Çocuk Yastığı

Çocuk Yastığı

Yazı İçeriği

Çocuk yastığı modelleri, çocukların gelişimini desteklemeye yönelik özel tasarımlarla üretilmiş olan yastıklardır.

Uyku kalitesi insan sağlığı için son derece kritik öneme sahiptir. Özellikle kas ve iskelet sistemi henüz gelişmekte olan çocuklar için uyku kalitesinin önemi çok daha büyüktür. Şüphesiz ki uyku kalitesini doğrudan etkileyen en önemli faktörlerden birisi de yastık çeşitleri olmaktadır.

Çocukların dinlendirici, sağlıklı ve gelişimlerini destekleyici uyku deneyimini yaşayabilmeleri için uyku yastığı seçimine çok daha fazla önem gösterilmelidir. Çocuklar için tercih edilen yastık modelleri, özel tasarıma sahip destekleyici modellerdir. Bu sebeple tercih sırasında mutlaka omuz ve boyun kaslarını destekleyen doğru bir yastık tercih edilmelidir.

Çocuk yastığı denildiğinde akla sadece uyku amacıyla kullanılan yastıklar gelse de çocuk yastıkları uyku yastıklarıyla sınırlı değildir. Büyüme ve gelişme çağında çocukların desteklenmesi amacıyla da çeşitli çocuk yastığı modelleri tercih edilebilmektedir.

Çocuk Yastığı Nedir?

Çocuk yastığı; uyku sırasında, seyahatlerde ya da çocuğun yeni oturmaya başladığı dönemlerde çocukların güvenliğini ve konforunu sağlamak amacıyla kullanılan üründür. Çocuk yastıkları, çocukların yaşına ve gelişim seviyelerine göre farklı ölçülerde ve beklentiler doğrultusunda farklı özelliklerde üretilebilmektedir.

Çocuk yastıkları sadece uyku esnasında değil aynı zamanda çocukların güvenliğini sağlamak amacıyla da kullanılan önemli ürünlerdir. Bu sebeple pamuk, yün, visco, lateks ve benzeri gibi birçok farklı malzemeden çocuk yastığı üretimi yapılabilmektedir.

Piyasada ürünlerin çok çeşitli olması tercih sırasında kafa karışıklığına da sebebiyet verebilmektedir. Ancak tercih yaparken öncelikle çocuğun yaşı, gelişimi ve ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalıdır. Bununla birlikte tercih edilen modellerin güvenlik standartları çerçevesinde üretilmiş olmasına da mutlaka dikkat edilmelidir.

Çocuk Yastığı Nasıl Kullanılır?

Çocuk yastıklarının çocuğun yaşına ve gelişimine uygun olması ve doğru kullanılması son derece önemlidir. Her yastığın tasarımı ve kullanım amacı farklı olabileceğinden kullanım talimatı da değişkenlik gösterebilir. Bu sebeple öncelikle yastığın hangi amaçla kullanılması gerektiği bilinmelidir.

Çocuk yastıklarının üretimi sırasında üretici firma tarafından kullanma talimatı hazırlanır. Şayet söz konusu çocuk uyku yastığı ise kullanım sırasında öncelikle yastığın çocuk boynuna tam destek verdiğinden olmak gerekir. Çocuk uyku yastığı, yatağa 90 derecelik açıyla yerleştirilmeli ve baş, boyun, omuz kaslarını tamamen desteklemelidir. Bunun dışında söz konusu araba yastığı ya da emniyet kemeri yastığı ise bu konuda çok çeşitli modeller olduğundan ve her modelin kullanımı farklı olabileceğinden dolayı öncelikle modelin kullanım talimatları mutlaka detaylıca incelenmelidir.

Çocuğun Yastığı Nasıl Olmalı?

Çocuğunuz için tercih edeceğiniz yastık modeli, öncelikle çocuğunuzun gelişimini desteklerken aynı zamanda sağlıklı ve konforlu bir uyku deneyimi yaşamasına imkan tanımalıdır. Bunun için çocuğunuza yastık alırken öncelikle şu hususlara dikkat edebilirsiniz;

  • Çocuğunuzun yastığı, yatağına ve yaşına uygun ölçülerde olmalıdır. Yastığın yatağa uyum sağlaması ve başına tam destek vermesi büyük öneme sahiptir.
  • Çocuk ya da bebek yastığı modelleri farklı malzemelerden üretilebilmektedir. Eğer alerjik yapıda bir çocuğunuz varsa bambu, sentetik lif, pamuk ya da visko yastık gibi nefes alabilirliği yüksek olan ürünler seçmelisiniz.
  • Uyku esnasında yastığın tam destek sunması gereklidir. Bu nedenle de orta sertlikte, baş ve boyun kaslarını doğru destekleyen model seçmek gereklidir.
  • Yastıklar hijyenin çok önemli olduğu eşyalardan birisidir. Hele de söz konusu çocuklar olduğunda yastıklar çok daha hızlı kirlenebilir. Bu sebeple çocuğunuzun yastığını yıkaması ve temizliği kolay olan hijyenik modeller arasında seçmelisiniz.
  • Aşırı alçak ya da aşırı yüksek olan yastıklar uyku esnasında baş ve boyun ağrısına sebebiyet verebilir. Bu sebeple çocuğun boyun yapısına uygun genellikle orta yükseklikte yastık tercihi yapmalısınız.
  • Bakteri ve mantar oluşumunun en sık görüldüğü ortamların başında yastıklar gelir. Çocuğunuza sağlıklı uyku deneyimi sunabilmek için anti bakteriyel yastıklar arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

Çocuk Yastığı Modelleri

Çocuk yastıkları farklı ölçülerde ve farklı malzemelerden üretilebildiği gibi aynı zamanda çocukların güvenliğini ve konforunu sağlamak için çeşitli tasarımlarda da üretilebilmektedir. Bu modeller arasında çocuğunuzun gelişimine ve ihtiyaçlarına göre boyun yastığı, yolculuk yastığı, emniyet kemeri yastığı, oturma yastığı, sırt yastığı, reflü yastığı, bel yastığı hatta çocuğunuz bebeklik dönemindeyse emzirme yastığı gibi çeşitli modeller bulabilirsiniz.

Çocuklar için özel üretilen ortopedik yastık türleri arasında farklı ihtiyaçlar doğrultusunda üretilmiş özel tasarımlar da vardır. Örneğin; çocuğunuz aşırı terliyorsa terletmeyen yastık ya da medikal bir sorun yaşıyorsa doktor gözetiminde medikal yastık ya da çocuğunuzda horlama problemi yaşıyorsanız yaşına uygun olarak horlama yastığı modelleri de bulabilmeniz mümkündür.

Çocuk Boyun Yastığı

Çocuk boyun yastığı, çocukların yaşlarına uygun olarak daha küçük ölçülerde üretilmiş yastıklardır. Bu yastıkların temel amacı öncelikle uyku esnasında çocuğun boyun boşluğunu doldurmak ve boyun kaslarını destekleyerek ağrı oluşumunu önlemektir.

Genel olarak orta sertlik seviyesinde üretilmiş olan çocuk boyun yastıkları, çocuğun doğru uygu pozisyonunda kalmasını sağlarken aynı zamanda omurganın da hizada kalmasına yardımcı olur. Uyku esnasında boyun kaslarının ihtiyaç duyduğu desteği görmesiyle çocuklar daha dinlendirici ve sağlıklı uyku deneyimi yaşarlar.

Visco Çocuk Yastığı

Çocuk visco yastık çeşitleri, hafızalı köpük yani diğer adıyla visco elastik sünger malzemesinden üretilmiş olan yastıklardır. Visco elastik sünger malzemesi, ısı ve ağırlığa karşı duyarlı olduğundan vücut ile temas ettiğinde vücudun şeklini alan hareketli bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla da yetişkinler için de son derece sağlıklı olan visco yastıklar, çocukların uyku kalitesi üzerinde çok daha büyük öneme sahip olmaktadır.

Visco yastıklar, uyku sırasında doğrudan baş, boyun ve omzun şeklini alarak vücudun ihtiyaç duyduğu desteği tam olarak sunar. Bu sayede basınç noktalarını azaltarak uykunun daha konforlu ve sağlıklı olmasını sağlar.

Ortopedik Çocuk Yastığı

Ortopedik çocuk yastıkları, uyku sırasında doğru uyku pozisyonunun korunması ve omurganın doğru hizada kalması amacıyla özel üretilmiş yastıklardır. Özel bir tasarıma sahip olan ortopedik çocuk yastıkları, baş, boyun ve omuz bölgelerini destekleyerek aynı zamanda uyku esnasında oluşabilecek ağrıların da önüne geçer.

Ortopedik yastıkların sadece tasarımı değil aynı zamanda üretim malzemesi de oldukça önemlidir. Çocuğunuz için tercih edeceğiniz ortopedik çocuk yastığının aynı zamanda nefes alabilir, anti bakteriyel ve sağlıklı bir ürün olmasına mutlaka dikkat etmeniz gereklidir.

Çocuk Emniyet Kemeri Yastığı

Çocuk emniyet kemeri yastığı, çocukların araç içinde yolculuk yaparken güvenliğinin sağlanması için özel tasarlanmış yastık modelidir. Yolculuk esnasında çocuğun konforunu ve güvenliğini maksimum seviyeye çıkaran bu yastık sayesinde çocuk koltuğa sabitlenir ve çocuğun güvenli oturuş pozisyonunda kalması sağlanır.

Çocuk emniyet kemeri yastıkları genellikle küçük ölçülerde ve yumuşak malzemelerden üretilmektedir. Darbelere karşı koruyucu olan bu yastıklar, özellikleri doğrultusunda ebeveynlerin özellikle uzun yolculuklarda çocuklarının güvenliği için mutlaka tercih ettiği ürünler arasında yer almaktadır.

Çocuk Seyahat Yastığı

Çocuk seyahat yastığı, özellikle uzun süreli seyahatlerde çocukların konforlu seyahat edebilmelerini amaçlayan özel tasarım yastık modelidir. Bu modeller çocuklara uygun daha küçük ölçülerde üretilmekle birlikte aynı zamanda genellikle boynu saran ve başı destekleyen özel bir forma sahiptir. Bu sayede seyahat sırasında çocuk koltuğunda uyusa dahi başı ve boynu desteklendiğinden dolayı rahat pozisyonda kalır ve ağrı oluşumu önlenmiş olur.

Çocuk seyahat yastıkları, küçük ölçülerde ve hafif ürünler olduğundan taşınabilirliği yüksek olan ürünlerdir. Bu sebeple uzun süreli yolculuklarda seyahat sürecini çocuklar için daha konforlu ve sağlıklı bir seviyeye getirmek için çocuk seyahat yastıkları oldukça önemli role sahiptir.

Anti Alerjik Çocuk Yastığı

Anti alerjik çocuk yastıkları, tüm çocuklar için sağlıklı ürünler olmakla birlikte özellikle alerjik bünyeye sahip çocuklar için son derece sağlıklı ürünlerdir. Uyku esnasında alerjik reaksiyonların oluşumunun önlenmesine yardımcı olan bu yastıklar, toz akarı ve benzeri gibi alerjenlere direnç gösteren bambu, sentetik lif ve pamuk gibi malzemelerden üretilir.

Anti alerjik çocuk yastıklarının en önemli özellikleri cilt ve solunum yolu tahrişine sebebiyet vermeden uykunun rahat ve sağlıklı bir boyuta ulaşmasını sağlamaktır. Ayrıca nefes alabilir ve kolay yıkanabilir olması da çocukların kullanımında avantaj sunan diğer özellikleridir.

Çocuk Araba Yastığı

Çocuklar için küçük ölçülerde üretilmiş olan araba yastığı modelleri, araç içinde çocuğun konforlu yolculuk etmesini sağlamak amacıyla kullanılan ürünlerdir. Özellikle boynu saran ve başı destekleyen özel tasarımı sayesinde çocuk oturduğu yerde uyusa dahi destekleyici araba yastığı sayesinde boyun düşmesine ve boyun tutulmasına bağlı ağrı oluşumu engellenmiş olur.

Çocuk Yastığı Fiyatları

Çocuk yastık fiyatları, her model farklı ölçülerde ve özelliklerde olduğundan aynı minvalde seyretmemektedir. Yastıkların ölçüleri, özellikleri, üretiminde kullanılan malzeme ve üretim kalitesi gibi birçok faktör çocuk yastıklarında fiyatların değişken olmasına ortam hazırlar.

Piyasada bulunan çocuk yastıklarında pahalı ürünlerin yanı sıra ekonomik ürünler de vardır. Ancak şunu belirtmek gerekir ki; söz konusu çocuk sağlığı olduğunda tercih sırasında öncelik yastık fiyatları değil çocuğun ihtiyaçları ve gelişimi olmalıdır.

ViscoPad Visco Yatak Pedi 4 cm

ViscoPad Visco Yatak Pedi 7 cm

ViscoPad Visco Yatak Pedleri, rahatsızlık hissi veren yatakların konforlu hale gelmesi ve aynı zamanda yeni yataklara da ekstra konfor sağlanması için üretilmiştir. Bir başka üretim amacı ise yatağın temiz ve hijyenik kalması, sürtünmeye bağlı olarak aşınmanın engellenerek daha uzun ömürlü kullanım sağlanmasıdır.

Bizimle İletişime Geçmek İçin Kendinizi
Özgür Hissedin...

+90 216 479 81 12
Pazartesi - Cuma
09:00 – 17:00 arası

"Uykunun Kalbi Sizin İçin Atıyor"

Sizlere daha iyi bir deneyim sunabilmek için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak, çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.