürünleri gibi lateksten yapılan yatak pedleri de eskimiş, geleneksel ya da rahatsızlık hissi veren yataklara lateks yatakların tüm özelliklerini empoze ederek yatağınızı konforlu ve sağlıklı bir forma kavuşturur. 

Lateks yatak pedleri, ince ya da kalın dolgulu olarak çeşitli şekillerde tasarlanabilir. Anti-alerjen özelliği ile toz akarlarını barındırmamasıyla birlikte aynı zamanda yatak yüzeyini de toz akarı, bakteri ya da sıvı teması gibi birçok faktöre karşı koruma altına alarak yatağın kullanım ömrünü uzatırken bakım ve temizliğini de çok daha kolay hale getirir. Bu noktada kullanıcılar tarafından yapılan yorumlar da tavsiye niteliğinde olmaktadır. 

Lateks Yatak Modelleri

Lateks malzemesinden tasarlanan ve imal edilen yataklar, kişisel ihtiyaçlara ve kullanım amaçlarına göre çeşitli formlarda üretilir. Modeller içerisinde reflü yatağı, hasta yatağı ve benzeri gibi medikal yatak türleri bulunmakla birlikte aynı zamanda visco lateks, lateks bebek ve çocuk yatağı, tam ortopedik ve yarı ortopedik lateks modeller de mevcuttur. 

Söz konusu yataklar, çeşitli ölçülerde olabildiği gibi aynı zamanda sertlik düzeyleri ve malzemeleri farklılaştırılarak üretilebilmektedir. Dolayısıyla da eğer lateks yatak tercih edecekseniz öncelikle kişisel ihtiyaçlarınızı, varsa sağlık problemlerinizi ve beklentilerinizi göz önünde bulundurarak en iyi performansı alabilmek için doğru modeli tercih etmelisiniz.

Visko Love ürün yelpazesinde bulunan ViscoPad Visco Yatak Pedi Şiltesi 4 cm yüksekliğindeki model ince dolgu severler için ideal olurken daha dolgun ve gömülme hissini çok daha fazla yaşamak isteyenler için ViscoPad Visco Yatak Pedi Şiltesi 7 cm yüksekliğindeki model son derece doğru bir seçim olacaktır. 

Doğal Lateks Yataklar

Yatak markaları tarafından üretimi yapılan lateks dolgulu yatak modellerinden birisi de doğal lateks yataklardır. Bu yataklar doğal kauçuk sütünden çıkarılan doğal lateks malzemesinden üretilir ve adı da bu sebeple “Doğal lateks” olarak bilinir. Son derece ergonomik, sağlıklı ve uzun ömürlü yataklar olmakla birlikte aynı zamanda uyku esnasında vücuda sunduğu konfor ve destek de üst seviyededir. 

Anti-alerjen yapısı sayesinde toz akarlarını uzaklaştırırken diğer yandan ısı düzenlemesi sayesinde dört mevsim kullanım imkanı oluşturur. Bu özellikler doğal lateks yataklarının en çok tercih edilmesinin temel sebepleridir. 

Lateks Bebek Yatakları

Bebeklerin sağlıklı uyku uyumasının yanı sıra aynı zamanda omurga ve kemik gelişiminin sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesi için şüphesiz ki en önemli unsurların başına bebek yatağı seçimi gelir. Bebek yatakları bebeklerin vücut yapılarına uygun olarak genellikle 60×120 ve 70×110 gibi farklı ölçülerde ve visco, lateks, pamuk ve benzeri gibi malzemelerden üretilebilir. 

Bebekler için özel üretilen sağlıklı ve konforlu yatak türlerinden birisi de lateks malzemesinden üretilen yataklardır. Bebekler için tasarlanan bu yataklar genellikle anti-alerjen ve ısı düzenleme özelliğine sahip doğal lateksten üretilir. 

Bebeklerin sağlıklı ve gelişimlerini desteklemek için özel tasarlanan lateks yataklar, aynı zamanda bebeklerin narin cilt yapısını korumak için de özel malzemelerden üretilir. Bu nedenle de lateks bebek yatağı kullananlar günümüzde yadsınamayacak kadar fazladır. 

Visco Lateks Yatak

En iyi lateks yatak önerisi arayanlar için önerilebilecek modellerden birisi de visco hafıza köpüğü ve doğal lateks malzemesinin birleştirilerek özel üretildiği visco lateks yataktır. Visco yatak ile lateks yatakların tüm özelliklerini bir araya getirildiği visco yataklar, visco akıllı sünger malzemesi sayesinde uyku esnasına basınç noktalarını azaltarak vücudun tüm şeklini alırken lateks doğal malzeme sayesinde ise vücuda mükemmel destek verir ve bu sayede uyku deneyimini kusursuz bir konfora eriştirir. 

Visco hafıza köpük ve doğal lateks malzemesinin birleştirilerek üretildiği visco yatakların vücudu sarma ve destekleme özelliği oldukça fazladır. Ayrıca hareket izolasyonu ve ısı düzenleme özellikleri de eklendiğinde konforlu, kesintisiz ve sağlıklı bir uyku için visco lateks yataklar ideal tercihler arasında yer almaktadır. 

Yarı Ortopedik Lateks Yatak

Yarı ortopedik lateks yatak, lateks malzemesiyle imal edilmiş ve ortopedik özelliğe sahip olan yataktır. Yarı ortopedik özelliğe sahip olduğundan yüzeyi orta sertliğe sahiptir. Lateks malzemesi vücuda mükemmel uyum sağlarken diğer yandan ortopedik özellikleri sayesinde vücudu destekler, basıncı azaltır, basınç noktalarını rahatlatır ve uykunun kesintisiz olmasına yardımcı olur. 

Günümüze yatak üretimi yapan markalar tarafından farklı özelliklere sahip yarı ortopedik lateks yatak üretimi yapılır. Ancak her markanın üretmiş olduğu ürünlerin sertlik derecesi, vücuda uyumu ve malzeme kalitesi gibi özellikler farklılık gösterdiğinden tercih sırasında her ürün kendi özellikleri nezdinde değerlendirilmeli ve kişisel ihtiyaçlar doğrultusunda tercihler yapılmalıdır. 

Visco ve Lateks Yatak Arasındaki Fark

Visko yatak modelleri aynı gibi görünse de ve benzer özellikleri olsa da bazı farklılıkları da beraberinde getirmektedir. Visco yataklar, visco elastik sünger ile üretilirken lateks yataklar lateks süngerinden üretilir. Malzemelerinin farklı olması her iki yatağın da ufak da olsa farklı olmasına ortam hazırlar. 

Lateks ve visco yatakların her ikisi de vücudu destekleme ve basıncı azaltma özelliğine sahiptir. Her iki yatak da vücudun şeklini alana kadar hareket ederken visco yataklar diğerlerine göre orijinal şekline daha geç döner. Bunun sebebi visco yatakların lateks modellere göre çok daha yumuşak yüzeye sahip olması ve gömülme hissi oluşturmasıdır. 

Visco yataklar lateks ile üretilmiş yataklara kıyasla sıcaklığı biraz daha hissettirebilirken lateks malzemesinden üretilmiş olan yataklar sıcağı hızlı bir şekilde absorbe ederek başarılı bir ısı düzenlemesi gerçekleştirir. 

Tüm bu özellikler göz önünde bulundurulduğunda her kullanıcı için lateks ya da visco yatak önerisi verebilmek mümkün değildir. Her kullanıcının kişisel tercihleri ve ihtiyaçları farklı olduğundan herkes için en iyi olan yatak modeli de göreceli olacaktır. 

Lateks Yatak Zararları

Ortopedik yatak özelliklerini de bünyesinde taşıyan bu yataklar, kullanımı zararlı olan yataklar olmasa da istisnai zorluklar oluşturabilmektedir. Örneğin; düşük bir ihtimal de olsa lateks alerjisi olan kişilerde yatakla temas edildiğinde kaşıntı ve dermatit gibi alerjik reaksiyonlar görebilmek mümkündür. 

Lateks, kauçuk sütünden elde edilen doğal bir malzemedir. Dolayısıyla da üretim sonrasında yeni alınan yataklarda hissedilir derecede bir lateks kokusu algılamak son derece normaldir. Bu koku kısa bir zaman içerisinde gidecektir. Bu hususlar dışında yatağın doğrudan kullanıcıya vermiş olduğu kanıtlanmış bir zararı yoktur. 

Lateks Yatak Fiyatları

Lateks visco yatak fiyatları, her markaya ve her yatağın kendisine özgü özelliklerine göre değişebilir. Yatağın ebatları, dolgu sertliği, yatak yüksekliği, yatakta kullanılan lateksin doğal ya da sentetik özellikte olması gibi faktörler yatak fiyatlarının belirlenmesinde doğrudan etkili olur. 

Yatak fiyatlarının üzerinde etkili olan en önemli faktörlerin başında yatak ölçüleri gelir. Yatak ölçüleri büyüdükçe imalatta kullanılan malzeme sarfiyatı da arttığından lateks bebek yataklarının tek kişilik yataklara göre, tek kişilik lateks yataklarının çift kişilik yataklara göre daha ekonomik olduğunu söylemek mümkündür. 

Lateks Yatak ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Visco Lateks Yatak Nedir?

Visco lateks yatak, visco hafıza köpüğü ile kauçuk sütünden elde edilmiş olan lateks malzemesinin karıştırılarak üretildiği yatak modelidir. 

Lateks Yatak Ne Demek?

Lateks yatak, kauçuk öz sütünden doğal malzemeler ile üretilmiş olan ve bu sayede konforlu ve sağlıklı uyku ortamı oluşturan yatak modelidir. 

Lateks mi Yaylı Yatak mı?

Lateks ve yaylı yatakların her birisinin kendisine has özellikleri vardır. Yaylı yataklar lateks yataklara göre daha sert ve hareket izolasyonu az olan yataklardır. 

Lateks Yatak mı Visco Yatak mı?

Lateks ve visco yataklar benzer özelliklere sahip olsa da bazı özellikler ile birbirlerinden ayrılırlar. Bu noktada kişisel tercihler ve fiziksel ihtiyaçlar doğrultusunda her kullanıcı için hangi yatağın en iyi olduğu konusu göreceli hale gelebilir. 

Lateks Yatak Sağlıklı mıdır?

Lateks yataklar, doğal kauçuk öz sütünden yani doğal lateks malzemesinden üretilmiş olan yataklar olduğundan vücudu destekleyen forma sahip olduğundan oldukça sağlıklı ürünlerdir. 

ViscoPad Visco Yatak Pedi 4 cm

ViscoPad Visco Yatak Pedi 7 cm

ViscoPad Visco Yatak Pedleri, rahatsızlık hissi veren yatakların konforlu hale gelmesi ve aynı zamanda yeni yataklara da ekstra konfor sağlanması için üretilmiştir. Bir başka üretim amacı ise yatağın temiz ve hijyenik kalması, sürtünmeye bağlı olarak aşınmanın engellenerek daha uzun ömürlü kullanım sağlanmasıdır.

Bizimle İletişime Geçmek İçin Kendinizi
Özgür Hissedin...

+90 216 479 81 12
Pazartesi - Cuma
09:00 – 17:00 arası

"Uykunun Kalbi Sizin İçin Atıyor"

Sizlere daha iyi bir deneyim sunabilmek için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak, çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.