Çocuk Yatakları

Çocuk Yatakları

Yazı İçeriği

Çocuk yatakları, çocukların hem sağlığını hem konforunu hem de göz zevkini düşünerek üretilen mobilya türleridir.

Yatak, yetişkinler ve çocuklar için yani kısacası tüm bireyler için önemli eşyalardır. Ancak sağlıklı ve güvenli modellerin yanı sıra çocuklar için bu modellerin göze hitap etmesi de önemlidir. Bu nedenle yatak firmaları tarafından onlarca farklı modellerde çocuk yatakları üretilmektedir.

Özellikle büyüme ve gelişme döneminde çocuk yatakları birçok açıdan önem arz eder. Yatakların sadece göze hitap etmesi değil aynı zamanda gelişimlerine uygun olması ve güvenli olması da son derece önemlidir. Dolayısıyla da çocuklar için yatak seçimi yapılacağı zaman birçok farklı husus mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Eğlenceli ve göz alıcı tasarımların yanı sıra yataklarda mutlaka güvenlik unsurları ön planda olmalıdır. Yatak markaları genellikle bu hususlara dikkate alarak farklı modeller tasarlamaktadır. Dolayısıyla da fonksiyonellik, güvenlik ve tasarım özelliklerine dikkat etmek aynı zamanda çocukların hem eğlenceli ve keyifli hem de aynı zamanda konforlu ve güvenli uyku uyuyabilmeleri için son derece önemlidir.

Çocuk Yatak Modelleri

Çocuk yatak modelleri son derece geniş ve kapsamlı bir kategoriye sahiptir. Bu modeller arasından tek bir çocuk için çocuk baza yatak şeklinde tek kişilik yatak ya da çift kişilik yatak tercih edebileceğiniz gibi aynı zamanda güvenli ve cinsiyete uygun fonksiyonel yataklar da kolayca bulabilirsiniz.

Çocuklar için özel tasarlanmış olan yataklar genellikle kız ve erkek çocukları için farklı renk ve tasarım özellikleri taşıyabilir. Çocuk yatak modelleri arasında kız çocukları için daha soft renklerde ve kız tasarımlarıyla bezenmiş yer alırken erkek çocukları için de arabalı ve benzeri gibi erkek çocuklarının dikkatini çekecek figürlere sahip modeller yer almaktadır.

Çocuk yatak modelleri geniş bir ürün çeşitliliğine sahiptir. Buna göre çocukların ve ebeveynlerin ihtiyaçlarına, zevklerine ve çocukların gelişimine göre yer yatağı, Montessori yataklar, çekmeceli ya da yavrulu yataklar tercih edebilir. Dolayısıyla da modeller arasında özellikle çok çocuklu olan ebeveynler için yer tasarrufu sağlayarak fonksiyonel çocuk odası tasarımları için de farklı modeller yer almaktadır.

Kız Çocuk Yatakları

Kız çocuk yatak modelleri, fonksiyonelliğin yanı sıra aynı zamanda eğlenceli tasarımlarla üretilmiş olup göze hitap eden modellerdir. Pastel renk tonları, çiçek desenleri, kız çocuklarına hitap eden çizgi film kahramanları gibi farklı tasarımlar kız çocuk yatak modellerinde fazlasıyla kullanılır.

Kız çocukları için yatak tercihi yaparken çocuk odasının dekorasyonuna uygun tasarımda bir yatak tercih edilirken diğer yandan malzemesi sağlam, korumalığı olan güvenli yataklar seçmek de önemlidir. Ayrıca çekmeceli, yavrulu ve benzeri gibi modeller de kız çocuklarının odasında fonksiyonelliği arttıran önemli detaylardır.

Erkek Çocuk Yatakları

Erkek çocuk için yatak çeşitleri de tıpkı kız çocuklarında olduğu gibi oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Özellikle araba desenleri, hayvan ve çizgi film karakterleri erkek çocuk yataklarında çokça kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra araba ve benzeri şekildeki yataklar da erkek çocuklarının dikkatini en çok çeken modeller arasında yer almaktadır.

Erkek çocuk yatak odası tasarımında yatağın dekorasyona doğrudan bir etkisi olduğu doğrudur. Ancak yatağın dekorasyona uyum sağlaması kadar aynı zamanda çocuk için güvenli ve sağlıklı olması da kritik öneme sahiptir. Dolayısıyla da tercih edilecek olan modeller genellikle malzemesi sağlam ve sağlığa zararı olmayan modeller olmalıdır. Ek olarak yatağın düşme ve benzeri gibi olumsuz durumların önlenebilmesi için korumalı olması da son derece önemli konular arasında yer alır.

Çocuk Yer Yatakları

Çocuklar için yer yatağı, yere yakın olmasından ötürü son derece güvenli olmakla birlikte aynı zamanda hafif ve portatif olduğundan fazlasıyla kullanışlıdır. Özellikle daha küçük yaşlarda olan çocuklar için güvenli ve pratik olan yer yatakları, yere yakındır. Bu sayede düşme riskini tamamen ortadan kaldırarak çocuğa güvenli bir uyku ortamı sunar.

Güvenliğin yanı sıra yer yataklarının yere yakın olması çocuğun yatağa kolay çıkmasını sağlayacağından aynı zamanda bu yatakların çocukların bağımsızlık duygusu üzerinde de olumlu etkisi vardır. Çocuk yer yatakları ortopedik yatak özelliği taşır. Bu sayede pratik ve güvenli olan yer yatakları, aynı zamanda sağlıklı ve konforlu bir uyku ortamı sunar.

Arabalı Çocuk Yatakları

Erkek çocuklar için arabalı yatak modelleri, çocuk odası dekorasyonuna renkli ve eğlenceli bir hava katarken diğer yandan özel tasarımı sayesinde çocukların özgüven gelişimini desteklemeye yardımcı olur. Farklı modellerde ve farklı ölçülerde arabalı yataklar bulmak mümkündür. Ayrıca bu yataklar yere yakın ve kenarları koruma bariyerli olan modellerdir. Bu özellikler çocuğun yatağa kolaylıkla inip çıkmasını ve uyku esnasında güvende olmasını sağlar.

Montessori Çocuk Yatakları

Montessori yatak modelleri, Montessori eğitim yöntemi temelleri üzerine dizayn edilmiş modellerdir. Yere yakın yüksekliğe sahip olan bu modeller, kendisine özgü tasarımları sayesinde çocuğun özgüven ve bireysel bağımsızlık duygularının gelişmesinde doğrudan rol oynar.

Montessori çocuk yataklarının yere yakın yükseklikte olması aynı zamanda çocukların yatağa kendi kendilerine çıkmasına imkan tanırken bu sayede motor becerilerini geliştirmelerine de yardımcı olur. Bu yataklar genellikle doğal ve sağlıklı olan ahşap malzemelerden üretilir. Doğal yapı malzemesi, özel tasarımı ve geniş kullanım alanı sayesinde Montessori yatak modeli, çocuğa güvenli ve konforlu bir uyku deneyimi sunarken aynı zamanda rahat ve güvenli bir oyun ortamı da oluşturur. Tüm bu özellikleri Montessori yataklarının çocukların hem zihinsel hem de fiziksel gelişimlerine destek olur.

Ahşap Çocuk Yatakları

Ahşap çocuk yatağı modelleri, adından da anlaşılabileceği gibi ahşap malzemeden üretilmiş rustik havaya sahip modellerdir. Doğal ve dolayısıyla da sağlığa zararı olmayan malzemelerden üretilen ahşap yataklar, çocuklara sağlıklı uyku deneyimi sunarken diğer yandan kimyasal içeriğe sahip boya ve kaplama kullanılmadığından çocukların sağlığının korunmasına destek olur.

Ahşap yataklar; farklı renklerde, farklı ölçülerde ve tasarımlarda üretilebilir. Geniş model yelpazesine sahip olan bu yataklar, sağlamlığı ve dayanıklılığının yanı sıra aynı zamanda neredeyse tüm çocuk odasına dekorasyonlarına uyum sağlayabilme özelliğine sahiptir. Modüler depolama sistemleri ile desteklenebilen ahşap yataklar, farklı modelleriyle ebeveynlere depolama çözümleri de sunarak fonksiyonelliğini maksimum seviyeye çıkarabilir.

Bazalı Çocuk Yatakları

Bazalı yataklar, yetişkinlere göre olduğu gibi aynı zamanda çocuklara göre de tasarlanabilir modellerdir. Yatak, baza ve başlık olarak dizayn edilen bu modeller, genellikle yatağın alt kısmı depolama imkanı sunan baza, üstü yatak ve başlık kombinasyonu ile dizayn edilir.

Bazalı yataklar genellikle çevresinde korumalıkları olmayan yataklardır. Ancak yer tasarrufu etmek isteyen ve depolama çözümleri arayan ebeveynler için bazalı çocuk yatakları son derece işlevseldir. Bu noktada bu yatakların kenarına portatif korumalıklar monte edilerek yatağın düşme riskine karşı daha güvenli ve korunaklı olması sağlanabilir.

Korumalı Çocuk Yatakları

Çocuk korumalı yatak modeli, uyku güvenliğini ön plana çıkararak tasarlanmış yatak modelidir. Özellikle küçük yaş gruplarında çok daha fazla olan düşme riskini engellemek için yan korumalıklarla dizayn edilmiş olan bu yatakların yanında yatak bariyeri adı verilen korumalıklar vardır.

Korumalı yataklarda kullanılan yatak bariyerleri genellikle yumuşak ve esnek malzemelerden üretilir. Bu sayede çocuğun düşme riski ortadan kaldırılırken diğer yandan uyku esnasında hareket özgürlüğü sağlanır. Ergonomi değeri yüksek ve aynı zamanda ortopedik olan bu yataklar, çocukların güvenliğini ve sağlığını ön plana çıkarken aynı zamanda ebeveynlerin de rahat ve kesintisiz uyku uyumalarını sağlayan modellerdir.

Kaydıraklı Çocuk Yatakları

Çocuklar için tasarlanan özel modeller arasında yer alan kaydıraklı yataklar, modern ve yenilikçi mobilyalardır. Yüksekliği fazla olan bu yataklardan çocukların inebilmesi için kaydırak dizaynı bulunur. Kaydırak tasarımı çocuklar için eğlenceli bir uyku süreci oluştururken aynı zamanda çocukları fiziksel aktiviteye de teşvik eder.

Kaydıraklı yataklar tasarımları gereği sağlam malzemelerden üretilmekle birlikte aynı zamanda çocukların güvenliği de ön planda tutulmuştur. Bu yataklar yerden yüksek olduğundan dolayı düşme riskini ortadan kaldırmak için yan korkuluklarla tasarlanır. Bu yatakların alt kısmı genellikle depolama çözümleri sunar. Bu sayede çocukların oyuncakları ve diğer eşyaları için etkili depolama alanları oluşturulur.

Çekmeceli Çocuk Yatakları

Çekmeceli çocuk yatağı modelleri, sunduğu çoklu depolama çözümleri sayesinde estetik görünümünün yanı sıra aynı zamanda ebeveynlere üst düzey fonksiyonellik sunan modellerdir. Çekmeceli yataklar, yatağın alt kısmında büyük kapasiteli çekmecelerle tasarlanır. Çocukların giysileri, oyuncakları ve diğer eşyaları için ekstra depolama alanları sunan bu yataklar, çocuk odasının daha düzenli olmasını, yer tasarrufunun daha fazla olmasını sağlar.

Sağlam ve aynı zamanda ergonomik yapıya sahip olan çekmeceli yataklar, çeşitli desen ve renklerde tasarlandığından tüm çocuk odası dekorasyonlarına uyum sağlayabilecek modellerden birisidir. Çocuk odasında yer tasarrufu yapılmasını sağlarken aynı zamanda çocuklara daha geniş bir oyun ve aktivite alanı sunan çekmeceli yataklar, en çok tercih edilen çocuk odası yatak tasarımları arasında yer alır.

Tek Kişilik Çocuk Yatakları

Tek kişilik yani tekli çocuk yatağı, çocuklara sağlıklı ve rahat uyku deneyimi sunan modeller arasında yer alır. Çocuklar için tasarlanan tek kişilik yatak çeşitleri, çocukların yaş gruplarına göre farklı ölçülerde olabilmektedir. Bu yatakların farklı ölçülerde üretilmesi ve aynı zamanda desen ve renk seçeneklerinin farklı olması çocukların göz zevkine hitap eden modeller olmasına da ortam hazırlar.

Genellikle sağlam malzemelerden üretilen bu yatakların bazı modellerinde ekstra depolama çözümleri de yer alır. Dolayısıyla da sağlam ve kullanışlı olmasının yanı sıra aynı zamanda ebeveynler için fonksiyonel modeller arasındadır. Bazı modellerde düşme riskini engelleyecek korkuluk bulunurken bazı yataklarda çocuk yatak korkuluğu olmayabilir. Bu gibi durumlarda bu yataklar portatif çocuk yatak korkuluğu takmaya uygun olmaktadır.  

İki Katlı Çocuk Yatakları

İkili çocuk yatakları, genellikle iki ve daha fazla çocuğu olan bununla birlikte çocuk odasında yerden tasarruf yapmak isteyen ebeveynler için etkili çözümlerin başında gelir. Bir odayı birden fazla çocuğun paylaştığı durumlarda ikili çocuk yatakları, son derece etkili mobilya modelleridir. Odanın kullanım alanını genişleten çocuk ranza yataklar, alt-üst yatak özelliği sayesinde kompakt bir tasarıma sahiptir.

İki katlı çocuk yatakları, genellikle üstte yatan çocuğun yatağa rahatlıkla çıkabilmesi için merdiven tasarımına sahiptir. Çocukların rahatlığının ve güvenliğinin ön planda tutulduğu bu modellerde genellikle hem alt hem de üst yatağın düşmeyi engellemek amacıyla korkuluğu bulunur. Dolayısıyla da bu yataklar dar çocuk odalarında bile geniş alan sunacak etkili çözümler olurken aynı zamanda hem çocuklar hem de ebeveynler için fonksiyonel mobilyalar arasında yer alır.

Yavrulu Çocuk Yatakları

Yavrulu çocuk yatağı, ilk görünüşte tek yatak gibi görünüp ancak bir bölümü açıldığında iki çocuk yatağına dönüşebilen büyüyen çocuk yatağıdır. Son derece estetik görünüme ve fonksiyonel kullanıma sahip olan yavrulu yataklar, özellikle dar ancak iki çocuğun kullanmak durumunda olduğu çocuk odalarında yer tasarrufu oluşturur.

Yavrulu yataklarda ana yatağın altında çekmece formunda bir yatak daha bulunur. Ana yatağın altında çekmece görünümlü bölümü çektiğinizde ise ortaya bir yatak daha çıkar. Kardeşler için etkili çözümler olan bu yataklar, aynı zamanda yaşam alanı dar olan kişilerin misafirler için de tercih edebileceği etkili çözümler olabilmektedir. Yavrulu yatak modelleri, sadece yatak kullanımı ile sınırlı değildir. Ebeveynler ana yatağın yavru kısmını ihtiyaçları doğrultusunda oyuncak ya da eşya koymak üzere depolama alanı olarak da kullanabilmektedir.

Çocuk Park Yatakları

Çocuk park yatakları, küçük yaştaki çocuklar için uyku ve oyun alanı olarak kullanılabilen konforlu bir alan oluşturur. Çocuk park yatakları, katlanabilir ve portatif tasarıma sahiptir. Hafif ve sağlam malzemesi sayesinde çocuklar için konforlu bir uyku ve oyun ortamı oluşturan bu yataklar, ebeveynler içinde oldukça kullanışlıdır.

Park yataklar hafif ve katlanabilir olduğundan ev dışınsa seyahat ve misafirlik zamanlarında da son derece kullanışlıdır. Kız ve erkek çocukları için farklı tasarımlara sahip olan park yatakların yan panellerinin nefes alabilir olması da çocuklar için ekstra sağlıklı bir yaşam alanı oluşturulmasını sağlar.

Çocuk park yataklarının içerisine çocuğun ihtiyaçlarına göre pamuk ve yaysız ya da paket yaylı yatak modelleri yerleştirilebilir. Ayrıca bu yataklar daha küçük olan ve reflü sorunu yaşayan çocuklar için reflü yatağı yerleştirmeye de uygundur. Yan korumalıkları yüksek ve iç hacmi geniş olan park yataklar, doğru iç yatak seçimi ile yeni doğan döneminden itibaren çocuğun gelişimine bağlı olarak 2-3 yaşına kadar kullanılabilecek uzun ömürlü ve dayanıklı yataklardır.

Çocuk Şişme Yatakları

Şişme çocuk yatağı, taşınabilir ve portatif tasarımı sayesinde ev ortamının yanı sıra aynı zamanda misafirlikte ve seyahatlerde de ebeveynlere etkili bir kullanım alanı sunar. Hava ile şişirilerek kullanılan şişme yataklar, şişirilmediğinde son derece küçük ve hafiftir bu sayede kompakt tasarımı ile her yere kolayca taşınabilir ve hızlıca kurulabilir.

Çocuk şişme yatakları, vinil ve PVC gibi yüksek dayanıklılığa sahip malzemelerden üretilir. Güvenli malzemeleri ve uzun ömürlü tasarımı sayesinde çocuk şişme yatakları çocuklar için konforlu uyku deneyimi sunarken ebeveynler için de fonksiyonel uyku çözümleri arasında yer alır.

Uzayabilen Çocuk Yatakları

Çocukların büyüme ve gelişme dönemine uyum sağlamak üzere özel tasarlanan uzayabilen yataklar, özel tasarımı sayesinde uzun ömürlü uyku çözümleri sunan modern mobilyalardır. Bu yatakların boyu ayarlanabilir özelliktedir. Bu özellik sayesinde çocuk büyüdükçe ve boyu uzadıkça yatağın boyunu da uzatabilmek mümkün hale gelebilir. Bu sayede yatağın kullanım ömrü çocuk büyüse de çok daha uzun olur.

Uzayabilen çocuk yatakları, sağlam ve sağlığa zararı olmayan malzemelerden üretilir. Bununla birlikte farklı renk ve tasarımlara sahip olan bu modelleri her çocuk odası tasarımı ile kombine etmek de mümkündür. Bazı uzayabilen yataklar sadece karyola yatak olarak tasarlanmakla birlikte bazı modellerde yatağın alt kısmına oyunca ve eşya koyulabilecek çekmece bölümleri eklenebilir. Dolayısıyla da bu modeller arasında ihtiyaçlara göre farklı modeller bulabilmek mümkündür.

Portatif Çocuk Yatakları

Portatif çocuk yatağı, ev ortamında taşınabilirliği rahat olduğundan annenin istediği gibi kullanabileceği yatak modeli olurken aynı zamanda misafirlik ve seyahat gibi durumlarda da fonksiyonellik sunan bir modeldir. Özellikle birçok annenin doğum sonrasında bebek yatağı olarak tercih ettiği bu yataklar, dayanıklı ve nefes alabilen malzemelerden üretilir. Ayrıca bebek ve çocuk sağlığına zararlı olmayan malzemelerden üretilmesi de bebek ve çocuklar için uyku ortamını sağlıklı ve güvenli hale getirir.

Portatif yataklar, taşınabilir ve portatif modeller olduğundan ebeveynlere çok yönlü kullanım imkanı sunarken çocuklar için de sağlıklı ve konforlu bir uyku ortamı oluşturur.

Visco Ortopedik Çocuk Yatakları

Visco yatak, çocuklar için tercih edilebilecek en sağlıklı ve en iyi yatak modellerinin başında gelir. Visko akıllı sünger malzemesinden üretilen visko yatak modelleri, ısı ve basınca karşı yüksek hassasiyete sahip olan visco malzemesi sayesinde son derece konforlu ve sağlıklı bir yapıya sahiptir.

Vücut ile temas ettiği anca vücudun şeklini alan hareketli yapısı sayesinde tüm vücuda uyku sırasında tam destek sunan visco ortopedik çocuk yatakları, bu sayede omurganın doğru hizada kalmasını sağlayarak çocukların kas ve omurga sağlığının gelişmesine destek olur.

Visco akıllı sünger ile üretilmiş bu modern yataklar, uyku süreci boyunca sunduğu desteğin yanı sıra aynı zamanda vücut ağırlığını eşit bir şekilde dağıtırken basınç noktalarını rahatlatır. Bu sayede uyuşma ve ağrı gibi uyku kalitesini düşüren sorunların oluşmasını önler. Dolayısıyla da yetişkinler için olduğu gibi aynı zamanda çocuklar için de visco ortopedik yataklar son derece sağlıklı ve konforludur.

Türkiye’nin ilk visco üreticisi olan Visko Love, özel üretim teknikleri ve kullandığı %100 visco elastik sünger malzemesi ile müşterilerine geniş bir ürün yelpazesi sunar. Bu modeller arasında çocuklarınız için;

Çocuk Yatakları Ölçüleri

Çocuk yatağı ölçüleri, çocukların gelişimsel özelliklerine ve yaş gruplarına göre farklı ebatlarda şekillenebilir. Bu nedenle çocuk yatağı seçimi yapılırken mutlaka çocuğun gelişim özellikleri ve yaş grubu göz önünde bulundurulmalı ve doğru ölçü tercihi yapılmalıdır.

Çocuk yataklarının ölçüleri yatağın modeline göre de değişebilir. Eğer söz konusu bebek yatağı ise bebek yataklarının ölçüleri 60 x 120, 70 x 130, 70 x 140, 80 x 130 gibi çeşitli ölçülerde üretilebilir. Eğer daha büyük yaş gruplarında olan çocuklar için yatak tercihi yapılacak ise bu durumda tek kişilik yatak modelleri arasından farklı ölçü seçenekleri tercih edilebilir.

Çocuk yatak ölçüleri 90×190, 90×200, 100×200, 120×200, 140×190, 140×200 ölçülerinde yapılabilir. Çocuğun ihtiyaçları ve ebeveynlerin beklentileri doğrultusunda daha geniş bir yatak modeli gerekli görülürse 150×200 ölçüleri de çocuk yatakları için tercih edilebilen ölçüler arasındadır.

Çocuk Yatakları Fiyatları

Çocuklar için üretilen yatak fiyatları, birçok faktöre göre değişkenlik gösterir. Çocuk yatakları, onlarca farklı model ve tasarımda üretildiği gibi aynı zamanda çekmeceli, kaydıraklı, yavrulu ve benzeri gibi fonksiyonel özelliklere sahip olabilir. Ayrıca her yatağın üretim malzemesi ve kalite sınıfı da farklılık gösterir.

Çocuk yataklarının fiyatları öncelikle ölçülere göre farklılaşır. Ölçüler büyüdükçe aynı oranda fiyatlar da artabilir. Bunun yanı sıra yatak tasarımlarına eklenen fonksiyonel özellikler de fiyatların artmasına ortam hazırlayan hususlardır. Malzemenin kalitesi, üretici firmanın fiyatlandırma politikası da fiyatların değişmesinde etkili olan diğer faktörlerdir.

Çocuklar İçin Yatak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklara göre yatak seçimi yaparken çocukların sağlığı ve güvenliği için birçok husus mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Bu hususların başında çocukların yaşı, gelişimsel özellikleri ve ihtiyaçları gelir. Tercih yaparken mutlaka çocuğun yaşına göre ölçüler ve modeller tercih edilmelidir. Özellikle uyku esnasında çocuğun hareket özgürlüğünün olması için doğru ölçül tercihi kritik öneme sahiptir.

Çocukların sağlıklı ve konforlu bir uyku deneyimi yaşayabilmesi için önemli faktörlerden bir diğeri ise tercih edilecek yatağın malzemesidir. Yatağın üretim malzemesinin doğal olması, hava geçirgenliğinin yüksek olması, kimyasal boya ve kaplama gibi malzemeler içermemesi yani alerjik reaksiyonlara kapı aralayacak özellikte olmaması son derece önemlidir.

Çocuk yataklarında güvenlik standartları mutlaka dikkat edilmesi gereken önemli konuların başında gelir. Bu nedenle özellikle küçük yaş gruplarındaki çocukların uyku sırasında düşme riskini ortadan kaldırmak için mutlaka tercih sırasında yan koruma bariyerleri olan yataklar tercih edilmelidir. Bu sayede çocukların uyku süreci hem çocuklar için sağlıklı ve güvenli olurken hem de ebeveynler için rahat olacaktır.

Çocuk Yatakları Nasıl Olmalı?

Çocuklar için tercih edilecek olan yataklar mutlaka çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişimini destekleyecek, güvenli ve sağlıklı uyku deneyimi sunacak yataklar olmalıdır. Bu doğrultuda mutlaka çocuğun yaşına ve fiziksel özelliklerine uygun doğru ölçülerde yataklar tercih edilmelidir. Böylece çocuğun uyku sırasında hareket özgürlüğü kısıtlanmayacağından çocuğun uykusu da kesintiye uğramayacaktır.

Çocuk yataklarında önemli konulardan birisi de güvenlik standartlarıdır. Çocuk yataklarının kenarlarında mutlaka düşmeyi önleyecek korkuluklar yer almalıdır. Yatak üretim malzemelerinin kimyasal maddeler içermemesi, anti alerjik ve nefes alabilir olması de çocuğun sağlığı açısından kritik öneme sahiptir. Ayrıca mutlaka yatağın kas ve kemik gelişimini destekleyecek ortopedik özelliklere sahip olması gereklidir.

Çocuk odasının dekorasyonuna ve büyüklüğüne göre fonksiyonel ve kullanışlı modeller seçilmelidir. Estetik açıdan albenisi olan, çocukların gözüne hitap eden renk ve desenler arasından güvenli ve sağlıklı modeller bulmak mümkündür.

Çocuk Yatak Koruma

Çocuk yatak koruma önerileri yatağın daha uzun süre ilk günkü yeniliği ve temizliği ile kullanılabilmesi için son derece önemlidir. Çocuklarda terleme ve alt ıslatma gibi sorunlar çok daha sık yaşandığından ötürü öncelikle yataklarda yatak alezi ya da diğer adıyla yatak şiltesi kullanılması daha doğru olacaktır.

Çocuk yataklarında kullanılacak olan yatak şiltelerinin özellikle yatağa uygun ölçülerde tercih edilmesi ve sıvı geçirmez özelliğe sahip olması önemlidir. Bu sayede terleme ya da alt ıslatma gibi durumlar meydana geldiğinde sıvı yatağa nüfuz etmez. Bununla birlikte yatak şiltesi ya da alez çıkarılıp makinede kolayca yıkanabilen bir ürün olduğundan yatağın temizliği son derece kolay ve hızlı olabilir.

Çocuk yatakları için hem yatağın koruyuculuğunu hem de konforunu arttırmak için en çok tercih edilen ürünlerin başında visco yatak pedi gelir. Visco yatak pedleri, yatağa visco konforu sunarken aynı zamanda yatağın sıvı, toz ve bakteri gibi tüm unsurlara karşı korunmasını sağlar.

Çocukların sağlıklı, konforlu ve kesintisiz bir uyku deneyimi yaşayabilmesi için Visko Love ViscoPad Visco Yatak Pedi Şiltesi 4 cm ve ViscoPad Visco Yatak Pedi Şiltesi 7 cm kalınlığındaki modelleri güvenle tercih edebilirsiniz. Bu modeller arasından kullandığınız yatak ölçülerine göre 80 x 200, 90 x 190, 90 x 200, 100 x 200, 120 x 200, 140 x 190, 140 x 200, 150 x 200 ölçüler bulabileceğinizden çocuğunuzun yatağına doğrudan uyum sağlar.

Çocuk Yatak Örtüsü

Kız ve erkek çocuk yatak örtüsü modelleri, çocuk odası dekorasyonuna renk katmak için üretilen modellerdir. Çocuk yatak örtüsü takımı kapitone ve benzeri gibi farklı modellerde tasarlanmaktadır. Tıpkı yatak modellerinde olduğu gibi çocuklar için tasarlanan yatak örtüsü modelleri de oldukça çeşitli tasarımlara sahiptir. Bu modeller arasından kız ve erkek çocukları için tasarlanmış renk ve desenler arasından çocuk odası tasarımına uygun modeller bulmak son derece kolaydır.

2 Yaşındaki Çocuğun Yatağı Nasıl Olmalı?

2 yaşındaki çocuğun yatağı mutlaka yanları korumalıkları olan yataklardan olmalıdır. Ayrıca ortopedik özellikte olması da önemlidir.

3 Yaşındaki Çocuğun Yatağı Nasıl Olmalı?

3 yaş grubu çocuklar için kas ve omurga sağlığını destekleyecek ve aynı zamanda düşme riskini ortadan kaldıran korumalıkları olan yataklar tercih edilmelidir.

4 Yaşındaki Çocuğun Yatağı Nasıl Olmalı?

4 yaşındaki çocuklar için mutlaka ortopedik özellikte ve yan koruma bariyeri olan yataklar tercih edilmelidir. Ayrıca çocuğun hareket özgürlüğü için doğru ölçülerin tercih edilmesi de son derece önemlidir.

Çocuğum Yatağa İşedi Nasıl Temizlerim?

Alt ıslatma gibi sorunlarda eğer yatağın üzerinde sıvı geçirmez alez yok ise kesinlikle yatak silme işlemi yapılmamalı, doğrudan profesyonel bir şirketten hizmet alınmalıdır.

Çocuk Yatak Boyutları Ne Zaman Değiştirilmelidir?

Çocuk yatak boyutları, çocuğun boyu uzadığında ve yatakta rahat hareket edemediği fark edildiği anca çocuğun uyku kalitesi için mutlaka değiştirilmelidir.

Çocuklar İçin En Uygun Yatak Sertliği Nedir?

Çocuk yatakları aşırı sert ve aşırı yumuşak olmayacak şekilde orta sertlikte olmalıdır. Aşırı sert ve aşırı yumuşak yataklar çocukların kas ve kemik gelişimini olumsuz etkileyecektir.

Çocuk Yatağı Satın Alırken Hangi Sertifikalara Bakılmalı?

Çocuk yatağı satın alınırken mutlaka doğal malzemeler kullanıldığına ve güvenlik standartlarına uygun olduğuna dair sertifikalara dikkat edilmelidir.

Çocuk Yataklarında Alerji Riskini Azaltmak İçin Hangi Önlemler Alınabilir?

Başta alerjik sorunlar yaşayan çocuklar olmak üzere tüm çocuklar için yatak tercihi anti alerjik modeller arasında yapılmalıdır. Anti alerjik yataklar alerji riskini büyük oranda azaltır.

Çocuk Yatakları İçin Önerilen Maksimum Yükseklik Nedir?

Çocuk yatakları standart yükseklikte olabilir. Ancak çocuk yataklarının yere yakın ve kendilerinin çıkabileceği yükseklikte olmasının çocukların zihinsel gelişimi üzerinde olumlu etkiye sahip olduğu bilinmektedir.

Çocuklar İçin Katlı Yatakların Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Çocuklarda katlı yatakların güvenli hale gelebilmesi için mutlaka sağlam ve dayanıklı olan yan koruma bariyeri kullanılmalıdır.

Çocuk Yatakları İçin Hangi Tür Yatak Koruyucuları Önerilir?

Çocuk yatakları için öncelikle yan korumalık kullanımı önerilmektedir. Ayrıca yatağa sıvı temasını önlemek ve yatağın uzun süre temiz kalmasını sağlamak için yatak alezi kullanımı da yatak üreticileri tarafından önerilen ürünlerdir.

ViscoPad Visco Yatak Pedi 4 cm

ViscoPad Visco Yatak Pedi 7 cm

ViscoPad Visco Yatak Pedleri, rahatsızlık hissi veren yatakların konforlu hale gelmesi ve aynı zamanda yeni yataklara da ekstra konfor sağlanması için üretilmiştir. Bir başka üretim amacı ise yatağın temiz ve hijyenik kalması, sürtünmeye bağlı olarak aşınmanın engellenerek daha uzun ömürlü kullanım sağlanmasıdır.

Bizimle İletişime Geçmek İçin Kendinizi
Özgür Hissedin...

+90 216 479 81 12
Pazartesi - Cuma
09:00 – 17:00 arası

"Uykunun Kalbi Sizin İçin Atıyor"

Sizlere daha iyi bir deneyim sunabilmek için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak, çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.