Çift Kişilik Yatak

Çift Kişilik Yatak

Yazı İçeriği

Çift kişilik yatak modelleri, genellikle partnerlerin tercih ettiği farklı tasarımlarda üretilebilen yatak modelleridir.

Yatak, uyku konforunu ve kalitesini doğrudan etkileyen birincil unsurdur. Dolayısıyla da yatak modelleri arasından yatak seçimi yaparken malzeme, yükseklik ve dolgu gibi tasarım özelliklerinin yanı sıra kullanım amacı doğrultusunda yatak ölçüleri de son derece önemli faktörlerden birisidir.

Yataklar, çift ve tek kişilik yatak gibi farklı ölçülerde üretilebildiği gibi aynı zamanda kral ve kraliçe boy gibi özel ölçülerde de üretilebilir. Diğer yandan yatak markaları tarafından bebek yatağı ve çocuk yatakları modelleri bebek ve çocuklara uygun farklı ölçülerde üretilmektedir.

Yatak çeşitleri arasında en çok tercih edilen ebatların başında çift kişilik yatak ölçüleri gelir. Bu yataklar genellikle iki kişinin yatabileceği ölçülerde olup partnerler tarafından tercih edilen yataklardır. Ancak çift kişilik yataklarda standart ölçülerin dışında farklı ölçülerde de tasarımlar yapılabilmektedir. Dolayısıyla da tercih sırasında ölçüler konusunda kullanım amacı ve kişisel beklentiler mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Çift Kişilik Yatak Modelleri

Yatak firmaları, kullanıcıların talep ve ihtiyaçlarına göre farklı model ve tasarımlarda çift kişilik yatak modelleri üretmektedir. Modeller arasında standart ölçülerde üretilen yatakların yanı sıra aynı zamanda katlanır modeller, şişme modeller, hafıza köpüklü hibrit yataklar, yaylı yataklar, sünger yataklar, yer yatakları, kamp için özel tasarlanmış yataklar ya da kral ve kraliçe boy adı verilen özel ölçü yataklar da bulunmaktadır.

Çift kişilik yataklarda standart ölçülerin yanı sıra ölçüleri farklılık gösterebileceği gibi aynı zamanda malzeme kalitesi ve üretim tekniği gibi özellikleri de farklılık gösterebilmektedir.

Standart Çift Kişilik Yatak

Çift kişilik için üretilen yatakların standart ölçüleri 160×200 ya da 160x 190 ölçüleridir. Bu yataklar iki kişinin rahatlıkla yatabileceği ölçülerde üretilmekte olup çeşitli malzemelerden üretilebilmektedir. Çift kişilik üretilen yataklar yaygın olarak lateks, hafızalı köpük ya da yaylı olarak tasarlanır.

Standart ya da paket yaylı yatak modellerinin içerisinde yay sistemi vardır. Bu sistem sayesinde yatağın sunduğu destek ve dayanıklılık daha yüksek orandadır. Lateks ve hafızalı köpük malzemesi ise nefes alabilirliği ve vücuda sunduğu destek maksimum seviyede olan doğal malzemelerdir. Hibrit yataklar ise birkaç farklı yatak modelinin bir araya getirilerek üretildiği kombinasyon yatak modeline verilen isimdir.

Çift kişilik standart ölçülerde üretilen yatakların kullanım alanları da oldukça fazladır. Öncelikle evlerde eşler tarafından kullanılan bu yataklar, aynı zamanda otellerde ve misafirhanelerde de fazlasıyla tercih edilmektedir. Ayrıca tek kişilik yatak kullananlar da daha geniş bir yatak kullanmak istediklerinde çift kişilik standart ölçülerde üretilen yatakları tercih edebilmektedir.

Çift Kişilik Katlanır Yatak

Çift kişilik katlanır yatak, özellikle dar yaşam alanları açısında son derece işlevsel ve kullanışlı modellerin başında gelir. Katlanabilir tasarıma sahip olan bu yataklar, ihtiyaç duyulmadığında kolayca katlanarak daha az bir yer kaplayacak şekilde depolanabilir özelliğe sahip olduğundan aynı zamanda yer tasarrufuna da imkan tanır.

Katlanır yataklar, dar yaşam alanlarında yer tasarrufu ve işlevsellik bakımından son derece kullanışlı olmakla birlikte aynı zamanda ihtiyaç duyulduğunda hızlı bir şekilde açılarak kullanıma hazır hale gelebilir. Bu sayede sabit yataklara göre kapladığı yer çok daha az olan katlanır yataklar, baza ve başlık gibi yer kaplayan teferruatlardan uzak bir şekilde üretilerek dar alanlarda misafir ağırlarken ya da kamp ve seyahat gibi durumlarda son derece ideal ürünlerdir.

Kral ve Kraliçe Boy Çift Kişilik Yatak

Çift kişilik kral ve kraliçe yatak modelleri iki farklı ölçülerde üretilmekte olduğundan aynı zamanda büyüklük ve konfor açısından da farklılıklar sunan yataklardır. Kraliçe yani Queen yatak modelleri genellikle 150×200 ya da 160×200 ölçülerinde çift kişinin rahatlıkla yatabileceği şekilde tasarlanır. Standart yatak odaları için ideal olan bu yataklar, partner olarak kullanacakların yanı sıra tek kişi uyuyan ancak uyku esnasında daha fazla hareket özgürlüğü arayanlar için de ideal seçenekler arasında yer alır.

Kral yani King yatak modelleri ise Queen yatak modellerine göre daha geniş bir şekilde 180×200 ya da 200×200 gibi ölçülerde tasarlanır. Özellikle geniş yatak odalarının tasarımında sıklıkla tercih edilen bu yataklar, çocuklarıyla yatan ya da uyku sırasında çok daha geniş bir uyuma alanına sahip olmak isteyen çiftler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Hafıza Köpüklü ve Hibrit Yataklar

Memory Foam olarak da bilinen hafıza köpüklü modeller ve hibrit yataklar, uyku konforunu maksimum seviyeye çıkaran ve vücuda sunduğu destek konusunda son derece başarılı olan modeller arasında yer alır. Hafıza köpüğü ile özel olarak üretilmiş olan yataklar, ısı ve ağırlığa karşı duyarlı modeller olduğundan vücut ile temas ettiği anda vücudun şeklini alana kadar hareket eder, uyku sırasında basınç noktalarını azaltarak maksimum destek sunar.

Hibrit adı verilen yataklar ise lateks, hafızalı köpük ve yay sistemi gibi farklı modellerin kombinasyonu ile üretilmiş yataklardır. Bu yataklar üretildiği özel teknolojiler sayesinde basıncı azaltırken aynı zamanda yay sistemi ile ultra destek sunar.

Hibrit yataklar üretim teknolojileri sebebiyle çok katmanlı yapıya sahip olur. Çok katmanlı yapıları sayesinde hemen hemen her uyku pozisyonuna kolayca adapte olabilen yapıya sahiptirler. Dolayısıyla da bu yatakların tüm uyku ihtiyaçlarına başarılı bir şekilde karşılık verebildiği başarılı modeller olduğunu söylemek mümkündür.

Çift Kişilik Şişme Yatak

Çift kişilik ölçülerde şişme özelliği ile üretilen yataklar, son derece konforlu olmakla birlikte özellikle seyahat ve kamp gibi kullanım alanlarına çokça uygun olan yataklardır. Taşınabilir kompakt bir tasarıma sahip olan şişme yataklar, manuel ya da elektrikli pompa kullanılarak kolayca şişirilebilir ve ihtiyaç duyulmadığında söndürülebilir özelliktedir. Bu sayede kullanılmadığında yer kaplamayan bu yataklar, kamp ve seyahat gibi ortamlarda ya da misafir ağırlarken oldukça fonksiyoneldir.

Çift kişilik şişme yataklar, genellikle Polivinil klorür yani PVC ya da vinil gibi mukavemeti yüksek olan malzemelerden üretilir. Bu sayede hem iç hem dış mekan kullanımına uygun olan bu yataklar, yer tasarrufu etmek isteyenler için doğru seçeneklerin başında gelir. Çeşitli tasarım özelliklerine sahip olabilen şişme yataklar arasında dahili hava kanalları vardır. Bu hava kanalları sayesinde yatağın sunduğu konfor çok daha üst bir seviyeye taşınmaktadır.

Çift Kişilik Sünger Yatak

Çift kişilik sünger yataklar, en ucuz yatak modelleri arasında yer alsa da aynı zamanda sunduğu destek ve konfor başından başarılı yorumlar alan modeller arasındadır. Genel olarak poliüretan köpük malzemesinden imal edilen sünger yataklar, hafif ve kolay taşınabilir portatif tasarıma sahiptir. Bu tasarım özellikleri sayesinde taşınması ve kurulumu son derece hızlı ve kolaydır.

Sünger yataklar, yaylı yataklar ile kıyaslandığında çok daha az yere ihtiyaç duyan yataklardır. Dolayısıyla da farklı ölçü ve sertlik seçeneklerinde üretilebilen sünger yataklar, küçük yaşam alanlarında misafir ağırlarken ya da yer tasarrufu için kalıcı ya da geçici olarak son derece pratik uyku çözümleri arasında yer alır.

Çift Kişilik Yaylı Yatak

Çift kişilik yaylı yataklar, geleneksel olarak bilinen ve yay sistemi ile tasarlanmış olan yataklardır. Sunduğu destek ve rahatlık sayesinde en çok tercih edilen yatakların başında gelen bu yataklar, vücut ağırlığını eşit bir şekilde dağıtarak omurgayı hizalamada son derece başarılıdır. Yaylı yataklar, bonel yay ya da paket yay sistemi olmak üzere farklı şekillerde üretilebilir. Üretim özelliklerine göre modellerin sunduğu avantajlar da çeşitlilik göstermektedir.

Yaylı yataklar, malzeme ve üretim özellikleri sayesinde son derece dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Özellikle en üst katmanda yer alan pamuk, sünger ve benzeri gibi malzemelerden üretilmiş olan dolgu; uyku esnasında konforu iki kat arttırmaya yardımcı olur. Özellikle bu yatakların farklı yükseklik, sertlik ve ölçü seçenekleri sunması kullanıcılara ideal uyku çözümleri sunmaktadır.

Çift Kişilik Yer Yatağı

Minimalist yaşamın uyku çözümlerinde ilk sırada yer alan yer yatağı, zemin üzerine konularak kullanılan dolayısıyla da yere çok yakın olan yatak modelidir. Taşınabilir, kompakt ve hafif tasarıma sahip olan çift kişilik yer yatakları genellikle sünger, lateks, hafızalı köpük ya da pamuk gibi farklı malzemelerden üretilebilmektedir.

Yer yatakları, öncelikli olarak uyuma amaçlı kullanılsa da aynı zamanda oturma amaçlı kullanılabilen fonksiyonel ürünlerdir. Küçük yaşam alanlarına sahip olan kişiler için pratik çözümler haline gelen yer yatakları, tasarımları sayesinde kullanım sonrasında rulo şekline getirilerek saklanabilir özelliğe sahiptir. Bu sayede kullanım kolaylığının yanı sıra aynı zamanda yer tasarrufu da sağlar.

Çift Kişilik Kamp Yatağı

Çift kişilik kamp yatağı, açık hava etkinliklerine katılmayı ve kamp yapmayı sevenler için ideal uyku çözümü olarak üretilmiştir. Bu yataklar genellikle hafif ve kolay taşınabilir bir tasarıma sahip olmakla birlikte aynı zamanda kurulumu da son derece hızlı ve kolaydır.

Kamp yatakları, şişme ya da katlanabilir olarak farklı formlarda üretilebilir. Şişme yataklar genellikle elektrikli pompalar ile kısa sürede şişirilip kullanıma hazır hale gelirken katlanır kamp yatakları ise tek bir hareketle açılma özelliğine sahiptir. Ayrıca bu yataklar açık hava koşullarına karşı dayanıklı malzemelerden üretilmiştir.

Çift Kişilik Ortopedik Yatak

Çift kişilik ortopedik yatak çeşitleri, omurgayı hizalama ve vücuda destek verme özelliğine sahiptir. İnsan sağlığına birçok fayda sunan ortopedik yataklar, özellikle sırt, boyun ve bel bölgesinde ortopedik sorunlar yaşayan kullanıcılar için oldukça etkili çözümlerin başında gelir. Bu noktada ortopedik yataklar, aynı zamanda medikal yatak olarak da kullanılabilmektedir.

Ortopedik yataklar; lateks, visko elastik sünger ve benzeri gibi yoğunluğu yüksek olan malzemelerden üretilir. Bu sayede bu yataklar omurga ve eklem sağlığını desteklerken diğer yandan doğru uyku pozisyonunun korunmasına yardımcı olur. Tüm bunlar sayesinde uyku esnasında ortopedik yataklar, vücudu rahatlatır ve kan dolaşımını hızlandırır.

Çift Kişilik Visco Yatak

Çift kişilik visco yatak, yatak modelleri arasında sağlık açısından en iyi modellerin başında gelmektedir. Visko yatak modelleri, yüksek yoğunluğa sahip olan visco elastik sünger malzemesinden üretilir. Bu malzeme ısı ve basınca karşı yüksek duyarlılığa sahiptir. Bu sayede visco yataklar vücut ile temas ettiğinde vücudun tam şeklini alana kadar hareket etmeye başlar ve kullanım sonrasında ise tekrardan eski halini alır.

Türkiye’nin ilk visco yatak üreticisi olan Visko Love, %100 visco elastik sünger malzemesi ile üretmiş olduğu modelleri ile sektörde lider firma olmayı başarmıştır. Visko Love yelpazesinde yer alan DuoTech Hibrid Visco Paket Yaylı Yatak, Comfort Visco Akıllı Yatak, HighPlus Visco Akıllı Yatak, New High Visco Akıllı Yatak, Orbital Visco Akıllı Yatak ve Energy Visco Akıllı Yatak modelleri yer alıyor. Bu modeller tek kişilik ölçülerde üretilmekle birlikte aynı zamanda 150 x 200, 160 x 200, 180 x 200, 200 x 200 çift kişilik ebatları ile de üretilmektedir.

Çift Kişilik Yatak Ölçüleri/Boyutları

Çift kişilik olarak üretilmiş olan yataklar, iki kişinin rahatlıkla uyuyabileceği ölçülerde olan geniş yataklardır. Çift kişi için tasarlanmış olan yataklar 150 x 200, 160 x 200, 180 x 200, 200 x 200 gibi farklı ölçülerde üretilebilir. Bu ölçülerden 150×200 daha dar bir uyku alanı sunarken 200×200 ölçüleri king size ölçüleri olmakla birlikte daha geniş uyku alanına sahip olan yatak ölçüleridir.

Çift Kişilik Yatak Fiyatları

Çift kişilik ölçülerinde üretilen yatak fiyatları, yatakların çeşitli özelliklerine göre değişkenlik gösterir. Bu yataklar çift kişilik olarak adlandırılsa da geniş ölçülerde üretilen yatakların fiyatları 150×200 gibi daha küçük ölçülerde olan yataklara göre daha yüksek olmaktadır.

Çift kişilik olan yatakların fiyatlarını doğrudan etkileyen önemli hususlardan bir diğeri ise yatağın üretim malzemesidir. Yatağın üretim malzemesinin kaliteli olması aynı zamanda fiyatların da artmasına ortam hazırlar. Tüm bu ayrıntılara göre çift kişilik için üretilen yatakların fiyatları 7.000’den başlayıp 22.000 TL’ye kadar çıkabilir.

Çift Kişilik Yatak Örtüsü

Çift kişilik yatak örtüsü modelleri, kapitone ya da kadife gibi farklı tasarımlarda üretilen ve yastık-çarşaf setinden bağımsız olarak kullanılan modellerdir. Yatak örtüsü takımı, yatak odasına farklı bir tarz ve hareket katmak için kullanılırken aynı zamanda yatağı koruyarak özellikle kış mevsiminde yatağın daha sıcak kalmasına yardımcı olur.

Yatağın ve aynı zamanda yatak odasının daha şık ve estetik görünüme bürünmesini sağlayan yatak örtüsü; mikrofiber, polyester, kadife gibi farklı malzemelerle üretilebilmektedir.

Çift Kişilik Yatak Koruyucu

Çift kişilik yatak alezi ya da diğer adıyla yatak koruyucu ürünleri, yatağı toz, kir, bakteri ve benzeri gibi tüm unsurlardan koruyan kılıf görevi görür. Yatağın uzun süre temiz ve hijyenik kalmasını sağlayan yatak şiltesi modelleri, farklı model ve çift kişilik için üretilen yatak ölçülerinde üretilebilmektedir.

Yatak koruyucu tercih ederken yatağın ölçüleri ile bire bir aynı ölçülerde koruyucu tercih etmek ürünün aynı zamanda yatağı gergin bir şekilde tamamen sarması açısından önemlidir. Modeller arasında ince kumaşlı ürünlerin yanı sıra su geçirmeyen, kayma önleyici lastik bant gibi farklı tasarım özelliklerine sahip modeller de vardır.

Visko Love markasının üretmiş olduğunu ViscoPad Visco Yatak Pedi Şiltesi 7 cm ve ViscoPad Visco Yatak Pedi Şiltesi 4 cm kalınlığında olan visco yatak pedi modelleri, yatağı tamamen kavrayan ve aynı zamanda yatağa visco konforu kazandıran fonksiyonel ürünlerdir.

Çift Kişilik Yatak Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çift kişilik için yatak tercihi yaparken göz önünde bulundurulması gereken birçok husus vardır. Bu hususların başında yatak ölçüleri gelir. Çift kişi kullanıcılar için yataklar çeşitli ölçülerde üretilebilmektedir. Dolayısıyla da uyku ihtiyaçları ve yatak odasının büyüklüğü dikkate alınarak doğru bir ölçü tercihinde bulunulmalıdır.

Sağlıklı ve dinlendirici bir uyku için yatak seçiminde önemli hususlardan bir diğeri ise üretim malzemesidir. Bu noktada vücudun uyku alışkanlıklarına ve ihtiyaçlarına göre hibrit, lateks ya da visco yatak gibi farklı malzemelerden üretilmiş olan yataklar arasında tercih yapılabilir.

Yatak seçimi yaparken mutlaka yatağın nefes alabilir, ısı düzenleyici ve terlemeyi önleyici özelliklere sahip olmasına dikkat edilmelidir. Zira sağlıklı, güvenilir ve dinlendirici bir uyku ortamı için yatağın antibakteriyel ve nefes alabilir özellikte olması son derece önemlidir.

Çift Kişilik Yatak Alırken En Çok Göz Önünde Bulundurulması Gereken Özellikler Nelerdir?

Çift kişilik yatak tercihi yaparken öncelikle ölçüleri ve üretim malzemesi göz önünde bulundurulmalıdır.

Çift Kişilik Yatakların Bakımı İçin En İyi Yöntemler Nelerdir?

Yatakların bakımı için mutlaka yatağın temizlik ve bakım talimatı incelenerek talimata göre bakım ve temizliği yapılmalıdır.

Çift Kişilik Yatakta Uyku Kalitesini Artırmak İçin Hangi Aksesuarlar Kullanılabilir?

Yatak kendi başına sadece uyku konforunu arttırmakta yeterli değildir. Yatak ile birlikte yastık, yorgan, yatak kılıfı ve koruyucu gibi çeşitli aksesuarlar da kullanılır.

Çift Kişilik Yatak Ne Kadar?

Çift kişilik yatakların fiyatları yatağın ölçülerine, malzemesine ve dolgu gibi çeşitli özelliklerine göre değişkenlik gösterebilir.

Çift Kişilik Yatak Ölçüsü Nedir?

Çift kişilik yataklar; 150×200, 160×200 ve 200×200 ölçülerinde üretilmektedir.

Çift Kişilik Yataklar İçin En Uygun Yatak Koruyucu Türü Hangisidir?

Her yatak için uygun yatak koruyucu değişmektedir. Ancak özellikle visco malzemesinden üretilen yatak koruyucular çok daha konforlu ve sağlıklıdır.

ViscoPad Visco Yatak Pedi 4 cm

ViscoPad Visco Yatak Pedi 7 cm

ViscoPad Visco Yatak Pedleri, rahatsızlık hissi veren yatakların konforlu hale gelmesi ve aynı zamanda yeni yataklara da ekstra konfor sağlanması için üretilmiştir. Bir başka üretim amacı ise yatağın temiz ve hijyenik kalması, sürtünmeye bağlı olarak aşınmanın engellenerek daha uzun ömürlü kullanım sağlanmasıdır.

Bizimle İletişime Geçmek İçin Kendinizi
Özgür Hissedin...

+90 216 479 81 12
Pazartesi - Cuma
09:00 – 17:00 arası

"Uykunun Kalbi Sizin İçin Atıyor"

Sizlere daha iyi bir deneyim sunabilmek için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak, çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.