Çocuklar İçin Uygun Yatak Seçimi

Çocuklar İçin Uygun Yatak Seçimi

Yazı İçeriği

Çocuklar için uygun yatak seçimi, çocukların güvenli ve rahat bir uyku uyuyabilmesi için son derece önemli bir konudur.

Uyku kalitesi, her bireyin sağlığı için büyük öneme sahip olsa da özellikle henüz gelişimleri devam eden çocuklar için daha büyük öneme sahiptir. Öncelikle kas ve kemik gelişimlerini desteklemek daha sonrasında ise çocukların sağlıklı ve dinlendirici bir uyku uyuyarak yeni güne zinde başlamalarını sağlamak için çocuk yatakları kritik öneme sahiptir.

Çocuklar için özel üretilmiş yatak modelleri, çift kişilik yatak ya da tek kişilik yatak farklı ebatlar yaşlara uygun olarak neredeyse tüm yatak firmaları tarafından üretilir. Çocuklar için uygun yatak seçimi yaparken tüm bu detaylar arasından çocuğunuz için en doğru yatak modelini seçmeniz ise çocuğunuzun hem fiziksel hem de ruhsal gelişimini büyük oranda olumlu etkileyecektir.

Çocuk yatağı modelleri, birçok açıdan çeşitlendirilebilir. Bu çeşitlilikler arasında önemli olan hususlardan birisi de üretim malzemesi ve bu malzemenin kalitesidir. Özellikle visko yatak modelleri çocuk ve bebek yatağı modellerinde çok fazla tercih edilen aynı zamanda güvenilir olan modellerdir. Tüm bu ipuçlarına dikkat ederek çocuklar için uygun yatak seçimi yapabilirsiniz.

Çocukların Uyku İhtiyaçları ve Yatak Seçimi

Çocuklar için tüm gelişim evrelerinde en önemli ihtiyaçların başında şüphesiz kaliteli ve sağlıklı uyku gelir. Ancak uyku kalitesini dolayısıyla da çocuklarınızın sağlığını doğrudan etkileyen birçok faktör vardır. Dolayısıyla da çocuklar için uygun yatak seçimi yapılırken bu faktörler mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Çocuklarınız için ortopedik yatak ya da paket yaylı yatak fark etmeksizin hangi yatağı tercih ederseniz edin mutlaka malzemesine, sertlik derecesine, ölçülerine ve malzeme kalitesine dikkat etmelisiniz. Yenidoğan bebekler günlük 16 ila 20 saat arasında uyku ihtiyacı hissederken bu süre çocuğunuz büyüdükçe azalacaktır. 3-6 yaş arasındaki çocuklar 10-12 saat uyku ihtiyacı hissederken bu süre 7-12 yaşlar arasında 9-11 saat arasına düşecektir. Her ne kadar uyku saati düşse de çocukların uyku yani dinlenme ihtiyaçları azalmayacağından çocuklar için uygun yatak seçimi yaparken mutlaka çocuklarınızın ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurmalısınız.

Çocuk Yataklarının Özellikleri

Çocuk yatakları, yatak markaları tarafından birtakım tasarımsal özelliklerle üretilmektedir. Çocukların gelişim özelliklerinin ve ihtiyaçlarının ön planda tutulduğu çocuk yataklarının göze çarpan en önemli özelliği yatak güvenli olmaktadır. Çocuk yatakları genellikle yataktan düşme riskini minimalize edecek düşük yüksekliğe sahiptir. Hatta bazı yataklarda düşmeyi önleyecek korkuluk tasarımları da mevcuttur.

Çocuk yataklarının üretiminde yuvarlak köşe tasarımlarının yanı sıra aynı zamanda sağlığa zararı olmayan doğal ve kaliteli üretim malzemeleri kullanılır. Bu yatak çeşitleri, temizliği pratik ve uzun yıllar deforme olmayacak kadar uzun ömürlü yataklardır.

Modeller arasında sadece klasik yatak tasarımları değil aynı zamanda çocukların ihtiyaçları doğrultusunda medikal yatak ya da reflü yatağı gibi çeşitli tasarımlar da bulabilmeniz mümkündür. Ayrıca genel olarak çocuklar için tasarlanmış yataklar herhangi bir alerjik reaksiyon oluşum riskine karşı hipoalerjenik ve antibakteriyel özelliğe sahiptir.

Çocuk Yatağı Boyutları ve Sertlik Derecesi

Ergonomik çocuk yatağı modelleri, çocukların yaşına ve gelişimine göre farklı ölçü seçenekleri ile üretilir. Örneğin bebekler için 60×120 ya da 70×140 gibi küçük ölçülerde yataklar üretilirken daha büyük çocuklar için 90×190 ve 90×200 gibi büyük ölçülerde üretimler yapılır.

Çocuklar için uygun yatak seçimi konusunda önemli hususlardan bir diğeri ise yatağın sertlik derecesidir. Bu noktada aşırı sert ya da tam aksine aşırı yumuşak yatak çocukların uyku kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir.

Aşırı yumuşak yataklar vücuda tam destek vermezken aşırı sert yataklar da çocukların rahat etmesini engeller. Dolayısıyla da çocuklar için uygun yatak seçimi yapmak istiyorsanız tercihinizi yaparken sertlik derecesini mutlaka çocuğunuzun boy ve kilo gibi gelişimsel özelliklerini göz önünde bulundurmalısınız. Seçeceğiniz yatağın özelliklerine göre yatak fiyatları da farklılık gösterecektir.

Çocuklar İçin Uygun Yatak Seçimi| Çocuk Yatağı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklar için uygun yatak seçimi yaparken öncelikle güvenli yatak seçtiğinizden emin olmalısınız. Öncelikle çocuğunuzun yatakta rahat bir şekilde uyuyabileceği ve uyku esnasında hareket özgürlüğü yaşayabileceği şekilde kilosuna ve boyuna uygun bir yatak ölçüsü tercih etmelisiniz. Bununla birlikte çocukların yatak üzerinde oynadığını ve zıpladığını düşündüğümüzde mutlaka yatağın dayanıklı olmasını da göz önünde bulundurmanız gereklidir.

Tüm bunların yanı sıra ek olarak eğer çocuğunuzun yatağı eski ise ya da konforlu değilse bu noktada sağlıklı ve daha ekonomik bir çözüm olan visco yatak pedi tercih edebilirsiniz. Bu ürünler yatak şiltesi olarak kullanılırken aynı zamanda çocuğunuzun eski ve konforlu olmayan yatağını sağlıklı ve konforlu bir forma kavuşturabilir.

Güvenli bir yatak çocuklar için uygun yatak seçiminin en önemli kriterlerinden birisidir bu sebeple mümkün olduğu kadar alçak ve düşme riskini ortadan kaldırabilecek yan korkulukları olan yataklar tercih etmelisiniz. Ayrıca alerjik bir çocuğunuz varsa alerji riskini azaltmak için tercihinizi mutlaka hipoalerjenik yatak modellerinden yana kullanmalısınız.

Yatak tercihinde dikkat etmeniz gereken son derece önemli konulardan bir diğeri ise üretim malzemesidir. Çocuk yatakları, lateks, visco, pamuk ve benzeri gibi birçok malzemeden üretilmekle birlikte üretildiği malzemenin özelliklerini sergiler. Bu noktada vücudu destekleme ve vücudun tam şeklini alırken basınç noktalarını azaltma özelliğine sahip olan visco yatak modelleri ve daha sonrasında benzer özelliklere sahip ancak sertlik derecesi biraz daha yüksek olan lateks yataklar uzmanlar tarafından tavsiye edilen modellerin başında gelir.

ViscoPad Visco Yatak Pedi 4 cm

ViscoPad Visco Yatak Pedi 7 cm

ViscoPad Visco Yatak Pedleri, rahatsızlık hissi veren yatakların konforlu hale gelmesi ve aynı zamanda yeni yataklara da ekstra konfor sağlanması için üretilmiştir. Bir başka üretim amacı ise yatağın temiz ve hijyenik kalması, sürtünmeye bağlı olarak aşınmanın engellenerek daha uzun ömürlü kullanım sağlanmasıdır.

Bizimle İletişime Geçmek İçin Kendinizi
Özgür Hissedin...

+90 216 479 81 12
Pazartesi - Cuma
09:00 – 17:00 arası

"Uykunun Kalbi Sizin İçin Atıyor"

Sizlere daha iyi bir deneyim sunabilmek için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak, çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.