Çocuk Yatağı

Çocuk Yatağı

Yazı İçeriği

Çocuk yatağı, çocuğun konforlu ve aynı zamanda gelişimine destek olacak düzeyde sağlıklı uyku deneyimi yaşayabilmesi için kritik öneme sahiptir.

Çocuklar için özellikle kas ve kemik gelişiminin devam ettiği bu süreçte çocuk yatağı seçimi çok daha önemli bir konuma sahip olmaktadır. Yatak modelleri elbette yaş fark etmeksizin tüm kullanıcıların sağlıklı ve konforlu uyku deneyimi yaşaması için önemlidir. Ancak çocukların kas ve kemik gelişimi sürecinin devam etmesi yatak seçimini iki kat daha önemli kılar.

Yatak firmaları tarafından onlarca çeşitte yatak üretimi yapılır. Her yatağın ölçüleri farklı olabileceği gibi aynı zamanda üretim malzemeleri ve üretim malzemesinin kalitesine göre yatak özellikleri çeşitlilik gösterebilir. Bu noktada özellikle çocuklar için çocuk yatağı seçimi yaparken tasarımının çocuk odası dekorasyonuna uyumlu olmasının ve göze hitap etmesinin yanı sıra mutlaka sağlıklı ve konforlu modeller arasında seçim yapılması gereklidir.

Çocuk yatakları arasında hem kız hem de erkek çocuklar için birbirinden eğlenceli ve renkli yatak tasarımları mevcuttur. Ancak bu tasarımların olmazsa olmaz özelliği mutlaka güvenlik standartları olmalıdır. Çünkü çocuklar için sağlıklı ve konforlu yatağın aynı zamanda güvenli olması da son derece önemlidir.

Çocuk Yatağı Modelleri

Çocuk yatakları kategorisi, içerdiği farklı modeller sayesinde oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Bu modeller arasında çocuk baza yatak, karyola, park yatak ve benzeri gibi birçok model vardır. Ayrıca modeller arasında Tek kişilik yatak veya tercihe göre çift kişilik yatak modelleri arasında reflü yatağı gibi medikal yatak modelleri bulmak da mümkün olabilmektedir.

Çocuk yatağı modelleri arasında kız ve erkek çocuklar için spesifik modeller bulabilirsiniz. Özellikle kızlar için soft renkli ve çizgi film kahramanları ile baskılanmış modeller ile erkek çocuklar için arabalı model tasarımları çokça rağbet gören modellerin başında gelir. Ayrıca modeller arasında Montessori, park yatak, çekmeceli, kaydıraklı ve yavrulu yatak gibi farklı işlevselliği yüksek olan modeller de vardır.

Kız Çocuk Yatağı

Kız çocuk yatakları, genel olarak güvenliğin ön planda tutulduğu ve aynı zamanda görsel olarak da albenili olan modellerdir. Renk olarak çiçek renkleri ve desenleri, pembe ve yeşil gibi pastel renk tonları kız çocuk yataklarında fazlasıyla tercih edilir. Aynı zamanda birçok modelde kız çocuklarının sevebileceği çizgi fil kahramanları da yer almaktadır.

Kız çocukları için yatak tercihi yaparken oda tasarımına uyumluluğu önemli olsa da öncelik mutlaka yatağın güvenlik standartlarına ve sağlıklı olmasına verilmelidir. Yatak bariyerinin olması, üretim malzemesinin sağlam ve aynı zamanda kimyasal içermeyen malzeme olması çocukların güvenliği ve sağlığı açısından son derece önemlidir. Ayrıca odanın büyüklüğüne, çocuğun ve ebeveynlerin ihtiyaçlarına göre yavrulu, çekmeceli ya da kaydıraklı gibi farklı işlevsel modeller de tercih edilebilir.

Erkek Çocuk Yatağı

Kız çocuklarında olduğu gibi erkek çocuklar için yatak tercihi yaparken de yatağın güvenli ve sağlıklı olmasına mutlaka dikkat edilmelidir. Erkek çocuk yatak çeşitleri de tıpkı kız çocuk yatağı modelleri gibi oldukça çeşitli özelliklerde ve tasarımlarda üretilmektedir.

Erkek çocuk yatak odası tasarımlarına uygun farklı modeller bulabileceğiniz modeller arasında mutlaka güvenlik önlemlerinin yüksek olduğu modelleri tercih etmelisiniz. Erkek çocukları için tasarlanan modeller içerisinde çocuk yatak korkuluğu olan son derece güvenli ve erkek çocuklarının ilgisini çekecek tasarımlarda onlarca farklı modeller vardır. Ayrıca yatağı odağının büyüklüğüne göre, çocukların ihtiyaçlarına ve zevklerine göre yavrulu, kaydıraklı ya da çekmeceli gibi farklı modeller seçebilirsiniz.

Çocuk Yer Yatağı

Yere yakın olmasından ötürü son derece güvenli olması çocuklar için yer yatağının son derece kullanışlı ve aynı zamanda güvenli olmasını sağlar. Çocuklar için üretilen bu yataklar, genellikle hafif malzemelerden üretildiğinden taşınması da son derece kolaydır. Bu sayede çocuğunuza seyahatte ya da misafirlikte kolayca sağlıklı ve güvenli bir uyku ortamı oluşturabilme imkanı bulabilirsiniz.

Çocuk yer yatağı modelleri, yere yakın modellerdir. Bu sayede çocuğun yatağa kendi başına çıkması ve yataktan inmesi mümkün olur. Böylece çocuğun bağımsızlık duygusu gelişir. Diğer yandan yatakların ortopedik yatak özelliğinde olması bu yatakların çocukların bağımsızlık duygusunun yanı sıra kas ve kemik gelişimine de destek olmasını sağlar.

Arabalı Çocuk Yatağı

Erkek çocuklar için arabalı yatak modelleri oldukça cazibeli ve ilgi çekici modellerin başında gelir. Arabalı çocuk yatakları genellikle araba tasarımına sahip olan yatak karyolası şeklinde tasarlanır ve karyolanın ortasına yatak yerleştirilir. Bu tasarımlar özellikle erkek çocuklarının ilgisini fazlasıyla çekecek renkli ve eğlenceli tasarımlardır.

Araba tasarımına sahip çocuk yatağı modelleri yan koruma bariyerleri ile tasarlanarak güvenlik standartları da göz önünde bulundurulur. Yan koruma bariyeri olan ve yere yakın olan bu yataklar, çocukların kendi başlarına hareket imkanı sunduğundan çocuklara hem sağlıklı ve güvenli hem de özgür bir uyku ortamı sunar.

Montessori Çocuk Yatağı

Montessori yatak modelleri, çocuklar için sadece bir yatak modeli olmaktan çok daha fazlasını sunan modellerdir. Montessori eğitim yöntemi kullanılarak özel tasarlanmış olan bu yataklar, yan korumalıkları olan ve aynı zamanda çocukların rahatlıkla çıkabileceği yükseklikte olan yere yakın yataklardır.

Montessori yataklar, estetik görünümünün ya sağlıklı malzemelerinin yanı sıra aynı zamanda çocukların motor becerilerinin geliştirilmesi amacıyla özel dizayn edilmiştir. Yatağın yere yakın bir konumda olması aynı zamanda çocukların yatağa kolayca çıkabilmesini ve yataktan kolay inmesini sağlar. Böylece çocuk başarma duygusuyla birlikte özgüvenini geliştirirken diğer yandan motor becerilerinde de olumlu gelişmeler görülür.

Kimyasal madde içermeyen sağlıklı malzemelerden üretilen Montessori yataklar, gerek özel tasarımı gerekse malzemesi ve teknik özellikleri ile çocuklar için sağlıklı, konforlu ve güvenli bir uyku ortamı oluşturmak isteyen ebeveynlerin çokça tercih ettiği modellerdir.

Ahşap Çocuk Yatağı

Ahşap çocuk yatakları, üretiminde büyük oranda ahşam malzemesinin kullanıldığı modellerdir. Ahşap malzemesinin yoğun olarak kullanıldığı bu modeller malzemesi gereği rustik tasarıma sahiptir. Bu yataklar, eğer doğru malzeme ve tasarımda tercih edilirse çocuklar için son derece sağlıklı ve güvenli yataklardır.

Ahşap çocuk yatakları farklı ahşap malzemelerden ve farklı tasarımlarda üretilir. Eğer çocuğunuz için ahşap bir yatak tercih etmeyi düşünüyorsanız öncelikle yatağın üretildiği ahşam malzemenin sağlıklı ve kaliteli olduğuna, ahşabın kimyasal madde içermediğine emin olmalısınız. Bu kriterlere uygun ve aynı zamanda korkuluk gibi güvenlik önlemlerine sahip olan ahşap yataklar çocuklar için sağlıklı ve güvenli uyku ortamı sunar.

Ahşap çocuk yatağı modelleri farklı renk ve tasarımlara sahip olabileceği gibi farklı ölçülerde de üretilebilir. Geniş bir çeşitliliğe sahip olan ahşap yatak modelleri arasında çekmeceli, yavrulu, kaydıraklı gibi farklı fonksiyonelliğe sahip modeller de yer almaktadır. Dolayısıyla da eğer çocuğunuzun odasında alan tasarrufu yapmak istiyorsanız ahşap yatak modelleri arasında modüler çözümler sunan modelleri seçebilirsiniz.

Bazalı Çocuk Yatağı

Bazalı yataklar, genellikle yetişkinlerin tercih ettikleri yataklardır. Bu yatakların alt kısmı depolama alanı olarak kullanılan bazadan oluşur. Dolayısıyla da bazalı yataklar ebeveynler için modüler çözümler sunan fonksiyonel modeller arasında yer alır. Ancak ihtiyaçların değişmesi ile günümüzde artık bazalı yataklar çocuklar için de tercih edilmektedir.

Bazalı yatakların alt kısmının depolama alanı olarak tasarlanması çocukların kıyafet, oyuncak ve benzeri gibi eşyaları için ekstra bir depolama alnı oluşturur. Bu durum ebeveynler için de oldukça etkili çözümler arasındadır. Dolayısıyla da depolama alanı yeterli olmayan ya da ekstra depolama alanı tercih eden ebeveynler çocukları için bazalı çocuk yatağı tercih etmektedir.

Bazalı çocuk yatakları farklı ölçülerde üretildiğinden çocukların yaş gruplarına ve gelişimlerine göre uygun ölçüler bulmak mümkündür. Ayrıca bu yatakların yanlarına yatak koruma bariyeri takılabildiğinden güvenliğini arttırmak ve çocuklar için güvenli bir uyku alanı oluşturmak son derece kolaydır.

Korumalı Çocuk Yatağı

Korumalı çocuk yatakları, güvenlik standartlarının en üst seviyede olduğu yataklardır. Öncelikle küçük yaş gruplarında olan çocuklar için son derece ideal uyku çözümleri arasında yer alan bu yataklar, yan korumalıkları sayesinde uyku esnasında çocuğun yataktan düşmesini önler ve güvenli bir uyku alanı oluşturur.

Korumalı çocuk yataklarının yanlarına dizayn edilen korumalıkların malzemeleri yumuşak, esnek ve aynı zamanda sağlığa zararlı olmayan malzemelerdir. Bu sayede çocukların düşme riski ortadan kalkarken diğer yandan çocuklar için hareket özgürlüğünün fazla olduğu alanlar oluşturulur.

Kaydıraklı Çocuk Yatağı

Çocukları için eğlenceli ve güvenli çocuk tasarımı oluşturmak için en güzel yatak modellerinden birisi de kaydıraklı çocuk yataklarıdır. Yenilikçi ve modern tasarım çizgilerine sahip olan bu yataklar, genellikle yerden oldukça yüksek, bir tarafı kaydırak formunda tasarlanan modellerdir. Bu sayede çocuk yataktan kaydırakla inerek uyku dönemlerini daha eğlenceli hale getirebilmektedir.

Kaydıraklı çocuk yataklarının yerden yüksek olması güvenlik önlemlerini çok daha önemli hale getirmektedir. Bu nedenle bu yatakların yanlarında yükseklikleri fazla olan koruma bariyerleri yer alır. Dayanıklı, sağlam ve kimyasal içermeyen malzemelerden üretilmiş olan bu yataklar, etkili özellikleri sayesinde çocuklar için hem eğlenceli hem de sağlıklı ve güvenli uyku alanları oluşturur.

Kaydıraklı çocuk yataklarının yerden yüksek olması aynı zamanda yatak altlarının depolama alanı olarak tasarlanmasına ortam hazırlar. Dolayısıyla da bu yataklar çocuklar için eğlenceli tasarımlar olurken aynı zamanda ebeveynler için de kullanışlı depolama alanları oluşturur.

Çekmeceli Çocuk Yatağı

Çekmeceli çocuk yatağı çeşitleri, özellikle küçük olan çocuk yatak odalarında son derece etkili ve işlevseldir. Bu tasarımların üstü yatak, altı ise çekmece detayına sahiptir. Dolayısıyla da çekmeceler çocukların kişisel eşyaları için ekstra bir depolama alanı sunmaktadır. Böylece çocuk odasında yer tasarrufu yapmak çok daha kolay olmaktadır.

Çekmeceli çocuk yatakları, sağlam malzemelerden üretilmiş ergonomik yataklardır. Hemen hemen her çocuk odası tasarımına uyum sağlayabilecek bu modeller sayesinde çocuk odası tasarımında yer tasarrufu yapmak çok daha kolay olacağından çocuğun oyun alanı daha geniş olacaktır.

Tek Kişilik Çocuk Yatağı

Çocuk yatak çeşitleri arasında yer alan tek kişilik yataklar, ölçüleri doğrultusunda gruplanan yataklardır. Çocukların yaş gruplarına göre farklı çeşitli ölçülerde tekli çocuk yatağı bulmanız mümkündür. Hemen hemen tüm yatak modellerinin tek kişilik ölçüleri mevcuttur.

Tek kişilik yataklar karyola olarak tasarlansa da özellikle yatak baza tasarımında olan modeller çok daha yaygındır. Bu yatakların altında bulunan baza aynı zamanda ekstra bir eşya depolama alanı sunduğundan ebeveynler için daha işlevseldir. Ayrıca tek kişilik yatakların düşme riskini ortadan kaldırmak ve güvenliğini arttırmak için yanlarına seyyar yatak bariyeri takmak da mümkündür.

İki Katlı Çocuk Yatağı

İkili çocuk yatağı, özellikle bir odanın iki çocuk tarafından kullanılması gerektiği durumlarda ebeveynlerin fazlaca tercih ettiği yatak modelidir. İki katlı çocuk ranza yataklar, üst üste tasarlanmış yataklardır. İki yatağın tek bir yatak kadar yer kaplıyor olması özellikle küçük çocuk odalarında büyük oranda yer tasarrufu yaparak çocuklara daha fazla oyun ve aktivite alanı sunmaktadır.

Kompakt ve fonksiyonel tasarıma sahip olan iki katlı çocuk yatakları, çocuğun üst kata rahatlıkla çıkabilmesi için genellikle bir tarafından merdiven ile tasarlanır. Genellikle hem üst hem de alt yatağın düşme riskini önlemek adına koruma bariyerleri bulunur. Bu özelliklere bakıldığında iki katlı çocuk ranza modelleri, içi çocuğun paylaştığı odalarda hem dekorasyon hem de kullanışlılık açısından son derece modern ve fonksiyonel modellerdir.

Yavrulu Çocuk Yatağı

Yavrulu yani diğer adıyla büyüyen çocuk yatağı, tek yatak gibi görünse de içerisinden bir yatak daha çıkan özel tasarıma sahip yataktır. Yavrulu çocuk yatakları farklı model, renk, desen ve konseptte tasarlanabilir olmasının yanı sıra yer tasarrufu açısından da oldukça fonksiyoneldir.

Yavrulu çocuk yataklarının alt kısmında çekmece görünümünde bir bölme bulunur. Bu bölme çekilerek açıldığında içerisinden yavru yatak denilen bir yatak bölmesi daha çıkar. Özellikle küçük odalarda çocuklar için modüler uyku çözümleri arasında yer alan bu yataklar, aynı zamanda dar evlerde misafirler için de sıkça tercih edilen mobilyalar arasında yer alır.

Yavrulu yatakların yavru yatak bölümlerinin çoğu zaman depolama alanı olarak kullanılmasıdır. Karyola içerisindeki yatak çıkarıldığında özellikle çocuk odasında bu bölümler çocukların oyuncakları için son derece kullanışlı depolama haline gelebilir.

Çocuk Park Yatağı

Çocuk park yatağı özellikle yeni doğan bebekler için tercih edilen son derece güvenli ve kullanışlı yatak modelidir. Yenidoğan döneminden itibaren ortalama 2-3 yaşına kadar kullanılabilen bu yataklar, aynı zamanda katlanabilir ve hafif yataklardır. Hafif, katlanabilir ve aynı zamanda sağlam malzemeden üretilen park yataklar, bu özellikleri sayesinde ev ortamında rahatlıkla kullanılırken aynı zamanda seyahatlerde ve misafirliklerde de pratik kullanım imkanı sunmaktadır.

Park yataklarının içerisinde lateks yatak ya da visko yatak gibi farklı yatak modelleri konulabileceği gibi aynı zamanda bebek ve çocuklar için özel üretilmiş paket yaylı yatak modelleri de konulabilir. Kullanışlı olmasının yanı sıra aynı zamanda uzun ömürlü ve dayanıklı olan park yataklarda genellikle fermuarlı giriş kapısı bulunur. Bu giriş kapısı sayesinde ebeveyn kontrolünde çocuğun yatağa girmesi ve yataktan çıkması da mümkün hale gelebilir.

Çocuk Şişme Yatağı

Yer kaplamayan, taşınabilir ve son derece hafif olan şişme çocuk yatağı, portatif çocuk yatakları arasında yer alır. Kullanımı ve taşıması son derece kolay olan bu yataklar, özellikle misafirlik ve seyahat gibi dönemlerde ebeveynlere büyük kolaylık sağlayan modellerdir.

Çocuk şişme yatağı, PVC gibi dayanıklı malzemelerden üretilmiş ve hava ile şişirilerek form verilen modeldir. Havası söndürüldüğünde boyutları oldukça küçük hale gelen bu yataklar kolayca istenilen yere taşınabilir ve istediğiniz yerde kolayca kısa sürede kullanıma hazır hale getirilebilir. Bu sayede ihtiyaç duyduğunuz her ortamda çocuğunuz için rahat ve güvenli bir uyku ortamı oluşturabilirsiniz.

Uzayabilen Çocuk Yatağı

Uzayabilen çocuk yatakları, adından da anlaşılabileceği özel tasarımı sayesinde çocuğun büyümesine ve gelişimine bağlı olarak genişleyebilen modern yataklardır. Boyunu çocuğunuzun boyuna göre kolayca ayarlayabileceğiniz bu yataklar, uzun bir süre kullanım imkanı sunduğundan kaliteli malzemelerden üretilmiş modeller arasında tercih edildiğinde son derece uzun ömürlü yataklar olmaktadır.

Çocuklarınız için uzayabilen çocuk yatağı tercih etmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli konuların başında yatağın malzemesi gelmelidir. Sağlam, dayanıklı malzemelerin yanı sıra aynı zamanda malzemelerin kimyasal boya ve alerjen madde içermemesi çocuk sağlığı açısında kritik öneme sahiptir. Bu noktalara dikkat ettiğiniz takdirde uzayabilen çocuk yatakları tasarımları arasında her çocuk odası tasarımına uygun farklı tasarımlar bulabilirsiniz.

Portatif Çocuk Yatağı

Portatif çocuk yatakları, taşınabilir ve hafif yataklardır. Ev kullanımının yanı sıra aynı zamanda misafirlik ve seyahat gibi amaçlarla da kullanımı uygun olan portatif çocuk yatakları, anne yanı bebek yatağı olarak özellikle yenidoğan döneminde ebeveynlere büyük kolaylık sağlar.

Portatif çocuk yatakları hafif ve taşınabilir olduğundan aynı zamanda çok yönlü kullanıma sahiptir. Diğer yandan bu yatakların nefes alabilir ve anti alerjik malzemelerden üretilmiş olması son derece önemlidir. Bu yatakların sağlıklı ve nefes alabilir malzemelerden üretilmiş olması bebekler ve çocuklar için sağlıklı ve dolayısıyla da hem kesintisiz hem konforlu uyku ortamının oluşturulmasına yardımcı olur.

Visco Ortopedik Çocuk Yatağı

Çocuklar için kullanılabilecek en iyi yatak modellerinin başında visco yatak modelleri gelir. Bu yataklar, visco elastik sünger ya da diğer adıyla hafızalı köpük malzemesinden üretilmiş yataklardır. Hafızalı köpük malzemesi vücut ısısı ve basıncına karşı yüksek hassasiyet gösteren bir malzemedir. Vücut ile temas ettiği anda vücudun tam şeklini alana kadar hareketlenir. Kullanım sonrasında ise hiçbir deformasyona uğramadan orijinal şekline geri döner.

Visco akıllı sünger malzemesinin ısı ve basınca karşı hassas bir yapıya sahip olması aynı zamanda beraberinde insan sağlığı için birçok faydayı da getirir. Vücudun şeklini alan visko yatak, tüm vücudun ağırlığını yatağa eşit bir şekilde dağıtırken basıncı azaltır ve vücudu rahatlatır. Vücuda uyku sırasında ihtiyaç duyduğu tüm desteği maksimum oranda sunarken bu sayede uyuşukluk ve ağrı oluşumu gibi sorunları gidererek uykunun kesintisiz, dinlendirici ve sağlıklı olmasını sağlar.

Visco yataklar, uyku esnasında doğru hizada kalmasını sağlayan bir forma sahiptir. Bu özelliği sayesinde ise kas ve kemik gelişimini destekleyerek çocuklar için de son derece sağlıklı bir uyku deneyimi sunar. Visko yatakların sunduğu bu özellikler, yetişkinlere göre iki kat daha çocuklar için faydalı ve sağlıklı özelliklerdir. Bu sebeple en çok tercih edilen çocuk yatağı modellerinden birisi de visco yataklardır.

Visko Love markası Türkiye’nin ilk visco yatak üreticisi olarak kesintisiz, sağlıklı ve dinlendirici uyku ortamı sunabilmek adına %100 visco akıllı sünger malzemesinden farklı model ve ölçülerde yatak üretimi yapar. Bu modeller geniş ölçü seçeneğine sahip olduğundan dolayı yetişkinlerin tercih ettiği modeller olmakla birlikte aynı zamanda çocuklar için de güvenle kullanılabilecek;

Çocuk Yatağı Ölçüleri

Çocuk yataklarının ölçüleri, çocukların gelişim özelliklerine ve yaşlarına göre farklılaşabilir. Dolayısıyla da çocuklar için yatak seçimi yaparken mutlaka yaşına ve gelişimine uygun ölçüler tercih etmelisiniz. Böylece çocuğunuz için daha rahat ve uygun bir uyku ortamı sağlayabilirsiniz.

Çocuk ve bebek yatağı ölçüleri çocukların gelişim dönemlerine göre farklılık gösterir. Eğer bebek yatağı tercih etmek istiyorsanız 60 x 120, 70 x 130, 70 x 140, 80 x 130 gibi farklı ölçü seçenekleri arasından tercihinizi yapabilirsiniz. Visko Love ürün yelpazesi içerisinde bulunan Baby Visco Bebek Yatağı bebeğiniz için tercih edebileceğiniz en güvenli ve sağlıklı modellerin başında gelmekle birlikte farklı ölçü seçenekleri ile sizlere sunulmaktadır.

Çocukluk döneminde bebek yatağı ölçüleri çocuklar için yetersiz ve rahatsız olabilmektedir. Bu gibi durumlarda eğer rahat ve sağlıklı bir çocuk yatağı tercih etmek istiyorsanız tek kişilik ya da 1,5 kişilik yatak ölçüleri arasından çocuğunuz için rahat bir yatak tercihi yapabilirsiniz.

90×190, 90×200, 100×200, 120×200, 140×190, 140×200 ölçüleri tek kişilik yatak ölçüleri olmakla birlikte aynı zamanda çocuk yatakları için de tercih edilebilecek ölçülerdir. Eğer çocuğunuz için daha geniş ve özgür bir uyku ortamı oluşturmak istiyorsanız, oda dekorasyonunda alan sorunu yaşamıyorsanız bu durumda bir buçuk kişilik yatak ölçüsü olan 150×200 ölçülerini de tercih edebilirsiniz.

Çocuk Yatağı Fiyatları

Çocuk yatak fiyatları, yukarıda saydığımız çocuk yataklarının birçok farklı özelliği dikkate alındığında farklılık gösterebilir. Çocuk yataklarının geniş bir çeşitliliğe sahip olması aynı zamanda fiyatların da aynı düzeyde çeşitlilik göstermesine ortam hazırlar. Yatakların ölçüleri büyüdükçe, fonksiyonelliği arttıkça ya da tasarımları özelleştirildikçe fiyatları da artış gösterebilir.

Çocuk yataklarının fiyatları başta ölçü özellikleri olmak üzere daha sonrasında yavrulu, kaydıraklı, uzayan ya da çekmeceli gibi çeşitli fonksiyonel özelliklerine göre belirlenir. Yatağın malzeme kalitesi ve üretim malzemelerinin çeşitliliği de fiyat üzerinde etkili olan faktörler arasındadır.

Çocuk yatakları fonksiyonelliği ve modüler depolama çözümleri ile aynı oranda fiyatlandırılır. Bununla birlikte üretici markalar arasında da rekabete bağlı olarak bir yatak modelinin fiyatları farklılık gösterebilir. Burada fiyattan önce çocuk yatağı tercihi yapılırken çocukların gelişimsel özellikleri, ihtiyaçları, zevkleri ve beklentileri mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Çocuklar İçin Yatak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklara göre yatak tercihi sırasında öncelikle sağlık ve güvenlik unsurlarına dikkat edilmelidir. Bu doğrultuda çocuğun yaşı ve gelişimsel özelliklerine göre modeller tercih sırasında öncelikli olmalıdır. Çocuğun uyku sırasında hareket özgürlüğünün olması ve düşme riski olmadan güvenli bir ortamda olması son derece önemlidir.

Çocuklar için yatak seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise yatağın üretim malzemesidir. Çocukların sağlığı için yatak malzemesinin sağlıklı ve doğal olması, herhangi bir kimyasal madde içermemesi ve mümkünse nefes alabilirliğinin yüksek olması kritik öneme sahiptir. Aksi halde kimyasal maddeler içeren malzemelerden üretilmiş olan yataklar çocukların hassas cildini tahriş ederek ciltte alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilmektedir.

Yatak seçimi yaparken yatağın güvenlik düzeyi de mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle küçük yaş gruplarında olan çocuklar için yataktan düşme riski çok daha fazladır. Bu riski ortadan kaldırmak için yatak koruma bariyerinin olması önemli bir detaydır. Bu noktalara dikkat edildiğinde çocuklara çok daha sağlıklı, güvenli ve konforlu uyku deneyimi sunulabilmektedir.

Çocuk Yatağı Nasıl Olmalı?

Ebeveynlerin çocukları için kararsız kaldığı ve detaylı araştırmalar yaptığı önemli konulardan birisi çocuk yatağı seçimidir. Piyasada hem kız hem de erkek çocukları için son derece ilgi çekici ve oda dekorasyonuna uyum sağlayan onlarca farklı model vardır. Ancak bu modellerin her birinin güvenlik standartları, malzeme ve üretim kalitesi farklıdır. Bu sebeple ürün çeşitliliği her ne kadar çok geniş bir yelpazeye yayılmış olsa da ebeveynlerin çocuklar için en doğru yatak portföyünün nasıl olması gerektiği hakkında bilgi sahibi olması gereklidir.

Çocuk yatakları öncelikle bedensel ve zihinsel faydalar sağlayan modeller olmalıdır. Büyüme ve gelişme döneminde çocuklar için sağlıklı uyku sadece bedensel değil zihinsel gelişimi de ifade eder. Dolayısıyla da odanın kullanım alanına ve çocuğun ihtiyaçlarına göre zihinsel aktiviteye yönlendirebilecek aynı zamanda ilgi alanlarına uygun modeller seçilmelidir.

Çocuk yatakları mutlaka gerek malzeme açısından gerekse tasarım açısından kusursuz bir güvenliğe sahip olmalıdır. Çocuk yataklarının kimyasal madde içermeyen tamamen doğal ve sağlıklı malzemelerden üretilmesi çocukların beden sağlığı açısından önemli olmakla birlikte bu yataklar aynı zamanda çocukları alerjik reaksiyonlara karşı da korumaktadır. Ayrıca yatak tasarımının uyku sırasında yataktan düşme gibi ciddi riskleri ortadan kaldırmaya yönelik yapılması bu doğrulta tasarımda koruma bariyerinin olması da önemlidir.

Çocuk yataklarının güvenli ve sağlıklı olmasının yanı sıra aynı zamanda fonksiyonel olması da önemlidir. Çekmeceli, yavrulu veya uzayabilen gibi modeller arasından tercih yapılarak çocuk odasında işlevselliğin ve depolama alanlarının arttırılması mümkün olabilir.

Çocuk Yatağı Koruma

Yetişkinlerin yatağına göre çocukların kullandığı yataklar çok daha fazla kirlenme tehlikesiyle karşı karşıya kalır. Çocuklarda alt ıslatma ya da terleme gibi sorunlar çok daha fazla görüldüğünden çocuk yatağının uzun ömürlü ve hijyenik olabilmesi için çocuk yatağı koruma yöntemleri çok daha önemlidir. Bu noktada kullanılabilecek en etkili ürünlerin başında yatak şiltesi yani yatak alezi gelir.

Çocuk yatak alezi çocuk yataklarının ölçülerine göre şekillendirilebilir. Bu nedenle çocuk yatağı için yatak şiltesi seçilirken yatak ölçüleri ile birebir aynı ölçülerde tercih edilmelidir. Yatak alezleri çıkarılıp makinede yıkanabilen ürünler olduğundan alt ıslatma ve terleme gibi sorunlar meydana geldiğinde de yatağın temizliği çok daha kolay olur.

Yetişkinlerde olduğu gibi çocuk yataklarında da en etkili koruma yöntemi yatak alezidir. Günümüzde farklı alez modelleri vardır. Bu modellerden en çok tercih edilenlerin başında visco yatak pedi gelir. Visco yatak pedleri, farklı ölçülerde üretildiğinden her yatak ölçüsüne uygunluk sağlar. Bununla birlikte yatağı toz, kir ve sıvı gibi olumsuz durumlara karşı koruma altına alırken diğer yandan yatağa ekstra konfor ve destek sunar.

Yatağı bakteri, toz ve sıvılara karşı koruma altına alan visco yatak pedi modelleri Visko Love ürün yelpazesinde %100 visco akıllı sünger malzemesinden üretilir. ViscoPad Visco Yatak Pedi Şiltesi 4 cm ve ViscoPad Visco Yatak Pedi Şiltesi 7 cm kalınlığında olan modeller arasından kalınlık tercihinize göre seçim yapabilirsiniz. Çocuğunuzun yatak ölçülerine göre bu modellerin 80 x 200, 90 x 190, 90 x 200, 100 x 200, 120 x 200, 140 x 190, 140 x 200, 150 x 200 gibi farklı ölçülerini bulabilirsiniz.

Çocuk Yatağı Örtüsü

Çocuk yatak örtüsü modelleri, çocuk yatağının toplu ve estetik durmasını sağlayan tekstil ürünleri olmakla birlikte aynı zamanda çocuk odası dekorasyonuna hareket katan ürünlerdir. Kız ve erkek çocuk yatak örtüsü modelleri, çocukların ilgi alanlarına göre farklı şekillerde tasalanmaktadır. Son derece geniş bir ürün yelpazesine sahip olan çocuk yatağı örtüsü modelleri arasında kız ve erkekler için farklı renklerde, desen ve çizgilerde kapitone, örme ve benzeri gibi modeller vardır.

İki Yaşındaki Bir Çocuk İçin Uygun Yatak Nasıl Olmalıdır?

İki yaş grubu henüz uyku sırasında kontrolü sağlayamadığı için iki yaşındaki bir çocuk yatağı mutlaka yan korumalığı olan bir yatak olmalıdır.

Üç Yaşındaki Bir Çocuk İçin İdeal Yatak Özellikleri Nelerdir?

Üç yaşındaki bir çocuk için en ideal yatak modeli; yatak koruma bariyeri olan ortopedik özellikte bir yatak modelidir.

Dört Yaşındaki Bir Çocuk İçin Yatak Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Dört yaşındaki bir çocuk için yatak seçimi mutlaka orta sertlikte ve ortopedik özellikte olan ergonomik modeller arasından yapılmalıdır.

Çocuğum Yatağı Islattı, Temizlik Yöntemleri Nelerdir?

Alt ıslatma sorunu sonrasında eğer yatak üzerinde alez yoksa tüm sıvı yatağa işleyebilir. Bu durumda mutlaka profesyonel bir yatak temizliği hizmeti alınmalıdır. Eğer sıvı geçirmez alez var ise bu durumda alez yıkanarak yatağın temizliği sağlanabilir.

Çocuk Yatak Boyutlarını Ne Zaman Güncellemek Gerekir?

Çocuk yatak boyutlarının güncellenmesi için herkes için geçerli bir zaman dilimi yoktur. Uyku sırasında çocuğun konforu önemlidir. Bu nedenle de çocuğun boyu uzadığında ve yatakta hareket özgürlüğü kısıtlandığında yatak boyutu güncellenmelidir.

Çocuklar İçin İdeal Yatak Sertliği Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Çocuklar için en ideal yatak orta sertlikte yataktır. Aşırı sert yataklar ve aşırı yumuşak yataklar çocukların kemik gelişimi üzerinde olumsuz etkiye sahiptir.

Çocuk Yatağı Alırken Aranması Gereken Sertifikalar Hangileridir?

Çocuk yatağı tercih edilirken üretici firmanın güvenlik standardı ve üretim kalitesine dair tüm sertifikaları incelenmelidir.

Çocuk Yatağında Alerji Riskini Minimize Etmek İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Çocuk yatağında alerji riskini en aza indirgemek için mutlaka anti alerjik özelliğe sahip, nefes alabilirliği yüksek olan yataklar seçilmelidir.

Çocuk Yatakları İçin Tavsiye Edilen Maksimum Yükseklik Nedir?

Çocuk yatakları mümkün olduğunca çocuğun yatağa rahatça çıkabileceği bir yere yakın yükseklikte olmalıdır.

Katlı Çocuk Yataklarında Güvenlik Nasıl Sağlanmalıdır?

Katlı çocuk yataklarında güvenliğin sağlanabilmesi için özellikle üst kattaki yatak kenarlarına yüksekliği fazla olan koruma bariyerleri takılmalıdır.

Çocuk Yatağı İçin Hangi Yatak Koruyucular Tavsiye Edilmektedir?

Çocuk yatakları için güvenliği sağlamak açısından yan koruma bariyeri, yatağın hijyenini korumak için ise yatak alezi tavsiye edilir.

ViscoPad Visco Yatak Pedi 4 cm

ViscoPad Visco Yatak Pedi 7 cm

ViscoPad Visco Yatak Pedleri, rahatsızlık hissi veren yatakların konforlu hale gelmesi ve aynı zamanda yeni yataklara da ekstra konfor sağlanması için üretilmiştir. Bir başka üretim amacı ise yatağın temiz ve hijyenik kalması, sürtünmeye bağlı olarak aşınmanın engellenerek daha uzun ömürlü kullanım sağlanmasıdır.

Bizimle İletişime Geçmek İçin Kendinizi
Özgür Hissedin...

+90 216 479 81 12
Pazartesi - Cuma
09:00 – 17:00 arası

"Uykunun Kalbi Sizin İçin Atıyor"

Sizlere daha iyi bir deneyim sunabilmek için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak, çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.